O nás

Poznejte vizi projektu, jeho příběh i náš tým.

Ahoj všem

Jmenuji se Petr Lukas a druhou dekádu působím jako kastelán na "volné noze". Právě teď se (po více než 18 letech v oboru) nacházím na třetí památce na Moravě, kterou spravuji - v brněnském Letohrádku Mitrovských. Se svým malým týmem – administrátorkou Míšou Michoňkovou (nejprve s Katkou Umovou) a webmasterem Josefem Orlovským – jsme pro vás (uživatele i památky) v roce 2017 připravili dlouhodobý projekt Objevuj památky, který byl spuštěn na jaře 2018.

Proč komplexní webový portál?

Protože u nás doposud neexistuje webový portál, na kterém byste našli všechny veřejnosti přístupné kulturní a technické památky, rozhodli jsme se takový web založit, provozovat a postupně plnit, aby všem posloužil jako rádce pro výpravy za poznáním architektonického dědictví. Zkrátka, aby vás inspiroval k objevování a navštěvování našich úžasných památek a akcí, které pořádají. Na avizovanou komplexnost však potřebujeme chvíli času, protože ne všechny památky (a jejich majitelé či zřizovatelé) mají vůli se do projektu zapojit. Aktuálně představujeme přes 140 objektů, které se přidaly na přímo, další - prozatím nerozhodnuté - budeme postupně vkládat - po jejich přihlášení do projektu. Naším ambiciózním cílem je prezentace čtyřnásobku současného stavu (nejprve soukromých, obecních, městských a krajských objektů, výhledově i státních památek), ale to chce svůj čas (některé nezapojené památky jsou totiž - bohužel - poněkud tvrdohlavé). Buďte tedy, prosím, trpěliví, věříme, že to bude stát za to! 

Máme plán do budoucna

Chceme postupně shromáždit lokálně a regionálně roztříštěné informace na jednom místě a vytvořit moderní prezentační a zároveň mediální platformu podporující památky, bez ohledu na to, o jak velký nebo důležitý objekt se jedná. V první fázi projektu se zaměříme na představení památek v majetku soukromníků, církví, obcí, měst a krajů, ve druhé fázi, podstatně později, připojíme – s ohledem na avizovanou komplexnost – také objekty ve státní správě. Na druhou fázi však zatím nespěcháme, máme před sebou veliký úkol zvládnout první část... S vámi (uživateli i památkami) se nám to ale jistě podaří!

Sociální média a další aktivity

Webový portál, propojený s Facebookem, Instagramem a YouTube kanálem, určitě není jedinou náplní celého projektu. Každoročně před hlavní turistickou sezónou informujeme média i naše uživatele o novinkách na zapojených památkách, pro individuální i skupinové turisty máme motivační program se soutěží nebo společný suvenýr. Pravidelně vydáváme tištěný materiál /brožurku, mapu nebo časopis/ a postupně plánujeme i další zajímavé produkty a aktivity, o kterých budeme na našem webu a facebooku včas informovat. Dvakrát ročně se s našimi členy také setkáváme a mj. jsme spoluzaložili Asociaci nestátních otevřených památek (ANOPA).

Děláme to pro turisty i pro památky

Primárně má tedy náš projekt sloužit pro informovanost široké veřejnosti a pro plánování výletů za poznáním (i zábavou), v budoucnosti i zahraničním turistům. Zároveň má projekt podpořit zapojené památky navýšením povědomí o jejich jedinečnosti, potenciálu nebo aktuální turistické nabídce a tím pádem napomoci k růstu návštěvnosti.

Už znáte Objevuj památky?

Nenechejte si to pro sebe a řekněte to ostatním!