Výlet po Olomouci a okolí, který nadchne dospělé i děti

Metropole Hané má i s okolím turistům co nabídnout

Olomoucký kraj
  • Na kole
  • Autem

Dnes pro vás máme opravdu "nadupaný" program. V Olomouci se podíváme do Pevnosti poznání, Vlastivědného muzea nebo Arcibiskupského paláce, pak vyrazíme za město a navštívíme zámky v Náměšti na Hané a v Čechách pod Kosířem. A u toho nasbíráme razítka do karty bonusového - motivačního programu!

Konečně jsme se dočkali krásného a slunečného počasí, které je naprosto ideální k podniknutí výletu do Olomouce a okolí. Jelikož jde o turisticky významnou oblast, máme pro vás nachystaných hned několik atraktivních zastávek. Tak tedy vzhůru na cestu!

První zastávka: Pevnost poznání

Výlet začneme v historickém centru města Olomouce. Právě tam se v jednom z bývalých vojenských skladů nachází Pevnost poznání. V ní je interaktivní muzeum vědy, které spadá pod Univerzitu Palackého. Jelikož jsou její expozice přizpůsobené i dětem, zábavnou formou se v ní vzdělá celá vaše rodina. A to ať už vás baví hraní kuliček, nebo poznávání planet. Kromě jiného, na této památce získáte razítko z programu "Třetí za polovic, sedmá zdarma".

Druhá zastávka: Klášter klarisek – Vlastivědné muzeum Olomouc

Když proběhnete centrem města okolo sloupu Nejsvětější Trojice, který je na seznamu UNESCO, a olomoucké radnice s orlojem, zakrátko stanete před bývalým klášterem klarisek, ve kterém sídlí Vlastivědné muzeum Olomouc. V monumentálním klášterním kostele sv. Kláry se až do 15. srpna koná výstava České korunovační klenoty na dosah - Osudy 22 korunovaných panovníků. Stále expozice se věnují přírodě, historii a etnografii Olomouckého kraje, nechybí ani Galerie osobností kraje.

Třetí zastávka: Arcibiskupský palác

V těsné blízkosti univerzitní knihovny se nachází Arcibiskupský palác (sídlo olomouckého arcibiskupství), který je nejrozsáhlejším rezidenčním objektem v historickém centru Olomouce. Jelikož se jedná o významnou památku s velkou kulturní a architektonickou hodnotou, je možné se zde objednat na komentovanou prohlídku. Během ní si prohlédnete např. Prečanovu knihovnu, Slavnostní sál, Trůnní sál či Zlatý sál. Máte se tedy opravdu na co těšit. Arcibiskupský palác v Olomouci je taktéž zapojený v programu "Třetí za polovic, sedmá zdarma". Tak si nezapomeňte říct o razítko! A nedaleko se nachází další dva turistické magnety - dóm sv. Václava a Arcidiecézní muzeum.

Čtvrtá zastávka: Zámek Náměšť na Hané

Když vyjedete z Olomouce ven směrem na západ, zakrátko přijedete do Náměště na Hané, ve které je unikátní zámek. Jakmile projdete zámeckou alejí, objeví se před vámi půvabná klasicistní budova s dobře patrnými francouzskými architektonickými vlivy. Jedním z taháků zámku je právě park, s nezvyklým kruhovým půdorysem, ze kterého do všech světových stran vybíhají lipové aleje.

Přímo uvnitř se můžete těšit na prohlídku bohatě vyzdobených a zařízených pokojů, jejichž největší pýchou jsou rozsáhlé sbírky míšeňského porcelánu. Také jsou zde vystaveny hned dva arcibiskupské kočáry. Opět si zde nezapomeňte říct o razítko do karty programu "Třetí za polovic, sedmá zdarma".

Pátá zastávka: Zámek Čechy pod Kosířem

Poslední, avšak neméně zajímavou památkou na naší trase, je zámek Čechy pod Kosířem. Ten je velmi úzce spojený s tvorbou malíře Josefa Mánesa. Za vaši návštěvu určitě stojí i nádherný zámecký park, ve kterém si dokonce můžete koupit svoji vlastní lavičku. Na zámku se kromě jiného nachází i expozice tvorby otce a syna Svěrákových. Kávu, limonádu, zmrzlinu nebo jinou sladkost nabídne útulná zámecká kavárna.

Jelikož je zámek Čechy pod Kosířem taktéž zapojený do našeho bonusového programu, získáte další razítko, které vás přiblíží k sedmé návštěvě některé ze zapojených památek zdarma.

Trasa výletu měří pouhých 30 km, takže kromě automobilu můžete využít také kolo... Mezi Náměští a Čechami lze ještě navštívit Černou věž v Drahanovicích nebo malé lázně Slatinice.