Patronát Sabiny Laurinové

Patronát nad 6. ročníkem projektu Objevuj památky (po Janě Nagyové – Arabele a Michaele Kuklové – Jasněnce) převzala herečka Sabina Laurinová, představitelka mnoha postav (velmi často princezen nebo královen) v oblíbených pohádkách (Čertova nevěsta, Ošklivá princezna, Modrý pták ad.), zejména však pyšná a zlá princezna Eufrozína (Z pekla štěstí I a II).

Objevuj památky s princeznou Eufrozínou

 

S paní Sabinou Laurinovou pozveme v létě - formou tipů na výlety - na několik nestátních památek zapojených do naší propagačně – prezentační platformy a budeme všechny milovníky starobylých sídel inspirovat k jejich návštěvě, poznávání a objevování.

A kdo ví, třeba budete mít štěstí a potkáte nás během prohlídky některé památky...

Tak neváhejte a naplánujte si výlet za historií. Inspirací vám mohou být naše webové stránky nebo sociální sítě.

 

Přinášíme krátký rozhovor s naší patronkou:

1) Jaký máte vztah k památkám a vůbec k historii?

Historie a památky mě odjakživa přitahovaly. Dnes si troufám tvrdit, že jsou i mým koníčkem. Jsem člověk, kterého zajímá odkud pochází, jací byli jeho předkové a jakou má historii místo, kde žije. K poznávání hradů a zámků jsem byla vedena už od dětství. Při jejich návštěvě jsem vždy cítila zvláštní napětí a bylo to pro mě tak trochu dobrodružné. Často jsem si představovala, kdo asi na těch místech žil, co prožíval a třeba jak chodil oblečený. Díky představivosti jsem si vymýšlela své vlastní příběhy...

2) Pohádky se natáčejí jak ve studiích, tak přímo na hradech, zámcích a dalších památkách. Kde se Vám pracuje lépe a co se Vám v pravých – hradních či zámeckých exteriérech líbí?

Na těchto místech se mi líbí autentická atmosféra, která v ateliérech, nikdy taková být nemůže. Pravé interiéry zámků a příroda v exteriérech, film povznese esteticky i dramaticky. Měla jsem možnost natáčet na mnoha hradech a zámcích a vždy to pro mě byla radost. Cítila jsem, že tam v tu chvíli patřím a jsem součástí historie. V ateliérech jsou většinou repliky starého nábytku či rekvizit a já na zámku či hradě stále nemohu uvěřit, že se opravdu pohybujeme v prostředí, které je tam už mnoho století. Vždycky si ve své fantazii představuji, kolik lidí, kteří už dávno nežijí, se dotýkalo stejných věcí jako já a pohybovalo se ve stejných místnostech. Na místa, kde jsem dříve natáčela se dodnes velmi ráda vracím.

3) Připravujete v letošním roce nějakou pohádku nebo historický film?

Pohádku či historický film zatím ne, ale v létě mě čeká Noc na Karlštejně. Tedy abych byla přesnější, muzikál Karla Svobody Noc na Karlštejně, ve kterém hraji roli Aleny. Moc se těším např. na zámek Kačina. Minulé léto jsme hráli na zámku Mělník a bylo to překrásné.

4) Chtěla byste něco vzkázat mladé generaci, která více než na výlety do přírody a za historií sedí doma u počítače nebo mobilu?

Přála bych jim, aby našli motivaci k poznávání a hlavně chuť vyrazit ven. Záleží i na nás rodičích, jaký impuls vyšleme. Není nad osobní poznávání, setkávání se a zážitky. Věřím, že nám léto bude přát a mladou generaci – i naším projektem a návštěvou zajímavých míst – oslovíme a představíme ji řadu krásných památek, které stojí za to vidět. I já se už moc těším!