Kulturní akce na památkách

V letošních tipech na výlety se zaměříme na atraktivní kulturní akce, které nestátní památky během léta pořádají.

Zlínský kraj
Ústecký kraj
Plzeňský kraj
Jihočeský kraj
Pardubický kraj
  • Ústí nad Labem
  • Plzeň
  • Český Krumlov
  • Slovácko
  • Labe
  • Vltava
  • Autem
  • Zábava
  • Výstava
  • Kulturní akce

Zámek Uherský Ostroh - Zlínský kraj

Zámecká galerie hostí během hlavní turistické sezóny (6. června - 3. září) originální výstavu z dílny bratří Formanů. Imaginarium je živou instalací, která přináší malým i velkým návštěvníkům autentický zážitek. Okouzlí hravým i tajuplným divadelním a výtvarným světem a pozve na výpravu do světa tvůrčí fantazie. Jedná se současně o poctu představivosti, dovednosti a tvořivosti. Výstava bez velkých gest a zbytečných slov připomíná, že lidská fantazie je neomezená a že v tom, co lidé umí vytvořit vlastníma rukama, je krása a hodnota. Na výstavě intenzivně spolupracovala pestrá skupina výtvarníků, která samotnou výstavu přizpůsobuje místu a prostorám, v nichž se expozice nachází. Nabídne návštěvníkům mnohá překvapení, zajímavá zákoutí a dobrodružné příběhy zakleté v divadelních dekoracích, loutkách, fotografiích, hračkách, vynálezech i různých interaktivních předmětech. Pokud se chcete na zámku zdržet déle, navštivte ještě věž nebo podzemí. Hned naproti zámecké budově - ve vile Adler - se nachází zajímavé Moto Veterán Muzeum.

Hrad Střekov - Ústecký kraj

Majestátní hrad Střekov je jednou z nejvýraznějších dominant Ústí nad Labem a labského údolí. Tento romantický hrad si zamilujete už při své první návštěvě (a to nejen kvůli dechberoucím výhledům). Pravidelně se tu konají kulturní akce pro veřejnost, včetně pohádkových nedělí pro děti. K létu na hradě neodmyslitelně patří hudební festival Střekovské hudební léto. Začátkem července se můžete těšit na 3 představení zdejšího Činoherního klubu. V hradní galerii se konají autorské výstavy výtvarného umění a to až do konce sezóny. Zajímavá je také dlouhodobá výstava fotografií o proměnách hradu v průběhu století.

Masné krámy v Plzni /ZČG/ - Plzeňský kraj

Výstava Zlaté časy. Umění doby fin de siècle ze sbírek Západočeské galerie v Plzni prezentuje mistrovská díla mnoha významných autorů: Alfonse Muchy, Vojtěcha Hynaise, Václava Brožíka, Ludka Marolda, Maxmiliána Pirnera, Jana Preislera, Františka Kupky, Maxe Švabinského, Antonína Hudečka, Antonína Slavíčka a dalších umělců, kteří reprezentují široké spektrum názorových proudů na tehdejší výtvarné scéně. Výstava potrvá do 3. září.

Muzeum v Českém Krumlově - Jihočeský kraj

Až do 22. října si v Regionálním muzeu můžete prohlédnout výstavu Jihočeské lidové kroje prezentující tradiční lidový oděv jižních Čech. Výstava se zaměřuje na pět oblastí v jižních Čechách, které mají výrazný etnografický význam (Doudlebsko, Blatsko, Táborsko, Prácheňsko a Pošumaví). Největší prostor je věnován místnímu doudlebskému kroji. Kromě kompletních krojů jsou k vidění také různé části oděvů a doplňky, jako jsou čepce, vínky, pleny, šátky a opasky. Tyto předměty doplňují celkový obraz a poskytují detailní pohled na tradiční oděvní kulturu na jihu Čech. Muzeum láká i na stálé expozice: Historický obraz Českokrumlovska od pravěku po 20. století, Barokní jezuitská lékárna, Keramický model Českého Krumlova.

Zámek Letohrad - Pardubický kraj

Od 1. června do 3. září, každé úterý a čtvrtek v 11 a 13 hodin, se konají jedinečné komentované prohlídky Muzea a světničky Járy Cimrmana ve stylu filmu Jára Cimrman ležící, spící. Prohlídky jsou na objednání předem - v informačním centru. Městské muzeum nabízí také různorodé expozice: Historie města, Sirkařství a Napoleonovy sáně. Kromě komorní zámecké expozice lze navštívit zábavnou rodinnou výstavu Obří deskové hry a optické klamy (1. července – 31. srpna). Doporučujeme také procházku po zámeckém parku, kde v období romantismu vznikla umělá jeskyně – grotta. Délka chodby ve skále z opuky je cca 25 metrů a je zakončena okny. V současné době je využita pro expozici nadpřirozených bytostí. Obývá ji drak Kyšperák a s ním spousta skřítků, bazilišků a jiných strašidýlek. Na letohradském náměstí si jistě vyberete místo pro příjemné občerstvení v některé z kaváren či restaurací. Ve městě se také nachází Muzeum řemesel.