S patronkou Veronikou Khek Kubařovou na výletě
Jaro láká k výletům na nedávno otevřené památky...
Přinášíme vám tip, který jsme pro vás připravili s patronkou 8. ročníku projektu Objevuj památky Veronikou Khek Kubařovou.
Vypravili jsme se do blízkého okolí našeho hlavního města a výlet jsme zakončili v okrajové části Prahy. Nechejte se inspirovat k výletu jak tímto tipem, tak přehledem nestátních památek na www.objevujpamatky.cz
Zastávka na zámku v Brandýse nad Labem
V netradičních výstavních prostorech jakými je oranžérie, štola a několik sklepení můžete až do 31. 5. zhlédnout multimediální expozici Rudolf II. ožívá. Na výstavě k vám bude z „obrazů“ promlouvat samotný císař, kterého si s chutí zahrál syn Jana Wericha – Jiří Werich Petrášek. Navštívíte mimo jiné kabinet kuriozit nebo hned 2 alchymistické laboratoře. Už jenom průchod tajemnými chodbami a návštěva sklepů zanechává nezapomenutelný zážitek. Po skončení výstavy určitě nevynechejte prohlídku zámeckých prostor nebo galerie obrazů umístěných v chodbě zvané Rudolfínka.
„Hopsa hejsa…však to znáte. Tohle hupsnutí mě moc bavilo, prohlídka rovnou ze samotným Rudolfem, kterého najdete i na jedné z fresek na fasádě. Schválně, najdete ho?“
Nedaleká Stará Boleslav
Významné mariánské poutní místo, na dohled od brandýského zámku, nabízí prohlídku baziliky sv. Václava a baziliky Nanebevzetí Panny Marie, stejně jako kostela sv. Klimenta nebo staroboleslavské brány.
Zastávka v rodném domě Antonína Dvořáka v Nelahozevsi
Teprve před rokem byl po rozsáhlé rekonstrukci zpřístupněn barokní rodný domek světově proslulého hudebního skladatele Antonína Dvořáku. Inovativní výstava představuje prostředí středočeské vesnice tak, jak vypadalo v polovině 19. století, tedy v době, kdy zde Dvořák vyrůstal. Velký důraz je kladen na zvukovou stránku a samozřejmě na hudbu. K té mají návštěvníci přístup prostřednictvím speciálních audioprůvodců, jež je seznámí se skladatelovou životní a profesní cestou, vedoucí ze skromných poměrů jeho rodiště až k celosvětovému uznání. Nahlédněte do dětství jednoho z největších hudebních skladatelů všech dob a poznejte místa, zvuky a vlivy, které inspirovaly jeho budoucí tvorbu.
„Nelahozeves je navždy spojená s naším géniem Antonínem Dvořákem, a když si zajdete na interaktivní expozici do jeho rodného domu, prostoupí vás jeho rodina, doba i hudba. Moderní a oku lahodící čerpání zajímavostí. Díky sluchátkům s výkladem jsem opravdu odletěla do jiné doby. Dokázala bych tam strávit celý den.“
Zastávka na zámku v Nelahozevsi
Malý kousek z centra obce se nachází monumentální renesanční zámek ze 16. století částečně ozdobený sgrafitovou výzdobou. Samotná prohlídka prochází sály a salony, ve kterých je umístěno muzeum s významnou částí Lobkowiczkých sbírek. Snoubí v sobě historii vlivné šlechtické rodiny a kulturní dědictví jedné z nejdůležitějších uměleckých sbírek ve střední Evropě. Stálá expozice Pohled do šlechtického interiéru vás vrátí zpět v čase. Poznáte, jak vypadal život aristokratické rodiny v 19. století. Uvidíte proslulé obrazy od Brueghela, Rubense, Veroneseho a Cranacha mladšího, i unikátní sbírku zbraní a loveckých trofejí. Doporučujeme také občerstvení Skála s venkovním posezením – přímo naproti zámku!
„Zámek Nelahozeves je prostě nádherný skvost. Člověk by se mohl kochat hodiny pohledem na něj. Úplně to nesouvisí s hostorií, ale rodiče určitě potěší i krásné dětské hřiště přímo u zámku!“
Nedaleká hora Říp a Roudnice nad Labem
Z Nelahozevsi už je to jen co by kamenem dohodil na ikonickou horu Říp (památné místo české mytologie a historie), na které se nachází románská rotunda sv. Jiří. Sympatické městečko Roudnice nad Labem láká návštěvníky na jeden z největších barokních zámků v ČR čítající přes 200 místností. Sloužil jako hlavní knížecí a později vévodské sídlo rodiny Lobkowiczů. Dalším zajímavým místem je nejstarší klášter augustiniánů kanovníků u nás z roku 1333. Dominantou areálu je gotická trojlodní bazilika, která byla v 1. polovině 18. století citlivě upravena ve stylu barokní gotiky.
Zastávka na Chvalském zámku v Praze – Horních Počernicích
Až do 31. 8. je možné si zde prohlédnout výstavu Fimfárum Jana Wericha, jejíž součástí je Pohádková herna v zámeckém sklepení. Dočasná expozice k výročí 120 let od narození Jana Wericha představuje soubor originálních ilustrací knihy Fimfárum od Jiřího Trnky i originální loutky, rekvizity a scény z natáčení animovaných filmů Fimfárum v letech 2002-2011.
„Chvalský zámek mě překvapil, když se vyloupl tenhle kousek historie nedaleko od hlavní silnice. A kdo miluje Fimfárum, ať do zámku rychle běží.“