Jihozápad Čech nabízí hrady, mlýn i lékárnu

Památky Plzeňského kraje jsou ve zřetelném kontrastu. Kromě hradů, zámků a zřícenin tu najdete i krásné měšťanské domy nebo historickou lékárnu. Odskočíme si i do jižních Čech a navštívíme vodní mlýn.

Plzeňský kraj
Jihočeský kraj
  • Klatovy
  • Strakonice
  • Šumava
  • Kašperské Hory
  • Autem

Plzeňský kraj máme spojený s produkcí zlatavého moku. A možná i s plzeňskou katedrálou sv. Bartoloměje a moderními interiéry Adolfa Loose. Ale co se tu dá dělat dál? Pokud se nudíte, věříme, že vám tento víkendový výlet "vytře zrak"!

První zastávka: Lékárna U Bílého jednorožce v Klatovech

Klatovy jsou krásné a na památky bohaté město, které je asi 40 km jižně od Plzně. Kromě toho, že je zde Muzeum Dr. Hostaše, katakomby s mumiemi a vyhlídka Klatovská Hůrka tu ale narazíte i na jeden málo vídaný unikát. Tím je barokní lékárna U Bílého jednorožce, která vás okamžitě okouzlí svým nákladně zařízeným interiérem. Její původ se datuje už do 17. století. Fragmenty z této doby uvidíte například v laboratoři. Samotný interiér lékárny pak pochází z 18. století. 

Druhá zastávka: Zámek a zřícenina hradu Klenová

Jen pár minut jízdy vás dělí od druhé dnešní zastávky, kterou je zámek a zřícenina hradu Klenová. Ty jsou zároveň (spolu s kaplí sv. Felixe) nejvýznamnějšími památkami stejnojmenné obce. Zájemci se v hradu a zámku - jak jinak - seznámí s jeho historií. Jelikož v objektu sídlí Galerie Klatovy, některé prostory slouží jako výstavní sály, ve kterých se pravidelně konají výstavy současného umění. Takže si dozajista rozšíříte své kulturní obzory.

Třetí zastávka: Voprchovský dům v Sušici

Další turistický cíl nás zavede do malebného Pošumaví. Jelikož v něm panuje chladnější počasí, bude moudré, když si zabalíte mikinu nebo nějaký jiný teplejší svršek. (Na další zastávce totiž opět přituhne.) Navštívíme malebné město Sušice, ve kterém se nachází Voprchovský dům. Jde o nádherný měšťanský dům z období pozdní gotiky - sídlo Muzea Šumavy, v jehož stálé expozici je sušický cínový poklad, expozice sirkařství a sklářství nebo sušický mechanický betlém. Každý si tedy jistě najde něco, co ho zajímá.

Čtvrtá zastávka: Hrad Kašperk

Už z dálky jistě uvidíte naši další zastávku, kterou je majestátní hrad Kašperk. Jelikož byl založen už v roce 1356, při jeho prohlídce na vás dýchne několik staletí historie. Kromě jiného je unikátní v tom, že jde o nejvýše položený královský hrad u nás. To ho předurčuje k tomu, aby vám nabídl naprosto dokonalé výhledy do okolní krajiny. A protože budete určitě hladoví, měli byste se posilnit některým ze šumavských regionálních produktů. Ty jsou k sehnání v areálu nádvoří. Na tomto místě si nezapomeňte říct o razítko do bonusového programu "Třetí za polovic, sedmá zdarma".

Pátá zastávka: Vodní mlýn v Hoslovicích

Posledním bodem naší výpravy je vodní mlýn v Hoslovicích, který nás nakrátko dostane do Jihočeského kraje. Jelikož se ale nacházíme poblíž, byla by velká škoda jeho návštěvu jen tak vynechat. Budovu "pohádkového" mlýna spravuje Muzeum středního Pootaví Strakonice. V jeho areálu si prohlédnete jaký byl způsob venkovského života v průběhu 19. století. Vzhledem k tomu, že se dozvíte zajímavosti i o technice či o vybavení domácnosti a zvířatech, jedná se o atraktivní cíl pro celou vaši rodinu či skupinu. Není navíc vyloučeno, že si možná vzpomenete na to, ve kterých pohádkách už jste ho někdy viděli. (Jsou tři, tak můžete hádat.)

Trasa výletu měří 83 km

a zvládnete ji za jeden den, v případě, že máte více času, rozdělte si program do dvou dnů.