Objevuj památky s princeznou Arabelou III. díl

Během tohoto výletu Vám s představitelkou princezny Arabely - slovenskou herečkou Janou Nagyovou - představíme zajímavé památky v Ústeckém kraji. Máte se na co těšit!

Ústecký kraj
  • Chomutov
  • Louny
  • České středohoří
  • Ohře
  • Autem

Tímto tipem na výlet Vám - společně s princeznou Arabelou - doporučíme několik zámků v severozápadních Čechách v podhůří Krušných hor a na dohled Českého středohoří.

První zastávka: Zámek Červený Hrádek

Raně barokní zámek se nachází uprostřed malebné krajiny na místě, kde stával původní hrad Borek, dnes je obklopený krásným anglickým parkem. "Ze zámeckého parku a zachované sochařské výzdoby Brokoffovy dílny jsem byla opravdu unešená. Podobně se mi líbily interiéry zámku a pochutnala jsem si také v zámecké restauraci", potěšeně sdělila Jana Nagyová. Pro návštěvníky se v zámku otevírají barokní kaple sv. Jana Křtitele i pozoruhodné sály (z nichž nejhodnotnější je Rytířský sál) s mnoha historicky cennými uměleckými předměty. Součástí prohlídky je nově zámecká knihovna, která byla prohlášena národní kulturní památkou, dále zámecká ložnice, vzácná růžová koupelna nebo hudební salonek. Správa zámku pořádá také sezónní výstavy (Hollywood na Červeném Hrádku - do 31. srpna) a různorodé kulturní akce. Na zámku získáte razítko do motivačního programu Třetí za polovic, sedmá zdarma.

Druhá zastávka: Starobylá radnice (muzeum) v Chomutově

Oblastní muzeum využívá historicky nejvýznamnější prostory starobylé radnice, vzniklé z původního sídla řádu německých rytířů, zakladatelů města. Stavební proměny gotického řádového domu s kostelem na zámek, v průběhu staletí několikrát přestavovaný, přinesly neopakovatelnou kombinaci stavebních slohů. Obzvlášť líbezný je tzv. Mnišský dvorek, prostor jako stvořený pro klidné posezení mezi historickými kamennými plastikami. V sousedství se nachází atraktivní gotický kostel sv. Kateřiny, nejstarší stavební památka města z doby kolem roku 1260, který na poslední chvíli unikl zkáze. Ve Starobylé radnici najdeme stálou expozici Všemu světu na útěchu (Sochařství a malířství na Chomutovsku a Kadaňsku (1350-1590), letošní hlavní výstavou jsou Odstíny gotiky - Nábytek a interiéry středověku (do konce roku) - rozhodně doporučujeme navštívit! "Aktuální náplň muzea se mi velmi líbila, ale největší zážitek si odvážím z návštěvy kostela sv. Kateřiny - perly gotiky", svěřila se Jana Nagyová. Neváhejte si v muzeu říct o další razítko do hrací karty.

Třetí zastávka: Zámek Klášterec nad Ohří

Máte-li jen chvíli času, jako jsme měli my, vyšlápněte si alespoň na zámeckou věž, odkud se vám nabídnou překrásné pohledy na řeku Ohři, okolní zvlněnou krajinu s několika zříceninami i na starý a nový Klášterec. Dejte si kávu a něco sladkého v zámecké kavárně na nádvoří a projděte se po anglickém parku kolem zámku. Pokud máte času více, vyberte si některou ze zámeckých prohlídkových tras (expozice porcelánu, expozice středověku nebo pohádková země) a zajděte si také do nedalekých lázní Evženie, kde nezapomeňte ochutnat klášterecké kyselky. Motivační program platí i na zdejším zámku.

Čtvrtá zastávka: Zámek Poláky

Tento kouzelný barokní zámek ze 2. poloviny 18. století, upravený novobarokně na své znovuzrození teprve čeká. Havarijní stav se postupně odstraňuje a už jsou viditelné první pozitivní změny. Nákladnou celkovou rekonstrukci zahájila právě princezna Arabela - Jana Nagyová - 10. července. "Na zámeckém nádvoří na mě čekalo kolem 300 fanoušků, kteří si přišli pro autogram, popovídat si a prohlédnout si zámek. Přeji novému majiteli hodně energie a sil při obnově celého areálu", uvedla Jana Nagyová. Na zámku se budou - i během oprav - pořádat kulturní akce - nejbližší se uskuteční 7. srpna.

Pátá zastávka: Zámek Nový Hrad v Jimlíně

Nedaleko Loun se nachází naprosto výjimečná památka, která musí nadchnout všechny příchozí - zámek Nový Hrad. Nejen, že se jedná o citlivě udržovaný, příjemný a poklidný areál, ale v interiérech se dochovaly nádherné malované trámové stropy z období renesance, baroko zastupují zrestaurované bohatě štukami a freskami zdobené stropy sálů, ze zámecké věže je výhled na kopečky Českého středohoří a v přízemí můžete navštívit (v české premiéře) multimediální výstavu Tajemný Rudolf II. a to až do 3. října. Seznámíte se s životním osudem tohoto extravagantního panovmíka, s jeho kunstkomorou, kabinetem kuriozit nebo alchymistickou dílnou. "Neobvykle pojatá výstava mě velmi zaujala a stejně jako prohlídku zámku ji doporučuji všem milovníkům české historie a památek", zve Jana Nagyová. Hlad a žízeň zaženete v místním šenku a pokud Vás celý výlet unaví, stejně jako na Červeném Hrádku je možné i zde přenocovat v zámeckém penzionu. Vyžádejte si razítko do hrací karty motivačního programu.

Trasa tohoto výletu je 80 km.