Hurá na prázdniny - na památky!

V letošních tipech na výlety se zaměříme na atraktivní kulturní akce, které nestátní památky během léta pořádají.

Jihomoravský kraj
Liberecký kraj
Plzeňský kraj
Ústecký kraj
  • Český ráj
  • České středohoří
  • Šumava
  • Autem
  • Kulturní akce
  • Výstava
  • Zábava

Zámek Blansko - Jihomoravský kraj

Město Blansko - severně od Brna - bývá většinou spojováno s východištěm za přírodními krásami Moravského krasu. Byla by ovšem škoda, kdybyste si neudělali čas na prohlídku zdejšího zámku. Ta sestává z trvalých expozic Historické interiéry zámku, Blanenská umělecká litina, Cesta do pravěku Blanenska, Obrazy z Moravského Švýcarska a Hrady blanenského okolí. V průběhu roku se zde konají mnohé výstavy a kulturní akce. O prázdninách můžete navštívit např. Retrogaming - interaktivní výstavu o historických počítačích a starých hrách, nebo výstavy Na houby či Tygr zpod pevnosti Ranthambore. A to není vše. Muzeum Blanenska pořádá také koncerty, divadelní představení, přednášky nebo oblíbené přespávačky na zámku pro děti.

Zámek Svijany - Liberecký kraj

Kulturní léto na svijanském zámku sestává např. z koncertů, přednášek či divadelních představení. Každou prázdninovou neděli se konají komentované prohlídky zámeckých expozic, ve vybraných termínech jsou to pak dětské prohlídky a také prohlídky noční (a to i na podzim). Zámek si ale můžete prohlédnout i samostatně. Vlastním tempem si projdete Archeologickou expozici z doby bronzové, Expozici Bronzového pokladu, Expozici pivovarnictví v zámeckém podzemí, Expozice Neolitu a Eduarda Štorcha, seznámíte se s historií zámku a okolí a nahlédnete také do Velké kaple. V zámeckém areálu se nachází kavárna a gril, Pivní lázně, dětské hřiště, infocentrum a také hotel. V těsné blízkosti najdete oblíbenou Pivovarskou restauraci.

Voprchovský dům v Sušici - Plzeňský kraj

Muzeum Šumavy pořádá přes letní měsíce několik výstav: Zajímavosti šumavské přírody (geologie, fauna a flora) - do 10. 9.; Krvavý román Josefa Váchala - do 17. 9.; Josef Hodek (volná a knižní grafika, exlibris, novoročenky) - do 17. 9. Také stálé expozice mají návštěvníkům města co nabídnout - Sirkařství, Šumavské sklářství, Doba předbělohorská a pobělohorská, Národní obrození na Sušicku nebo Mechanický betlém. Po prohlídce muzea zavítejte do některé z kaváren na náměstí a projděte se také kolem řeky Otavy, odkud uvidíte většinu sušických kostelů.

Zámek Nový Hrad v Jimlíně - Ústecký kraj

Zámecké kullturní léto připravili také na Novém Hradě nedaleko královského města Louny. Těšit se můžete na dvě divadelních představení, Filmové léto s Kinematografem bratří Čadíků nebo noční prohlídky. Z důvodu rekonstrukce je sice hlavní zámecký okruh pro veřejnost uzavřený, ale stále je možné s průvodcem navštívit tzv. Hospodářské zázemí (podzemní stáje, gotické sklepení jižního křídla, přízemí paláce, strážnici s gotickými freskami, svatební salónek, zámeckou kapli, hodovní síň, černou hradní kuchyni, výstava šicích strojů, bylinnou a zásobní zahradu). 
Výstup na ochoz zámecké věže je bez průvodce. Z věže jsou krásné výhledy do okolní krajiny. Výpravu do sklepení pod zámeckou věží nedoporučujeme slabším povahám a návštěvníkům s alergií na draky... Občerstvit se můžete v Zámeckém šenku.

Hrad Valdštejn - Liberecký kraj

Na Valdštejně zahájí léto ve velkém stylu. Návštěvníci se mohou těšit na pestrou směs akcí, které osloví všechny generace. Začátek prázdnin (5. – 6. 7.) je ve znamení rytířiů ze šermířské a divadelní skupiny Nostra ex (= napínavé turnaje i vtipná představení o lapáliích jednoho kata). Od 5. do 9. 7. navíc v hradní kapli vystoupí smíšený pěvecký sbor Hradecké komorní tucteto. Tento sbor bude také hudebním hostem na prvních večerních prohlídkách (5. 7.) nesoucí podtitul "Skrytá tajemství Valdštejna". První prázdninový týden uzavře zcela nová akce v podobě speciálních prohlídek s hraběnkou Izabelou Kateřinou z Harrachu (9. 7.), manželkou Albrechta z Valdštejna, od jehož narození letos uběhne 440 let. S výročím vévody se pojí i panelová výstava o životě nejslavnějšího majitele hradu. Pro návštěvníky hradu je připravena dobrodružná hra, která nese název "Kryptex". Hra skrývající v sobě mnoho zajímavých otázek, tajných šifer, záhadných skrýší a dobrodružného pátrání se odehrává ve středověkých a romantických kulisách hradu.