Prozkoumejte památky v Královéhradeckém kraji

Tentokrát se pojedeme podívat do zámku v Rychnově nad Kněžnou, do krajského města Hradce Králové a do lorety v Chlumci nad Cidlinou.
Královéhradecký kraj
  • Autem

Také Královéhradeckým krajem vždycky jen tak proletíte? Abyste po cestě zbůhdarma nemíjeli památky, udělejte si pár zastávek a trochu si při jejich obhlídce protáhněte nohy. Možná nebudete v cílové stanici přesně na čas, ale za to budete mít spoustu pěkných zážitků.

První zastávka: Zámek v Rychnově nad Kněžnou

Dnešní rodinný, partnerský nebo třeba víkendový výlet (chcete-li) zahájíme prohlídkou Kolowratského zámku v Rychnově nad Kněžnou. Když v 17. století vznikal, podílel se na jeho stavbě také Santini (autor poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou, poutního kostela Jména Panny Marie ve Křtinách a mnoha dalších budov), který mu vtiskl svůj těžko zaměnitelný rukopis. Kvůli mohutnosti stavby se zámku občas přezdívá “Rychnovské Hradčany”. Prohlídka atraktivních interiérů obsahuje také rozsáhlou sbírku obrazů, ve které nechybí portréty rodu Kolowratů či výjevy z lovů a prostého venkovského života. Výjimečným exponátem je originál barokního meče moravského hejtmana. Po prohlídce nespěchejte a jděte prozkoumat zámecký kostel Nejsvětější Trojice a zvonici s třetím největším funkčním zvonem u nás. V zámku se také můžete po libosti občerstvit. Na nádvoří se totiž nachází útulná kavárna, ve které dostanete ke kávě hořickou trubičku nebo medovník a portské. Na historickém náměstí (nedaleko zámku) se v bývalé Staré radnici nachází soukromé Muzeum hraček, jehož návštěvu vám rovněž doporučujeme...

Druhá zastávka: Hradec Králové

Když už v Královéhradeckém kraji budete, byla by obrovská škoda ochudit se o (alespoň krátkou) návštěvu bývalého královského věnného města Hradec Králové. Cesta do dnešního krajského města nás povede přes Častolovice (s přístupným zámkem rodiny Šternberků) a přes Třebechovice pod Orebem (s rozsáhlým muzeem unikátních betlémů). Hradec Králové poznáte už z dálky díky siluetě Bílé věže, která se tyčí nad centrem. Ta je hned vedle katedrály Svatého Ducha a v turistické sezóně slouží jako rozhledna. Během toulek po starém městě se zastavte u morového sloupu a na Jižních terasách, do kterých vejdete přes Bono publico (ve kterém si lze při průchodu pustit klasickou hudbu) nebo Gočárovo schodiště. Milovníky architektury první poloviny 20. století jistě potěší velká koncentrace staveb od tehdejších renomovaných architektů Kotěry, Gočára či Lisky - ne nadarmo se město dodnes označuje jako "Salon republiky".

Třetí zastávka: Loreta v Chlumci nad Cidlinou

Jakmile nastoupíte zase zpátky do auta, zhruba po půl hodině jízdy dorazíte k loretě v Chlumci nad Cidlinou, která se řadí mezi nejmenší a zároveň nejzachovalejší lorety u nás. I když dnes objekt neslouží svému původnímu účelu a nedochovaly se všechny jeho původní části (k naší velké škodě třeba barokní zahrada), v současné době zde sídlí velmi zajímavé Muzeum Loreta. To se specializuje na dějiny města, dále na řemesla, zemědělské stroje či zcela unikátní střelecké terče. Zájemci se mohou po skončení prohlídky zastavit i u zahradní železnice Malá Albula, v Muzeu Četnická stanice či u zámku Karlova Koruna, který stojí na kopečku jen pár minut chůze od centra. I zde zanechal svůj otisk, stejně jako v případě zámku v Rychnově nad Kněžnou, proslulý barokní architekt Santini.

Během dnešního výletu najedete celkem 75 km. 

Fotogalerie