Na památky napříč kraji za kulturou a poznáním

V letošních tipech na výlety se zaměříme na atraktivní kulturní akce, které nestátní památky během léta pořádají.

Ústecký kraj
Karlovarský kraj
Středočeský kraj
Kraj Vysočina
Jihomoravský kraj
  • Autem
  • Zábava
  • Výstava

Šluknovský zámek - Ústecký kraj

Do 23. června můžete navštívit výstavu Zámecká zbrojnice. Řád Černých rytířů z České Kamenice si pro vás připravil přehlídku historických kanónů, sbírku cínových vojáčků a historickou výzbroj a výstroj. Další výstavy, které na zámku aktuálně probíhají jsou: Sklíčka pro radost a pro každou příležitost autorky Aleny Sládečkové - do 25. června, a dále Knoflíková krása /historie výroby kovových knoflíků v Ústeckém kraji/ - do 30. září. Zámek rovněž nabízí Prvorepublikový prohlídkový okruh nebo okruh Zámek dětem. Nezapomeňte navštívit zámecké kavárnu a projít se po rozkvetlém parku.

Hrad Seeberg - Karlovarský kraj

Romantický hrad Seeberg po celou sezónu hostí výstavu Kouzlo starých panenek. Unikátní výstava představuje desítky nejrůznějších typů panenek, se kterými si hrály nejen naše babičky. Do 30. července probíhá v sýpce výstava Barevný svět Michaely Vaňkové. Samozřejmě zveme na prohlídků stálých hradních expozic a velmi příjemná je taká 20 minutová procházka okolo hradu s atraktivními výhledy na areál ze všech stran. Občerstvit se můžete v restauraci u parkoviště. Zavítejte také do nedalekých Františkových Lázní a Městského muzea.

Klášter Votice - Středočeský kraj

Klášter Votice zve do 18. června na výstavu Na stejné zemi co my, která představuje práce výtvarného oboru ZUŠ Votice a do 25. srpna na výstavu Archeologické poklady /mincovní i nemincovní poklady nalezené na Podblanicku/. V klášteře lze absolvovat komentovanou prohlídku interiérů, Vlastivědného muzea a 2 expozice: Kočárky a panenky / Kolektivizace na Voticku. Klidné posezení nabízí klášterní rajský dvůr. Každou prázdninovou neděli od 18 hodin je pro děti připraveno divadélko - právě na rajském dvoře. V nedalekém městském centru najdete kromě infocentra celou řadu příjemných kaváren a restaurací.

Hrad Polná - Kraj Vysočina

Hrad Polná pořádá do 18. června výstavu Nehrajte si s ohněm aneb 160 důvodů k opatrnosti, která se koná k 160. výročí požáru Polné (1863) a 150. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů v Polné (1873). Od 23. června do 31. srpna bude následovat výstava Lidové podmalby na skle ze sbírek muzea v Polné, na které Městské muzeum představí obrázky svatých patronů malované na skle. Autorem výstavy je PhDr. Jiří Belis. Z pestrého programu kulturních akcí, který najdete na webu muzea, namátkou vybíráme: Setkání historických kočárků (5. července), Příběhy polenského hradu - noční prohlídky hradu (7. července) nebo Řemesla na živo - řemeslný jarmark na hradním nádvoří s ukázkami tvorby a dílnami (16. července) atd. Doporučujeme také prohlídku stálých expozic, včetně Staré školy mimo areál hradu. Samotné město Polná je plné zajímavých historických památek, ale o nich zase jindy...

Letohrádek Mitrovských v Brně - Jihomoravský kraj

V posledním brněnském a moravském letohrádku probíhá do 2. července výstava Síla módních doplňků - Z ženy dámou. Expozice je složena ze 3 soukromých (běžně nepřístupných) sbírek: Zdeny Mudrákové, Vlaďky Dobiášové a Jana Bačáka. Vyniká jedinečnými oděvními komplety od 1890 do 1990. Hlavní roli na výstavě hrají doplňky - především klobouky, kabelky, ale také vějíře, rukavičky, límečky, opasky, šperky či bižuterie. Jistě zajímavé jsou osobní oděvy či doplňky známých osobností (Mandlová, Gollová, Ferbasová, Procházková, Chramostová, Janžurová ad.). Následovat bude (od 23. 9.) výstava Čerti a peklo. Kávu nebo čaj si můžete dopřát v chladu unikátního freskového sálu s malbami starými přes 225 let, slunit se lze na lehátkách na vstupní terase, na obědě si pochutnáte v sousední restauraci Mitrovski. Nedaleko letohrádku můžete navštívit Augustiniánské opatství s Mendelovým muzeem, na z daleka viditelném kopci Špilberk pak hrad, pevnost a muzeum.