Toulejte se s námi po památkách

Nestátní památky mají mnoho co nabídnout. Přesvědčte se sami a vypravte se na některé z nich, o kterých píšeme v tipech na výlet.

Karlovarský kraj
Jihomoravský kraj
Pardubický kraj
Kraj Vysočina
Plzeňský kraj
  • Autem
  • Vlakem

Zámeček Aš

Karlovarský kraj

Bohatou historii a kulturní dědictví Ašska můžete objevovat v Textilním a Národopisném muzeu. Rozmanité sbírky lidových a textilních předmětů dokumentují slávu místního průmyslu a kultury. Nejvýznamnější sbírkou ašského muzea je sbírka vzorků půlpárů textilních rukavic, který představuje obrovský fond o celkovém počtu 26 563 kusů. Tato sbírka vypovídá o někdejší slávě textilního průmyslu na Ašsku, jež byl hlavním zdrojem obživy místního obyvatelstva. Muzeum nabízí i tematické výstavy - od září to bude atraktivní putovní výstava Největší záhady a tajemství světa a od října pak unikátní multimediální výstava Rudolf II. ožívá (ke 450. výročí korunovace českým králem).

Zámek Moravský Krumlov

Jihomoravský kraj

Zveme vás na návštěvu renesančního zámku, který byl více než 300 let v majetku rodu Lichtenštejnů, následně rodu Kinských. Zámek nabízí prohlídku světoznámé Slovanské epopeje A. Muchy, zámeckých komnat a věže s vyhlídkou na město a okolí. Do konce září si můžete prohlédnout výstavu věnovanou kněžně Marii Eleonoře z Lichtenštejna. Nejedná se o tradiční expozicí – propojuje totiž historii s emocemi a nabízí zážitek, který vtáhne do života šlechtičny 18. století. Návštěvníci uvidí vzácné exponáty, například dosud nevystavený portrét Eleonořiny sestry Leopoldiny od Jakoba van Loo či slavnostní uniformu jejího syna. Součástí výstavy jsou interaktivní prvky. 

Barokní radnice Polička

Pardubický kraj

Městské muzeum a galerie Polička na začátku sezóny představilo upravenou expozicí ve 2. patře barokní radnice. Expozice je zaměřena na autory, kteří se v Poličce a na Poličsku narodili, nebo zde žili, a kteří svým významem překročili hranice regionu. První prostor je věnován tradičním krajinářům Vysočiny od 10. do 60. let. 20. století (F. Bukáček  J. Honsa, F Kaván, K. Kupka, G. Porš, J. V. Síla, V. Šindler, R. Vejrych). Ve druhé místnosti představuje E. Vlasáková instalaci Julietta aneb Snář - Pocta Bohuslavu Martinů. Při vzniku byla použita zrcadla k rozšíření prostoru, ale i tradiční metoda fresky malované na zeď a klenbu. Ve třetím sálu je moderní umění (abstraktní tvorba a návrat figurace, 60. léta 20. století až současnost). Doporučujeme také prohlídku stabilních expozic Staré umění na Poličsku - od gotiky do 19. století + Obrazová galerie rodu Hohenemsů - ze zámku Bystré u Poličky. Neopomeňte také návštěvu rodné světničky B. Martinů ve věži kostela sv. Jakuba nebo okruh po unikátně zachovaných městských hradbách.

Zámek Velké Meziříčí

Kraj Vysočina

Zveme vás na zámek a do muzea ve Velkém Meziříčí. Prohlídková trasa obsahuje jak zámecké prostory (např. Sarajevský a Velký salón, Ložnice Fr. Josefa I.), tak muzejní expozice. V první části muzea je představena sbírka militarií, a to jak chladné, tak i palné zbraně či plátovou zbroj z období třicetileté války. Následuje kolekce orientálních předmětů, které byly shromážděny především Rudolfem Lobkovicem a Františkem Harrachem. Poslední místností věnující se sbírkám majitelů je velký sál, který je zařízen převážně barokním nábytkem. Přináší rovněž portréty řady významných osobností. Následuje Přírodovědná expozice, Kubismus a expozice o historii i současnosti města Ve znamení sedmi per. V přízemí se nachází unikátní sál s freskovou výzdobou - řadí se k pozůstatkům románského hradu, který je součástí dnešní budovy zámku. Sál byl zřejmě jakousi společenskou místností, ve které se prolínal světský život se základními duchovními hodnotami reprezentovanými malbami křesťanských mučedníků. Muzeum pořádá v průběhu roku různé kulturní akce a krátkodobé výstavy.

Hrad a zámek Bor

Plzeňský kraj

Původně vodní hrad byl vystavěný před polovinou 13. století na kžižovatce obchodních cest spojující Tachov s Domažlicemi a české země s Německem. S bohatými dějinami hradu a města jsou spojeny pouze tři šlechtické rody - urození páni ze Švamberka, hraběcí rod von Götzen a knížecí rod Löwenstein-Wertheim-Rosenberg. Prohlídka nejprve prochází přízemím - hradní kaplí sv. Vavřince a Švamberským sálem se sklípkovou klenbou, ve kterém se nachází ukázky replik dobových zbraní a zbroje, dobového oblečení z období gotiky, keramiky, skla a také cínového nádobí.  Další část prohlídky je situována do 1. patra zámeckého křídla. Prochází se velkým schodištěm do předsálí, zámeckých salónků a velkého zámeckého klasicistního sálu. Ve věžním křídle se nachází obrazová galerie čtyř posledních generací rodu Löwenstein-Wertheim-Rosenberg, salónek grafik a následuje výstup na věžní ochoz - do výšky 30 metrů. V sousedství zámeckého areálu se nachází - rovněž přístupná - Loretánská kaple.