Podcasty

V polovině roku 2021 začal redaktor a moderátor Martin Karlík - na popud Asociace nestátních otevřených památek (ANOPA) - natáčet trošku neobvyklé rozhovory (podcasty) s kastelány, majiteli či nájemci kulturních a technických památek. Přijměte pozvání k jejich poslechu - jistě se dovíte mnoho zajímavých a možná i překvapivých informací... Příjemný zážitek!

Představení Asociace nestátních otevřených památek

Poslechněte si, co dělá a jak vznikla Asociace nestátních otevřených památek ANOPA. Jedním z produktů této asociace je například i soubor podcastů nazvaných Za branou památek.

Poslouchat

Za branou pivovaru Lobeč

Parostrojní pivovar v Lobči vznikl v době renesance. Tehdy neměl ještě ten parní stroj, ten přibyl až později. Pivo se v něm vařilo po staletí až do 2. světové války. Pak pivovar sloužil třeba i jako garáž pro traktory. Pavel Prouza je architekt, který spolu se svou ženou lobečský pivovar koupil, obnovil a teď do této živé industriální památky láká návštěvníky.

Poslouchat

Za branou hradu a zámku Staré Hrady

Ve Starých Hradech na Jičínsku najdete hrad i zámek. V 60. letech se počítalo s odstřelením této památky. Ale našlo se pár dobrovolníků, kteří památku zachránili. Dnes jsou majiteli manželé Sukovi a lákají na celkem pět návštěvnických okruhů.

Poslouchat

Za branou hradu Loket

 

Poznejte hrad Loket a jeho impozantní prostory, kde se snoubí kouzelná starobylost s krásou raného středověku. Hrad Loket je prodchnut historií, kde i příznivci tajemných příběhů si přijdou na své. A jak může probíhat součinnost akcí městských, hradních a společných, to už se dozvíte v podcastu hradu Loket.

Poslouchat

Za branou hradu Kokořín

Hrad Kokořín známý z filmových pohádek se dnes nebrání ani natáčení youtuberů. Potomci původních majitelů o něj museli roky bojovat v restitucích, protože stát se památky nechtěl vzdát.

Poslouchat