Hurá do Boskovic!

Dnešní tip na víkendový výlet po Jihomoravském kraji nás zavede do malebného městečka Boskovice. Tam na vás čekají hned čtyři atraktivní památky.

Jihomoravský kraj
  • Blansko
  • Moravský kras
  • Zábava
  • Autem
  • Na kole
  • Pěšky
  • Vlakem

Pokud hledáte časově nenáročný výlet po jižní Moravě, který nebude vyžadovat příliš mnoho cestování, bude se vám líbit dnešní výlet po Boskovicích. Během něj se podíváte do hradu, zámku či do muzea a synagogy.

První zastávka: Hrad Boskovice

V lesích nad městem je ukrytý hrad Boskovice. Jeho historie sahá až do 2. poloviny 13. století. Asi nikoho nepřekvapí, že právě zde vznikl rod pánů z Boskovic. Za hlavní sídlo rodu platil až do první poloviny 18. století. Už v té době se ale pomýšlelo na přesun do většího pohodlí a je doloženo jeho pomalé rozebírání na stavební materiál - např. k výstavbě rodinného sídla přímo ve městě. V první polovině 19. století se majitelem hradu stal rod Mensdorff-Pouilly. Po válce mu byl zkonfiskován. Později byl ale v restitučním řízení navrácen. Dnes je hrad přístupný veřejnosti formou samostatné prohlídky a koná se zde mnoho kulturních akcí.

Druhá zastávka: Zámek Boskovice

Když přestal být život na hradě vyhovující, vyrostl v Boskovicích zámek. Možná jste to netušili, ale dříve stál na jeho místě klášter. Stejně jako rod Mensdorff-Pouilly získal hrad, v jeho vlastnictví je i boskovický zámek. Někteří členové rodiny v zámecké budově dokonce stále ještě bydlí. Empírová perla si získá vaše srdce svými nádhernými pokoji. Velmi atraktivní je např. rozsáhlá zámecká knihovna, kaple nebo Taneční sál, kde se pořádají také koncerty nebo svatební obřady.

Třetí zastávka: Hraběcí rezidence Boskovice

Dalším tahákem, který nemůžete při cestě na hrad či zámek minout, je hraběcí rezidence, ve které sídlí Muzeum regionu Boskovicka. Dříve šlo o panskou rezidenci, která zde byla až do 19. století. Právě tento objekt byl jedním z těch, na které byly použit stavební materiál z výše položeného boskovického hradu. Zajímavostí je, že se zde narodil významný badatel nedalekého Moravského krasu Prof. Karel Absolon. Současné expozice mapují historii města a okolí, archeologii, místní pohádky a pověsti nebo šicí stroje Minerva.

Čtvrtá zastávka: Synagoga Boskovice

Poslední, avšak neméně důležitou zastávkou našeho dnešního výletu, je synagoga. Jde o barokní stavbu, na které jsou patrné empírové a novogotické úpravy. Dozajista vás zaujme i svou bohatou a u nás nevídanou dekorativní výmalbou. Synagoga v současné době slouží jako kulturní středisko. Během roku se v ní pořádají koncerty a výstavy.

Boskovice turistům nabízí mnohem více - namátkou židovský hřbitov, radniční věž, westernové městečko, koupaliště nebo letní amfiteátr. Také okolí města stojí za návštěvu - Moravský kras s jeskyněmi a propastí Macocha, Drahanská vrchovina nebo Kunštátsko - Lysicko.