Objevuj památky s princeznou Arabelou I. díl

Z moravské metropole k Moravskému krasu a na Svojanov
Pardubický kraj
Jihomoravský kraj
  • Autem

Objevuj památky s princeznou Arabelou - I. díl

Slovenská herečka Jana Nagyová, představitelka jedné z nejoblíbenějších televizních princezen - Arabely - zve od konce května do poloviny října na www, Fb a Ig propagačního projektu Objevuj památky na vybrané nestátní památky.

První cesta nás zavede na jižní Moravu a na historickou hranici Čech a Moravy, kde nám "princezna" doporučí hned tři velmi zajímavé pamětihodnosti.

V brněnském Letohrádku Mitrovských v srpnu skončila sladká a voňavá výstava Historie mlsání přibližující prvorepublikové cukrárny, výrobny sladkostí, kavárny a koloniály. "Z přibližně 300 exponátů mě zaujaly především dobové bonboniéry, formy na dorty, čokoládu či želé, úžasné malované plechovky nebo skleněné zásobníky - obojí na nejrůznější cukrovinky," říká nadšeně Jana Nagyová. Od poloviny září do konce listopadu se v letohrádku těší na všechny nebojácné návštěvníky, které zajímá poněkud krvavá evropská historie. Hrůzostrašné legendy ožívají na výstavě Strašidelný letohrádek vždy od čtvrtka do neděle až do 28. 11. :-)

"Tuto výstavu si rozhodně nenechám ujít, protože mě zajímají postavy evropské historie - i ty nechvalně známé a jsem zvědavá na oživlé obrazy, jestli mě opravdu vylekají...," doplňuje herečka. Během adventu proběhne tradiční výstava betlémů.

Z jihomoravské metropole to není daleko do centra Moravského krasu - Blanska. Poblíž náměstí se v anglickém parku nachází bělostný renesanční zámek, který má návštěvníkům hodně co nabídnout. "Překvapila mě expozice historické blanenské litiny, vystavené kusy jsou opravdu nádherné, stejně tak několik zařízených zámeckých pokojů v neorenesančním slohu. Na své si přijdou také děti - muzeum připravilo interaktivní expozici a archeologickou hernu," dodává představitelka princezny Arabely.

Pokračovat budeme na sever a z Letovic s dominantním, rovněž přístupným zámkem, to nemáme daleko na poslední a zároveň nejstarší památku tohoto výletu, na hrad Svojanov. Jeho historie se začala psát už ve středověku a z této doby se do dnešních dnů zachovala z daleka viditelná břitová věž, která složí jako vyhlídka do malebného okolí. Hradozámecký areál nabízí celkem 3 prohlídkové okruhy (2 interiérové a 1 exteriérový) a nespočet kulturních akcí. "V předhradí se v bývalých konírnách nachází výstavní prostory. Protože miluji secesní styl, nemohla jsem si nechat ujít aktuální výstavu Šťastný život v secesi, která ukazuje mimo jiné nádherné šaty, klobouky, kabelky, vějíře a další módní doplňky a osobní předměty, takže si zde přijdou na své zejména ženy...," komentuje nadšeně Jana Nagyová. Výstava potrvá od června do začátku října. Následně bude hrad otevřený do začátku adventu.

Na další tipy na výlet v rámci seriálu Objevuj památky s Arabelou se můžete těšit na našem webu, Fb a Ig zase za měsíc, poslední pátek v červnu. A nezapomeňte se zapojit do naší fotosoutěže na FB a IG o ceny spojené se seriálem Arabela, které nejlepším z vás rozdá přímo "princezna" Jana Nagyová.

Trasa výletu měří 75 km.

 

Fotogalerie