Objevuj památky s princeznou Arabelou II. díl

Po hradech a zámcích Vysočiny a údolím Sázavy

Středočeský kraj
Kraj Vysočina
  • Autem

Objevuj památky s princeznou Arabelou - II. díl

Druhý "pohádkový" výlet nás zavede do kraje Vysočina a údolím řeky Sázavy zamíříme až na okraj Středočeského kraje, kde naši cestu zakončíme.

Městečko Polná je doslova nabyté zajímavými památkami. Jeho dominantou je monumentální děkanský chrám vystavěný v barokním slohu, na náměstí a v blízkém okolí najdeme mnoho historických domů a určitě neuděláme chybu, když se zatouláme do zdejší židovské čtvrti nebo navštívíme starou polenskou školu. Naše kroky ale nesmí vynechat areál hradu a zámku - odpočinkovou zónou města, kde se během sezóny pořádá mnoho kulturních akcí. Prohlídkové trasy seznamují například s řemesly, které byly dříve v Polné provozovány, dále s historickými interiéry, nebo expozicí 1. světové války a čs. legií s maketou legionářského vozu „těplušky“. Je toho však mnohem více, tak zavítejte...

Z Polné projíždíme Havlíčkovým Brodem, kde si můžeme udělat zastávku v Galerii výtvarného umění sídlící v působivém Chmelvodovském domě (letní měsíce jsou tady ve znamení kreseb a grafik Bohuslava Reynka a stálou expozici oživí ilustrace knih K. H. Borovského). Kdo však dává přednost romantickým zříceninám a dalekým výhledům, může zvolit cestu kolem Humpolce a zastavit se na Orlíku - určitě nebude svého rozhodnutí litovat.

Přijíždíme do Ledče nad Sázavou a už z daleka na nás "mává" místní majestátní hrad. Původní středověká stavba s věží, východním palácem a parkány byla v průběhu staletí postupně přistavována, a to pozdně goticky, renesančně, barokně až do dnešní podoby. Hornímu nádvoří dominuje raně gotická válcová věž vysoká 32 metrů, na kterou můžete vystoupat a doširoka se rozhlédnout. Navštívit lze hned čtyři prohlídkové trasy - Muzejní okruh (spojení vlastivědného muzea a historických hodin), Muzeum Jaroslava Foglara, Dětský okruh (sbírka plyšových medvídků) a novou expozici zaměřující se na sklářství na Vysočině.

"Z bohaté turistické nabídky ledečského hradu mě nejvíce zaujal okruh určený především dětem a milovníkům hraček. V celkem pěti místnostech a v historickém sklepě se nachází tisíc historických i soudobých plyšových medvídků. Během prohlídky je možné vyjít na jižní zahradu, odkud jsou nádherné výhledy na město (aniž by bylo nutné zdolávat velké množství schodů)", usmívá se Jana Nagyová.

Nedaleko Ledče, severním směrem, se nachází Národní technická památka Sklárna Huť Jakub v Tasicích, uvedená do provozu roku 1796. Jedná se o jedinečný soubor historických budov, o jednu z nejstarších dochovaných skláren v České republice a zároveň střední Evropě. Sklárna je v současnosti provozována především jako výjimečný sklářský skanzen. "V roce 1985 se zde natáčela část populárního televizního seriálu Synové a dcery Jakuba skláře s Luďkem Munzarem v hlavní roli. Seriál režiséra Jaroslava Dudka mám dodnes ráda, protože v něm hrálo mnoho mých milých hereckých kolegů", vzpomíná Jana Nagyová.

Pomalu se blížíme do cíle naší trasy - opouštíme kraj Vysočina a míříme do středočeské Zruče nad Sázavou. Zdejší zámek se v posledních letech doslova vyloupl do krásy a návštěvníkům nabízí nepřebernou škálu atraktivit - úhledným anglickým parkem počínaje, přes zámecký okruh, galerii a výstavní prostory, Kolowratskou věž, stezku rytíře Miloty, až po po vodáckou nebo interaktivní expozici Příběh řeky Sázavy a dětské dopravní hřiště... "Tentokrát doporučím velkou zámeckou prohlídku, která prochází nejkrásnějšími zrestaurovanými interiéry a mimo jiné seznamuje s posledními majiteli zámku - rodinou Schebků - která dala památce její dnešní vzhled," jak jinak se mohla rozhodnout princezna Arabela. :-)

Trasa krásnou krajinou měří necelých 100 km.