Podzimní víkendy na památkách

V letošních tipech na výlety se zaměříme na atraktivní kulturní akce, které nestátní památky během léta pořádají.

Jihomoravský kraj
Kraj Vysočina
Olomoucký kraj
Ústecký kraj
Hlavní město Praha
  • Brno
  • Praha
  • Haná
  • Ohře
  • Autem
  • Zábava
  • Výstava

Letohrádek Mitrovských v Brně - Jihomoravský kraj

Poslední brněnský letohrádek v blízkosti Výstaviště je krásná stavba z konce 18. století, za jejíž zrodem stojí hrabě Antonín Arnošt Mitrovský. Hlavní sál vyzdobil úžasnou malbou s exotickými motivy a zednářskými symboly Ignaz Mayer ml. Nová unikátní výstava představí fenomén českého čerta – tradiční součást naší kultury (23. 9. - 5. 12.). Na výpravné podívané z dílny známého výtvarníka Aleše Drašnara se setkáte s čerty různého vzezření a velikosti (od menších ďáblíků až po veliké lucifery) a uděláte si představu o podobách čertů v průběhu staletí. Zjistíte také, co se děje s hříšnými dušemi v pekle a jaká je naděje na vykoupení. Peklo s dušemi zatracenců samozřejmě nemůže chybět! Cílem výstavy je poučit a pobavit, pro děti je během prohlídky připraven pracovní list. Kdo se bojí, nesmí do … letohrádku! Občerstvit se můžete v sousední restauraci Mitrovski.

V blízkém okolí můžete navštívit další zajímavé památky - např. Augustiniánské opatství se 2 muzejními expozicemi nebo Hrad a pevnost Špilberk se širokou škálou prohlídkových tras a výstav.

Františkánský klášter v Kadani - Ústecký kraj

Pozoruhodně dochované interiéry bývalého františkánského kláštera, doplněné o expozice dějin města a mineralogickou sbírku najdete nad řekou Ohří na okraji městské památkové rezervace Kadaň. Klášterní kostel Zvěstování Páně a Čtrnácti svatých pomocníků prošel v posledních letech náročnou rekonstrukcí, při které byly obnoveny nástěnné malby a veškeré vybavení: barokní oltáře, zpovědnice, lavice a kazatelna. Funkční jsou nově také barokní varhany na kůru chrámu. Hodné pozornosti jsou náhrobky, včetně honosné hrobky prvního patrona Jana Hasištejnského z Lobkowicz od sochaře Ulricha Creuze (1516). Klášter je obklopen přístupnou zahradou, kde je vinice, chov hospodářských zvířat a chov včel, včetně pozorovacího úlu. Od května do září se v zahradě koná kulturní program, koncerty, divadelní představení a tradiční slavnosti. K posezení láká občerstvení Konírna. V klášteře jsou k dostání produkty ze zahrady: víno, med a medovina.

Hrad Roštejn - Kraj Vysočina

Goticko - renesanční lovecké sídlo ležící uprostřed lesů v malebné krajině Jihlavských vrchů. Dominantou objektu je přístupná sedmiboká věž nepravidelného půdorysu vysoká 50 m. Roštejn je ideálním cílem pro výlety rodin s dětmi a sportovně založené turisty. Hrad byl založen pravděpodobně v polovině 14. století na žulové skále, která je dodnes dobře viditelná v interiéru i exteriéru objektu. Svou historií byl vždy svázán s nedaleko ležící Telčí, pro majitele panství byl zejména kratochvilným loveckým sídlem a hospodářským zázemím. Historie Roštejna byla po staletí propojena i s oborou, která dříve hrad přímo obklopovala. Od roku 2017 na hradě vznikaly nové expozice, které daleko více reflektují právě loveckou historii místa a přírodu v jeho okolí. Pro rodiny s dětmi je již od roku 2018 přístupná interaktivní trasa "Příroda, lovectví a myslivost", která je bez průvodce. V roce 2019 přibyla historická trasa "Lovecké sídlo v proměnách dějin" s průvodcem. 

Zámek Čechy pod Kosířem - Olomoucký kraj

Klasicistní zámek obklopený přírodně krajinářským parkem o rozloze 21,5 hektarů, který patří k nejcennějším objektům historické zeleně na Moravě, je spjat s portugalským šlechtickým rodem Silva-Tarouca. Přítelem uměnímilovné hraběcí rodiny byl slavný český malíř Josef Mánes, který Čechy pod Kosířem pravidelně navštěvoval a tvořil zde v letech 1849–1870. Unikátní sbírku Mánesových obrazů a kreseb naleznete v zámeckých interiérech. Prohlédnout si můžete také filmovou expozici otce a syna Svěrákových nebo expozici historických kol. Na nádvoří se nachází příjemná kavárna. V obci je lze také navštívit dvě zajímavá muzea - Hasičské a Historických kočárů.

Zámecký areál Ctěnice - Praha

Zámecký areál Ctěnice leží na severovýchodním okraji Prahy. Zámek byl vystavěn v polovině 16. století. Na ctěnickém panství se majitelé často střídali - až do roku 1849, kdy získal Ctěnice vídeňský velkopodnikatel Alexander Schöller, který založil v nedalekých Čakovicích cukrovar a vlastnil je až do druhé světové války. Ačkoliv zámek nedostatečnou údržbou ve 2. polovině 20. století značně chátral, dobový inventář se nedochoval, byly při rekonstrukci v letech 1997-2004 obnoveny cenné interiéry s malířskou výzdobou od pozdně gotických fragmentů, přes renesanční a barokní nástěnné malby. V roce 1993 se stal zámek včetně hospodářských budov a parku majetkem hlavního města Prahy, v roce 2012 bylo správou pověřeno Muzeum města Prahy, které se zde zaměřuje na prezentaci řemesel a tradiční lidové kultury, nabízí stálé expozice, edukační programy pro školy i rodiny s dětmi a krátkodobé tematické výstavy. V udržovaném areálu najdete také bistro a hotel s restaurací.