Výlet po Olomouci a okolí, který nadchne dospělé i děti

Metropole Hané má i s okolím turistům co nabídnout

Olomoucký kraj
  • Na kole
  • Autem

Dnes pro vás máme opravdu "nadupaný" program. V Olomouci se podíváme do Pevnosti poznání nebo Vlastivědného muzea (bývalého kláštera klarisek), pak vyrazíme za město a navštívíme zámky v Náměšti na Hané a v Čechách pod Kosířem. A u toho nasbíráme razítka do karty bonusového - motivačního programu!

Konečně jsme se dočkali krásného a slunečného počasí, které je naprosto ideální k podniknutí výletu do Olomouce a okolí. Jelikož jde o turisticky významnou oblast, máme pro vás nachystaných hned několik atraktivních zastávek. Tak tedy vzhůru na cestu!

První zastávka: Pevnost poznání

Výlet začneme v historickém centru města Olomouce. Právě tam se v jednom z bývalých vojenských skladů nachází Pevnost poznání. V ní je interaktivní muzeum vědy, které spadá pod Univerzitu Palackého. Jelikož jsou její expozice přizpůsobené i dětem, zábavnou formou se v ní vzdělá celá vaše rodina. A to ať už vás baví hraní kuliček, nebo poznávání planet. Kromě jiného, na této památce získáte razítko z programu "Třetí za polovic, sedmá zdarma".

Druhá zastávka: Klášter klarisek – Vlastivědné muzeum Olomouc

Když proběhnete centrem města okolo sloupu Nejsvětější Trojice, který je na seznamu UNESCO, a olomoucké radnice s orlojem, zakrátko stanete před bývalým klášterem klarisek, ve kterém sídlí Vlastivědné muzeum Olomouc. V monumentálním klášterním kostele sv. Kláry se pravidelně konají krátkodobé výstavy. Stále expozice se věnují přírodě, historii a etnografii Olomouckého kraje, nechybí ani Galerie osobností kraje.

Třetí zastávka: Zámek Náměšť na Hané

Když vyjedete z Olomouce ven směrem na západ, zakrátko přijedete do Náměště na Hané, ve které je unikátní zámek. Jakmile projdete zámeckou alejí, objeví se před vámi půvabná klasicistní budova s dobře patrnými francouzskými architektonickými vlivy. Jedním z taháků zámku je právě park, s nezvyklým kruhovým půdorysem, ze kterého do všech světových stran vybíhají lipové aleje.

Přímo uvnitř se můžete těšit na prohlídku bohatě vyzdobených a zařízených pokojů, jejichž největší pýchou jsou rozsáhlé sbírky míšeňského porcelánu. Také jsou zde vystaveny hned dva arcibiskupské kočáry. Opět si zde nezapomeňte říct o razítko do karty programu "Třetí za polovic, sedmá zdarma".

Čtvrtá zastávka: Zámek Čechy pod Kosířem

Poslední, avšak neméně zajímavou památkou na naší trase, je zámek Čechy pod Kosířem. Ten je velmi úzce spojený s tvorbou malíře Josefa Mánesa. Za vaši návštěvu určitě stojí i nádherný zámecký park, ve kterém si dokonce můžete koupit svoji vlastní lavičku. Na zámku se kromě jiného nachází i expozice tvorby otce a syna Svěrákových. Kávu, limonádu, zmrzlinu nebo jinou sladkost nabídne útulná zámecká kavárna.

Jelikož je zámek Čechy pod Kosířem taktéž zapojený do našeho bonusového programu, získáte další razítko, které vás přiblíží k sedmé návštěvě některé ze zapojených památek zdarma.

Trasa výletu měří pouhých 30 km, takže kromě automobilu můžete využít také kolo... Mezi Náměští a Čechami lze ještě navštívit Černou věž v Drahanovicích nebo malé lázně Slatinice.