Rychnov nad Kněžnou - zámek

Zámek
Královéhradecký kraj
  • zamek-rychnov-nad-kneznou-uvodni.jpg

Možnost stravování

Parkoviště u objektu

Kola vítána

Zvířata vítána

Vlak v místě objektu

Muzeum / galerie

Zámek v Rychnově nad Kněžnou

Kolowratský rod je s Rychnovem spjat od roku 1640, kdy panství koupil Albrecht Liebsteinský z Kolowrat. Jeho syn František Karel I. Kolowrat Liebsteinský (1620-1700), zemský hejtman markrabství moravského, zahájil v roce 1676 stavbu nového raně barokního zámku. Na pozvání jeho syna Norbert Leopold (1655-1716), pracoval v Rychnově Jan Blažej Santini Aichel, který navrhnul dnešní monumentální průčelí kostela Nejsvětější Trojice a úpravu celého areálu.

Místo pro stavbu nového zámku bylo zvoleno na mírném svahu pod kostelem Nejsvětější Trojice a vznikl tak mimořádný dojem z celé stavby, jenž se často nazývá „Rychnovské Hradčany“.

Skutečnost, že zámek patřil od svého založení jednomu rodu, přispěla k bohatosti sbírek, které se zde nacházejí. Sbírka obrazů obsahuje portréty členů kolowratského rodu, nejrůznější zátiší, díla s náboženskými a mytologickými náměty, obrazy s pastýřskými, loveckými a bitevními scénami. V knihovně jsou uloženy vzácné rukopisy a staré tisky a jeden exemplář Klaudyánovy mapy.

K zámku patří kostel, který nechal postavit Kryštof Betengel z Neuenperku (1539-1602) jako rodovou hrobku a svatyni Jednoty bratrské. Se stavbou se začalo roku 1594 a byla dokončena i vysvěcena na svátek sv. Trojice roku 1602. Po vrcholně barokní přestavbě průčelí kostela, uhodil roku 1798 do kostela blesk. Až státní ministr František Antonín Kolowrat Liebsteinský nechal zrealizovat přestavbu v novogotickém slohu.

Ke kostelu patří i samostatně stojící renesanční zvonice z počátku 17. století. V roce 1602 byl odlit a ve stavbě umístěn dnes největší soukromý zvon v České republice - zvon Kryštof. Váží 7,2 tuny, má průměr 2 m a výšku 1,47 m.

Otevírací doba

Květen: Út-Ne 10-16 hod.
Červen, září: Út-Ne 10-17 hod.
Červenec, srpen:  Út-Ne 9-17 hod.
Říjen: Pouze víkendy 10-16 hod.

Nejbližší památky v okolí

Lanškroun - zámek

muzeum-03-result.JPG

Renesanční zámek přestavěný roku 1601 s nádvořími, konírnou, zámeckými zahradami a kostelem svatého Václava.

Chlumec nad Cidlinou - loreta

loreta-chlumec-nad-cidlinou-7.jpg

Budova bývalého kláštera - zároveň jedna z nejmenších a nejmladších zachovaných loret v České republice.

Pecka - hrad

hrad-pecka-5.jpg

Hrad postavený již ve 13. století, který na začátku 19. století shořel i s městečkem, nad kterým se nachází.

Další památky v kraji

×
Newsletter