Středočeským krajem se zastávkou v Praze

Středočeský kraj nabízí mnohem více, než jen Karlštejn či Konopiště. My se v tomto tipu zaměříme na technické památky v Příbrami, zámky v Kladně, Praze nebo Loučeni a další pamětihodnosti... O zážitky rozhodně nebude nouze - co takhle projížďka hornickým vláčkem nebo troška bloudění v labyrintech?

Středočeský kraj
Hlavní město Praha
  • Příbram
  • Kladno
  • Praha
  • Praha Východ
  • Nymburk
  • Autem

Pokud s Objevuj památky soutěžíte a sbíráte razítka v programu "Třetí za polovic, sedmá zdarma", máte možnost jich i na tomto výletě několik získat, tak neváhejte a navštivte s námi památky v Praze a Středočeském kraji.

První zastávka: Hornický skanzen Příbram

Národní kulturní památka Hornické muzeum v Příbrami se nachází v originálních provozních a správních budovách přibližujících historii zdejší báňské činnosti. Nabízí atraktivní prohlídku několika kilometrů podzemí zdejších dolů na stříbro a olovo, jízdy hornickými vláčky, prezentuje monumentální parní těžní stroje, nádherné minerály a v průběhu roku pořádá množství kulturních akcí - do konce roku např. Vánoce v hornickém domku, Štědrovečerní šichta v Prokopské štole či výstava Příbramské betlémy. Ze zajimavostí v tomto městě vybíráme ještě z daleka viditelné mariánské poutní místo Svatá hora nebo zámeček s galerií Františka Drtikola.

Druhá zastávka: Kladenský zámek

Barokní zámek nabízí hned několik prohlídkových okruhů a zároveň i razítko do Motivačního programu. V rámci Historického okruhu to jsou náhrobní kameny, kaple sv. Vavřince, pracovna břevnovského opata a novinka s názvem Tajemství půdy. Velmi oblíbenou záležitostí je stálá expozice Zdeněk Miler, nejen Krtek - vhodná především pro děti (představuje celoživotní dílo kladenského rodáka Zdeňka Milera, slavného grafika a autora nesmrtelného krtečka). Na zámku se nachází také galerijní prostory s krátkodobými výstavami, Kabinet fotografie, simulovaná důlní štola a zahrada s medvědáriem.

Třetí až pátá zastávka: Praha - Bílkova vila, zámek Troja a Chvalský zámek

Galerie hlavního města spravuje mj. dvě zcela výjimečné (a různorodé) památky. Nedaleko Pražského hradu se nachází vila s ateliérem předního českého secesního sochaře Františka Bílka, kterou si výtvarník sám navrhoval. Druhou památkou je nepřehlédnutelný zámek Troja z poslední čtvrtiny 17. století vystavěný pro Václava Vojtěcha ze Šternberka jako letní sídlo podle návrhu architekta Jeana Baptisty Matheye po vzoru italských příměstských vil. Při procházce rozlehlou francouzskou zahradou upoutá návštěvníka mohutné oválné schodiště se sochařsky ztvárněným soubojem olympských bohů s Titány. A nezapomeňte navštívit také honosně vyzdobené interiéry! Před výjezdem z Prahy se ještě zastavte v Horních Počernicích na Chvalském zámku, na který jsme vás zvali nedávno - při prohlídce aktuální výstavy získáte další razítko do bonusového programu.

Jen pár kilometrů za Prahou se nachází tvrz v Čelákovicích a zámek v Brandýse nad Labem. I tyto dvě památky jsou zapojené do soutěžní hry se sbíráním razítek (a výhod) - o obou se dočtete v uplynulém tipu na výlet s Arabelou.

Šestá zastávka: Zámek Loučeň

V závěru dnešního výletu vás pozveme ještě do Loučeně v okrese Nymburk, kde se nachází malebný barokní zámek. Zdejší areál vám toho může nabídnout skutečně mnoho. Například atraktivní labyrintárium, které zabírá úctyhodnou plochu zámeckých zahrad. Uvnitř zámku - v bývalé knížecí rezidenci Thurn-Taxisů, se konají běžné i speciální dětské prohlídky. V předvánočním čase vám pak vřele doporučíme výstavu vánočních stromečků. Kromě těch, na které jste zvyklí, se podíváte i na ty hodně netradiční. Při návštěvě si nezapomeňte říct o razítko do programu “Třetí za polovic, sedmá zdarma”.

Trasa výletu měří 172 km.