Objevte méně známé památky
Nestátní památky mají mnoho co nabídnout. Přesvědčte se sami a vypravte se na některé z nich, o kterých píšeme v tipech na výlet.
Zámek Liptál
Zlínský kraj
Zámek z konce 17. století zbudoval patrně rod Sedlnických z Choltic, významnou roli v historii hrála rodina pánů ze Stommu. Po roce 1945 byla na zámku měšťanská škola, pak škola zvláštní. Po roce 1974 byla budova zámku několik let uzavřená a opuštěná. Od roku 2022 zámek postupně ožívá, a to díky majiteli – Obci Liptál a Zámeckému spolku Liptál. V 1. patře vznikla prohlídková trasa. Letos je to teprve druhá sezóna, kdy je zámek přístupný veřejnosti. Kromě běžných prohlídek je možné si domluvit soukromé prohlídky a divácky oblíbené jsou také večerní kostýmované akce. V rámci jiných obecních akcí je na zámku otevřena také kavárna.
Zámek Pětipsy
Ústecký kraj
Zámek, jehož historie sahá až do 14. století, kdy byl vodní tvrzí, se znovu probouzí k životu. V roce 2012 zříceninu zámku zakoupil spolek Via Levamente a začal za přispění Fondů EHP a Norska s jeho záchranou. Díky ní můžete opět obdivovat nejen zachovalé gotické prvky. V srpnu 2024 se poprvé otevřela polovina zámku veřejnosti, v níž může vidět expozice Životní příběh rodiny Hodků, Pětipeští z Chýš a Egerberku a Krutá paní z Pětipsů. Novinkou letošního roku je interaktivní výstava Sámova říše a expozice věnovaná baletnímu mistru Vlastimilu Harapesovi.
Synagoga Břeclav
Jihomoravský kraj
Když starší synagoga z roku 1697 ve 2. polovině 19. století nestačila rostoucím prostorovým nárokům obce, nahradil ji v roce 1868 nový templ pořízený nákladem židovského starosty Davida Kuffnera. O dvacet let později jej renovoval významný vídeňský architekt Max Fleischer v novorománském slohu s použitím maurských prvků v interiéru. Stálá expozice seznamuje se základní charakteristikou židovského náboženství, významem břeclavských Židů pro průmysl, školství a jiné oblasti, představuje významnou rodinu Kuffnerů a věnuje se i židovské architektuře a dochovaným židovským památkám. Součástí jsou také náboženské, liturgické předměty a předměty vztahující se k životu Židů v Břeclavi. V synagoze se pořádají krátkodobé výstavy.
Blaschkova vila v Českém Dubu
Liberecký kraj
Architektonicky hodnotná rezidenční vila továrníka Konrada Blaschky byla postavena roku 1881. Konečnou podobu budova získala v roce 1906, kdy v jádru objektu vznikla reprezentativní secesní schodišťová hala s galerií v patře. Po 2. světové válce začala vila sloužit sbírkám Podještědského muzea, které zde sídlí dodnes. Kromě původních interiérů jsou k vidění stálé expozice představující historicko-národopisné sbírky, pozůstalost Karoliny Světlé či unikátní gotickou skříň zdobenou šablonovou technikou. Je toho však mnohem více (Bedřich Smetana, Petr Dillinger, školní malotřídka, Česká beseda ad.). K návštěvě doporučujeme také unikátní Johanitskou komendu, do které prohlídky organizuje právě Podještědské muzeum.
Bývala fara Mohelnice
Olomoucký kraj
Původní dům pravděpodobně sloužil jako sídlo olomouckých biskupů, od 16. století byl využíván jako fara. V roce 1957 byla budova zakoupena pro potřeby muzea, které zde sídlí dodnes. První staletí existence domu připomínají gotické sklepy s expozicí Pravěk Mohelnicka s interaktivní hernou, z období renesance se dochovaly vzácné fresky - tzv. Hostina bohatcova - zobrazující biblické podobenství. Objekt fary a děkanství, které zde v minulosti sídlily, byl několikrát přestavován. Nynější podobu získal po ničivém požáru z roku 1841. V jedné z místností se dochovala výmalba z 2. poloviny 19. století, jež se stala doplňkem instalovaného měšťanského pokoje v expozici Z dějin Mohelnicka.