Turistů ráj - Královéhradecký a Liberecký kraj

Dnes pro vás máme nachystané nádherné památky v Chlumci nad Cidlinou a TOP místa na výlet v Českém ráji.

Královéhradecký kraj
Liberecký kraj
  • Hradec Králové
  • Jičín
  • Semily
  • Český ráj
  • Autem

Královéhradecký a Liberecký kraj jsou sousedé, kteří se navzájem doplňují. V obou regionech jsou nádherné přírodní památky, hrady, zámky a muzea. Jelikož nás toho v tomto tipu na výlet čeká doopravdy hodně, končíme úvodní povídání a pouštíme se do toho...

První zastávka: Loreta Chlumec nad Cidlinou

Dnešní výletní trasu zahájíme návštěvou lorety v Chlumci nad Cidlinou, ve které sídlí atraktivní muzeum města. Než se ale ponoříte do prohlídky, která se věnuje nejstarším dějinám města, dobovým řemeslům, zemědělství a selským bouřím, měli byste si důkladně prohlédnout i exteriéry této zajímavé stavby. Proč? Jde totiž o jednu z nejmenších a zároveň nejmladších loret na našem území. 
Jelikož je Městské muzeum Loreta zapojené v motivačním programu Třetí za polovic, sedmá zdarma, neměli byste si zapomenout říct o turistické razítko do své návštěvnické karty.


Druhá zastávka: Zámek Karlova Koruna Chlumec nad Cidlinou

Prakticky na dohled od lorety je nádherný zámek Karlova Koruna. Ten vznikl mezi lety 1721-1723. A jeho jméno? To mu bylo uděleno na počest návštěvy císaře Karla VI. 
Pokud jste již navštívili Zelenou horu ve Žďáru nad Sázavou, nebo kostely ve Křtinách či Rajhradě, určitě si povšimnete, že se v architektuře zámku dost výrazně zračí rukopis jednoho z nejlepších barokních architektů u nás - J. B. Santiniho Aichela. Velmi poutavé jsou i nákladně zařízené zámecké pokoje, ve kterých se bude líbit i malým dětem. Občerstvit se můžete v zámecké kavárně, která se nachází v bývalé oranžérii těsně pod zámkem.
Karlova Koruna je taktéž zapojená v motivačním programu, takže během krátké chvíle získáte do své turistické karty další razítko.


Třetí zastávka: Hrad Kost

A teď nás čeká zhruba hodinová cesta přes historická města Jičín a Sobotku, do obce Podkost, která se nachází v samém srdci Českého ráje. Jak už její název napovídá, přímo nad ní se tyčí majestátní hrad Kost. Jde o jeden z nejvýznamnějších gotických hradů, který se podařilo uchovat až do dneška. Oproti jiným hradům, které byly postavené ve 13. století, se navíc prakticky nijak nezměnila jeho podoba, což je u nás velkou vzácností. Řada hradů se totiž přestavěla na zámky, nebo se z nich staly hradní zříceniny, které nám o původní architektuře poví už jen velmi málo. Jsme si proto jistí, že výlet na hrad Kost pro vás bude mimořádně zajímavým zážitkem. Také si v něm nezapomeňte říct o další razítko do motivačního programu.


Čtvrtá zastávka: Hrad Valdštejn

Ačkoliv je to jen pár kilometrů, během nich překročíme pomyslné hranice do Libereckého kraje. Blízko od města Turnova (kde najdete další zajímavou památku - synagogu; s razítkem do hrací karty motivačního programu), se nachází všemi oblíbený hrad Valdštejn. Jeho podobu výrazně ovlivňuje poloha na okraji Hruboskalska, na jehož blocích se jeho areál rozkládá. 
Když už v něm budete, určitě nevynechejte prohlídku kaple sv. Jana Nepomuckého a návštěvu klasicistního domu. I tato památka je zapojená do bonusového programu Třetí za polovic, sedmá zdarma. Takže jste zase o krok blíž k výhodnějšímu objevování našich krásných památek.

Pátá zastávka: Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova

Pokud máte rádi lidovou architekturu, neváhejte a poslední zastávku si udělejte v Dolánkách nedaleko Turnova a prohlédněte si skvěle zachovaný statek - bývalou rychtu i s etnografickou expozicí o životě našich předků. Když budete mít štěstí, zrovna tu bude probíhat některá z oblíbených folklórních či řemeslných akcí. Také zde získáte razítko do hrací karty Třetí za polovic, sedmá zdarma.

Nedaleko památkového areálu se nachází dětské hřiště, půjčovna loděk a vykoupat se můžete v řece Jizeře kousek od statku. 

Ubytovat se například můžete na 2 zámcích - ve Svijanech nebo na Hrubé Skále.

Trasa výletu měří 90 km a rozdělit si ji můžete - pro větší pohodu - do 2 dnů.