Podcasty

V polovině roku 2021 začal redaktor a moderátor Martin Karlík - na popud Asociace nestátních otevřených památek (ANOPA) - natáčet trošku neobvyklé rozhovory (podcasty) s kastelány, majiteli či nájemci kulturních a technických památek. Přijměte pozvání k jejich poslechu - jistě se dovíte mnoho zajímavých a možná i překvapivých informací... Příjemný zážitek!

Představení Asociace nestátních otevřených památek

Poslechněte si, co dělá a jak vznikla Asociace nestátních otevřených památek ANOPA. Jedním z produktů této asociace je například i soubor podcastů nazvaných Za branou památek.

Poslouchat

Za branou zámku Rosice

Zámek Rosice u Brna se může kromě renesančního paláce pochlubit i krytem civilní obrany. Nejen na ten se snaží kastelán Ludvík Vaverka lákat návštěvníky památky, která patří městu. To se o získání zámku do svého vlastnictví snažilo ještě před rokem 1989.

Poslouchat

Za branou zámku Poláky

Kastelán ze Svojanova Miloš Dempír jezdí ve volném čase opravovat zámek v Polákách u Kadaně. Má to asi 300 kilometrů. Z hradu, o který se stará jako kastelán pracující pro město Polička, si občas zajede na svůj vlastní zámek, který s partou dobrovolníků postupně opravuje.

Poslouchat

Za branou zámku Loučeň

Na Loučeni můžete stanovat přímo v zámeckém parku. Průvodce Alexander Koukol vám v tomto podcastu vysvětlí, proč na zámku byly koleje a výhybky, k čemu tam mají rákosky, komu servírují vtipnou kaši a kdo je pán v zeleném, kterého můžete na Loučeni potkat.

Poslouchat

Za branou zámku Karlova Koruna / Chlumec nad Cidlinou

Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou patří stejně jako hrad Kost rodině Kinských. V čem je hrad jiný než zámek. Jaký vliv má na zájem turistů, svatebčanů nebo pořadatelů kongresů poloha památky. Jeden z majitelů Francesco Kinský dal Borgo popisuje, jak se Kost a Karlova Koruna liší a co mají společného.

Poslouchat