Blansko - zámek

Renesanční zámek z roku 1604, později upravený do barokní podoby. Posledními šlechtickými majiteli byli Salmové - Reifferscheidt. Dnes je zámek sídlem Muzea Blanenska.

Zámek
Jihomoravský kraj
  • blansko-teaser.jpg

Bezbariérový přístup

Parkoviště v objektu

Kola vítána

Vlak v místě objektu

Muzeum

Zámek v Blansku upravil do renesanční podoby Matyáš Žalkovský ze Žalkovic v roce 1604. Za třicetileté války blanenský zámek poničili Švédové, sídlo poté chátralo, ale po polovině 17. století je opravil Kašpar Lev z Rožmitálu. Poté zámek získávají Gellhornové, kteří založili železárny na řece Punkvě, a upravují objekt do barokní podoby.

Od roku 1766 do roku 1945 vlastnil zámek rod Salm-Reifferscheidt, který výrazně zasáhl do jeho podoby. Z novorenesanční přestavby roku 1870 se do dnešní doby zachovalo několik historických interiérů s kazetovými stropy a dřevěným obložením. Salmové se zasloužili o velký rozmach umělecké litiny.

Na zámku sídlí muzeum, které návštěvníkům nabízí prohlídky nových expozic i klasických zámeckých interiérů. Pro děti je celoročně připravena zábavná trasa: Putování za osobnostmi Blanenska. Muzeum vystavuje unikátní sbírku umělecké litiny a věnuje se především výzkumu v Moravském krasu. Na zámku se konají koncerty, divadelní představení, svatby a výstavy.

Otevírací doba

Listopad – březen:

 Út-Pá 9-17 hod.

Duben – říjen:  Út-Ne 9-17 hod.

V období mimo sezonu je v případě skupiny cca 30 osob možné zarezervovat si prohlídku o víkendu.

Další památky v okolí

Při návštěvě muzea na zámku v Blansku vás v okolí čekají další zajímavé památky.

Boskovice - hrad

DSC-0557-result.JPG

Původně goticko - renesanční hrad ze 2. poloviny 13. století byl kolébkou mocného rodu pánů z Boskovic.

Boskovice - hraběcí rezidence

Rezidence-exterier.jpg

Cenná barokní stavba s mansardovou střechou, jež sloužila jako panská rezidence až do počátku 19. století. Dnes je budova sídlem Muzea regionu Boskovicka.

Boskovice - zámek

4957-result.jpg

Původně dominikánský klášter byl roku 1826 přestavěn na elegantní empírový zámek.

Kam v okolí

Mapa vám pomůže najít užitečná i zajímavá místa v okolí zámku nebo naplánovat cestu.