Královéhradeckým krajem z Chlumce do Rychnova

Atraktivní výlet po okolí krajského města.
Královéhradecký kraj
  • Autem

Dnes se projedeme Královéhradeckým krajem od západu na východ...

Barokní skvosty v Chlumci nad Cidlinou...

Za začátek výletu jsme zvolili městečko Chlumec nad Cidlinou, kterému dominuje barokní zámek navržený pro rodinu Kinských proslulým architektem Santinim ve spolupráci se stavitelem Kaňkou. Pod zámkem zvaným Karlova koruna se nachází další významný barokní areál – bývalé mariánské poutní místo – Loreta – v níž sídlí Městské muzeum. Z expozic si prohlédnete například selskou jizbu, měšťanský interiér, seznámíte se s řemesly a cechy nebo zemědělskou technikou a nářadím. Muzeum také pořádá krátkodobé výstavy a kulturní akce. V letních měsících se můžete zchladit na městském koupališti nebo ve třech na sebe navazujících pískovnách v borových lesích nedaleko města.

Mechanický betlém úctyhodných rozměrů...

Z Chlumce se vydáme východním směrem přes Hradec Králové do Třebechovic pod Orebem. Tam se zastavíme v místním muzeu betlémů, kde se podíváme na více než 100 let starou světovou raritu – Proboštův mechanický betlém – národní kulturní památku – složenou z více než 2000 dílů. Současně s novou stálou expozicí navštívíme i výstavu betlémů z Orlických hor a to i přes fakt, že právě není období adventu…

Rychnov nad Kněžnou - město Karla Poláčka /Bylo nás pět/...

Pokračujeme oblastí „České Loiry – Orlice“ kolem zámků Častolovice, Kostelec nad Orlicí a Doudleby nad Orlicí až do Rychnova nad Kněžnou, kde si nenecháme ujít další barokní skvost – zámek – opět od architekta Santiniho. První prohlídkový okruh představuje zámecké interiéry s původním mobiliářem, rozsáhlou a vzácnou sbírkou obrazů, zbraněmi, kolowratskými vějíři a sklem. Na prohlídkové trase je umístěn jeden z nejkrásnějších mečů na území ČR, tzv. moravský Excalibur (jediný dochovaný ceremoniální meč). Druhý prohlídkový okruh přibližuje zámecký kostel Nejsvětější Trojice, kapli Pražského Jezulátka, Loretánskou kapli a zvonici se třetím největším zvonem v ČR. Na zámku také sídlí muzeum a galerie. Další zajímavé soukromé muzeum hraček najdete přímo na rychnovském náměstí, kde dnešní výlet zakončíme.

Celková délka trasy výletu činí 75 km a s navrhovanými zastávkami a prohlídkami zabere celý den.

Fotogalerie