Objevuj památky s princeznou Arabelou I. díl

Z moravské metropole k Moravskému krasu a na Svojanov
Pardubický kraj
Jihomoravský kraj
  • Autem

Objevuj památky s princeznou Arabelou - I. díl

Slovenská herečka Jana Nagyová, představitelka jedné z nejoblíbenějších televizních princezen - Arabely - zve od konce května do poloviny října na www, Fb a Ig propagačního projektu Objevuj památky na vybrané nestátní památky.

První cesta nás zavede na jižní Moravu a na historickou hranici Čech a Moravy, kde nám "princezna" doporučí hned tři velmi zajímavé pamětihodnosti.

V brněnském Letohrádku Mitrovských v květnu začala sladká a voňavá výstava Historie mlsání. Přibližuje prvorepublikové cukrárny, výrobny sladkostí, kavárny a koloniály. "Z přibližně 300 exponátů mě zaujaly především dobové bonboniéry, formy na dorty, čokoládu či želé, úžasné malované plechovky nebo skleněné zásobníky - obojí na nejrůznější cukrovinky," říká nadšeně Jana Nagyová.

Výstava zde potrvá do 28. 8. (souběžně s rodinnou výstavou Svět skřítků a trpaslíků), na podzim bude následovat expozice Strašidelný letohrádek, kde ožijí hrůzostrašné legendy jako Dracula, Čachtická paní nebo kat Mydlář a mnohé další. "Tuto výstavu si rozhodně nenechám ujít, protože mě zajímají postavy evropské historie - i ty nechvalně známé a jsem zvědavá na oživlé obrazy, jestli mě opravdu vylekají...," doplňuje herečka. Během adventu proběhne tradiční výstava betlémů.

Z jihomoravské metropole to není daleko do centra Moravského krasu - Blanska. Poblíž náměstí se v anglickém parku nachází bělostný renesanční zámek, který má návštěvníkům hodně co nabídnout. "Překvapila mě expozice historické blanenské litiny, vystavené kusy jsou opravdu nádherné, stejně tak několik zařízených zámeckých pokojů v neorenesančním slohu. Na své si přijdou také děti - muzeum připravilo interaktivní expozici a archeologickou hernu," dodává představitelka princezny Arabely.

Pokračovat budeme na sever a z Letovic s dominantním, rovněž přístupným zámkem, to nemáme daleko na poslední a zároveň nejstarší památku tohoto výletu, na hrad Svojanov. Jeho historie se začala psát už ve středověku a z této doby se do dnešních dnů zachovala z daleka viditelná břitová věž, která složí jako vyhlídka do malebného okolí. Hradozámecký areál nabízí celkem 3 prohlídkové okruhy (2 interiérové a 1 exteriérový) a nespočet kulturních akcí. "V předhradí se v bývalých konírnách nachází výstavní prostory. Protože miluji secesní styl, nemohla jsem si nechat ujít aktuální výstavu Šťastný život v secesi, která ukazuje mimo jiné nádherné šaty, klobouky, kabelky, vějíře a další módní doplňky a osobní předměty, takže si zde přijdou na své zejména ženy...," komentuje nadšeně Jana Nagyová. Výstava potrvá od června do začátku října.

Na další tipy na výlet v rámci seriálu Objevuj památky s Arabelou se můžete těšit na našem webu, Fb a Ig zase za měsíc, poslední pátek v červnu. A nezapomeňte se zapojit do naší fotosoutěže na FB a IG o ceny spojené se seriálem Arabela, které nejlepším z vás rozdá přímo "princezna" Jana Nagyová.

Trasa výletu měří 75 km.

 

Fotogalerie