Památkám léto sluší

V letošních tipech na výlety se zaměříme na atraktivní kulturní akce, které nestátní památky během léta pořádají.

Ústecký kraj
Moravskoslezský kraj
Královéhradecký kraj
Jihočeský kraj
Kraj Vysočina
  • Labe
  • Sázava
  • Kulturní akce
  • Zábava
  • Výstava
  • Autem

Zámek Děčín - Ústecký kraj

Navštivte děčínský zámecký areál a zažijte jedinečnou atmosféru historické únikové hry! Můžete se těšit na příběh o tajemném rytíři Zikmundovi Děčínském z Vartenberka, který vás zavede až do dob konce křižácko-husitských válek. Vydejte se na některý ze základních okruhů (Zlatá léta děčínského zámku, Návštěva u knížete Františka Thuna, Barokní perly zámku) a poznejte historii nejvýznamnější zámecké stavby v regionu. Staňte se svědky formování dějin během osobní přítomnosti císaře Františka Josefa I. na zámku, zakuste něco z génia hudebního skladatele Chopina nebo odhalte nedoceněný význam císařského politika a místního rodáka knížete Františka Thuna. Pro dětské návštěvníky jsou přizpůsobené prohlídky s pastelkami nebo tak trochu pátrací prohlídka Za tajemstvím zámeckých dětí (pouze přes léto). Doporučujeme také výstavu Děčínské hodinárium, která představí historické hodinové stroje ze sbírek soukromých sběratelů. V rozlehlém areálu se můžete občerstvit v kávarně a palačinkárně Na cestě nebo v nově otevřené restauraci Athina v řeckém stylu. 

Zámek Hošťálkovy - Moravskoslezský kraj

Po dohodě s kastelánkou celoročně přístupný zámek otevřel letos pro návštěvníky další místnosti na prohlídkové trase. Rozšířená expozice představí - kromě unikátní kaple - např. pokoj s odkrytými a zrestaurovanými nástěnnými malbami z 18. století. Je toho ovšem mnohem více - při prohlídce uvidíte zámek od sklepa po půdu. A budete mile překvapení.
Trasa a výklad je vždy přizpůsoben aktuální skupině návštěvníků. Pokud chcete strávit noc na zámku, ve zdejší nabídce jsou jednoduché retro pokojíčky v podkroví - sezónní ubytování s 2 - 4 lůžkovými pokoji disponuje společným sociálním zázemím, kuchyňkou a společenskou místností. V zámecké kavárně (od pátku do neděle) ochutnáte výbornou kávu a najdete tu pravou oázu klidu. 

Zámek Karlova Koruna v Chlumci n. Cidlinou - Královéhradecký kraj

Během prázdnin se otevře nový prohlídkový okruh v prostorách právě zrekonstruované jízdárny, konírny a kočárovny s názvem Kopytem sem, kopytem tam, který bude multimediálně prezentovat významná témata z historie koní spojené s rodinou Kinský. Tento okruh je určen všem, kteří mají koně jako koníčka. Víte, co je parforsní hon, kdo stál u zrodu Velké pardubické, nebo který hrabě kapal hostům do čaje projímadlo? To vše je podpořeno interaktivní online aplikací pro všechny generace. Pokud Vám tato prohlídka bude málo, navštivte také základní zámecku trasu, kde se seznamíte s dějinami jednoho z nejvýznamnějších rodů naší historie. Prohlédnete si např. hraběcí ložnici, odhalíte tajemství prostřeleného obrazu a ohromí vás Santiniho Sloupový sál. Občerstvení nabídne Cafe Orangerie pod zámkem. 

Kozí hrádek u Sezimova Ústí – Jihočeský kraj

Díky svému historickému významu je Kozí hrádek národní kulturní památkou a mnoho let také vyhledávaným turistickým cílem. Lze jej navštívit pěšky, na kole i automobilem. Návštěvníkům nabízí nejen prohlídku historického areálu, ale také komiksovou naučnou stezku pro malé i velké, která vede v blízkém okolí. Společně s nedalekou lesní restaurací s venkovním dětským hřištěm nabízí areál Kozího hrádku dostatečné zázemí pro příjemnou turistickou zastávku i odpočinek, ale také pro konání mnoha kulturních a společenských akcí (= letní komentované prohlídky, prázdninové besedy s hosty i netradiční QR hra, bohoslužby pod širým nebem či svatební obřady). Pravidelné prohlídky hradu s průvodcem začínají vždy s úderem nedělní 14. hodiny, v 15 hodin pak na příchozí čekají tematicky zaměřené procházky či besedy. V jiných časech je prohlídka samostatná (s textem).

Hrad Ledeč nad Sázavou – Kraj Vysočina

Ledečský hrad se řadí mezi nejstarší šlechtické hrady v Čechách a je jediným dochovaným hradem středního Posázaví. Tento složitý komplex hradu se vypíná nad řekou Sázavou a vévodí krajině i stejnojmennému městu. Tato poněkud opomíjená kulturní památka se znovu probouzí po staletích spánku a postupně se vrací zpět na vysluní slávy, kterou si dozajista zaslouží. Přijeďte na návštěvu a posuďte sami, jakým honosným šlechtickým sídlem tento hrad býval. Nabízíme vám komentované prohlídky hradních prostor, Vlastivědného muzea s retro bytem, dále muzeum Jaroslava Foglara a v neposlední řadě i výstup na hradní věž, ze které jsou úchvatné výhledy na město a krajinu protknutou řekou Sázavou. Pro děti je připraven tzv. dětský okruh s obsáhlou sbírkou medvídků, v hradním sklepení je do podzimu přísupná pekelně strašidelná výstava Krampusů