Památky žijí kulturou

 

V letošních tipech na výlety se zaměříme na atraktivní kulturní akce, které nestátní památky během léta pořádají.

Plzeňský kraj
Kraj Vysočina
Moravskoslezský kraj
Zlínský kraj
Liberecký kraj
  • Havlíčkův Brod
  • Liberec
  • Šumava
  • Autem
  • Kulturní akce
  • Výstava
  • Zábava

Hrad Kašperk - Plzeňský kraj

Nejvýše položený královský hrad v Čechách hostí do 30. června výjimečnou výstavu mistrovských replik Českých korunovačních klenotů - z dílny špičkového zlatníka a šperkaře Jiřího Urbana. Výstava se zabývá také osudy 22 panovníků korunovaných Svatováclavskou korunou, kterou nechal před polovinou 14. století zhotovit Otec vlasti - Karel IV. Samotný hrad si můžete prohlédnout s průvodcem (2 okruhy) a přes léto se zúčastnit některé z mnoha kulturních akcí - např. divadelních představení Spolku Kašpar nebo nočních prohlídek. Za jasného počasí si jistě užijete nádherných vyhlídek z areálu hradu nebo věží. Občerstvení se nachází na vstupním nádvoří.

Chmelvodovský dům v Havlíčkově Brodě - Kraj Vysočina

Do 25. června si můžete v Galerii výtvarného umění prohlédnout výstavu Svět fantazie, smutku i radosti z tvorby brněnské výtvarnice Vlasty Baránkové, kterou známe především jako autorku ilustrací pro děti. Vedle četně zastoupené ilustrační tvorby se můžete těšit i na ukázky z její grafické a malířské volné tvorby. Slavnostní vernisáží 30. června se znovuotevře obměněná stálá expozice - ve výběru vystavených sbírkových děl jsou preferovány nové akvizice do sbírek. Zástupné exponáty představí všech pět podsbírek, přičemž opět jsou vybráni takoví autoři, kteří mají vazby na region a autoři, kteří by v letošním roce oslavili významné životní jubileum.

Zámek Kravaře - Moravskoslezský kraj

Na letošní prázdniny připravili na kravařském zámku opravdovou lahůdku, a sice unikátní putovní multimediální výstavu Rudolf II. ožívá, která poodhalí různá tajemství ze života tohoto panovníka a představí celou řadu zajímavých exponátů. Návštěvníky výstavou provede samotný „digitálně oživený“ Rudolf II. Právě na Rudolfově dvoře v Praze působil polský alchymista Michal Sendivoj ze Skorska, který je neodmyslitelně spjatý s kravařským zámkem, proto bude část výstavy věnovaná také jemu. Samozřejmě je možné navštívit i stálou expozici a zrekonstruovanou zámeckou kapli - klenot této památky. Za pěkného počasí je příjemná procházka místním anglickým parkem nebo posezení v zámecké kavárně.

Zámek Žerotínů ve Valašském Meziříčí - Zlínský kraj

GRAMOFON! Hudba obrazem, obraz hudbou. Gramofon a vinylové desky jako technický fenomén i jako umělecké dílo. Mezi umělci se na výstavě představí John Lennon, Andy Warhol, Rolling Stones, Debbie Harry, HR Giger, Velvet Underground, Milan Cais, Tata bojs, Jaromír 99 a další. Součástí výstavy jsou také málo známé desky, které vydávali českoslovenští umělci v době totality na druhé straně železné opony. Během prohlídky stálé expozice můžete navštívit zámecké komnaty, poznat počátky města a příběh mocného rodu Žerotínů, který ve zdejším kraji vládl bezmála tři staletí. Na konci prohlídky se návštěvníkům otevírá pohled do nově zrekonstruované barokní kaple, kterou na zdejším zámku vymaloval slavný malíř Josef Ignác Sadler. Kavárny a restaurace se nachází například na nedalekém náměstí.

Lázně Františka Josefa I. v Liberci - Liberecký kraj

Pasta Oner, multimediální umělec, autor charakteristických akrylových a olejových obrazů, grafických listů, nástěnných plastik, objektů, soch a prostorových instalací, se v posledních již více než 10 letech stabilně řadí mezi nejvýraznější postavy současného českého výtvarného umění. Aktuální výstava The Gilded Age (v Oblastní galerii Liberec do 1. října) je pak umělcovou potřebou vzdát hold éře, která již pominula, přestože o ni neustále usilujeme – tj. zlatý věk Západu druhé poloviny 20. století – a současně obhajobou doby, v níž aktuálně žijeme a v níž jsme si možná ještě nevšimli, že ona obávaná apokalypsa se „již stala“. Korpus výstavy utváří několik blízce provázaných sérií středoformátových a velkoformátových nástěnných obrazů a kolekce solitérních prostorových instalací a dvou objektových sérií, celou výstavu nakonec rámuje scénografická intervence, která jednotlivá díla zasazuje do postapokalyptické krajiny.