Objevujte Karlovarský kraj: Od Chyše přes Seeberg až po Vildštejn
Těžko říct, jestli to Karel IV. plánoval, ale z Karlových Varů se staly nejslavnější lázně Česka. Okolní hrady a zámky jsou jak tipem pro doplňkový program pobytu v západočeském lázeňském trojúhelníku, tak pro samostatný výlet po krásách tohoto koutu Čech.
První zastávka: Zámek Chyše
Naši dnešní cestu zahájíme na zámku Chyše. Původně šlo o tvrz, která se proměnila na gotický hrad, ze kterého se postupně "vyklubal" nádherný novogotický zámek. V současné době se o něj vzorně stará rodina Lažanských, které s kratší přestávkou patří již od 2. poloviny 18. století.
Kdo si myslí, že venkovní vzhled zámku už nic nepředčí, měl by se jít podívat i dovnitř. Kromě toho, že se projdete po obytných místnostech a reprezentačních sálech, uvidíte také unikátní nástropní fresku, jejíž autorství se připisuje Petru Brandlovi. Na své si ale přijdou i příznivci literatury 20. století a to v expozici zasvěcené Karlu Čapkovi, který tu v roce 1917 nějaký čas pobýval.
Svou návštěvu zámku pak zakončete v panském pivovaru z let 1839-41, ve kterém byla v roce 2006 obnovena výroba. Tamní restaurace je skvělým místem pro osvěžení všech členů vaší výpravy. Rozhodně doporučujeme!
Druhá zastávka: Hrad Seeberg
Ještě než přijedete k hradu Seebergu, zastavte se v Karlových Varech, které máte po cestě. Udělejte si procházku městem, na kolonádách ochutnejte zdejší vesměs horké prameny a nevynechejte ani lázeňskou oplatku.
Zhruba po čtyřiceti minutách jízdy se dostanete do malé obce Poustka, jejíž největší chloubou je krásně zrenovovaný ministeriální hrad Seeberg. Pokud vám smíme poradit, nespokojte se pouze s jeho venkovní obhlídkou, ale projděte si ho i zevnitř. Kromě expozic o historii hradu na vás čeká autentická černá kuchyně nebo výstava "Ze života porcelánového šálku". V hospodářských budovách se naopak seznámíte s lidovou kulturou a řemesly, kterými žil chebský venkov v průběhu 19. století.
Zbude-li vám po návštěvě hradu ještě trochu času, zajděte se podívat do kostela sv. Wolfganga, nebo se s dětmi zastavte v Ekofarmě Seeberg, ve které se potěšíte pohledem na kamerunské ovce.
Třetí zastávka: Hrad Vildštejn
Když už na Chebsku budete, byla by škoda minout Skalnou s hradem Vildštejnem, který je původně spojený s historií rodu Nothaftů (1225-98), mezi další držitele patřili například Šlikové nebo Trautenberkové. V roce 1818 postihl hradní i zámeckou budovu požár a po roce 1945 dokonce hrozilo, že hrad kvůli špatnému stavu zcela zanikne. Naštěstí se ho v roce 1999 ujal pan Pumr, který ho zrekonstruoval a za své úsilí byl povýšen do šlechtického stavu.
Dnes si zde můžete prohlédnout muzeum hradu se stálou expozicí předmětů nalezených při rekonstrukci a darů od bývalých vlastníků, Královský sál s obrazy všech panovníků českých zemí a muzeum hasičské techniky. V areálu se nachází také kovárna, vězení a muzeum soudnictví. A po dlouhém dni plném cestování nikam nespěchejte, povečeřte ve středověké hodovně, případně i přenocujte v hradním hotelu.