Výlet po Zlínském kraji: Navštivte zámky, klášter nebo skanzen!

Trasa dnešního výletu vám nabídne památky Zlínského kraje. Těšte se na poutní místo, skanzen a zámky! A ještě u toho nasbírejte razítka do našeho motivačního programu.

Zlínský kraj
  • Kroměříž
  • Hostýnské vrchy
  • Autem
  • Na kole

Zlínský kraj znáte patrně především ze svých zimních dovolených v Beskydech. Není ale nutné čekat na to, až zase napadne sníh. Klidně ho jeďte objevovat už dnes. Budete překvapení, kolik zajímavých památek vám může nabídnout. Dokonce se vsadíme, že o některých z nich jste ještě neslyšeli. O to zajímavější pro vás tato trasa bude.

První zastávka: Bazilika a klášter Velehrad

Morava je známá kvůli relativně silnému náboženskému vyznání. Není proto divu, že zde narazíte na celou plejádu vyhlášených náboženských míst. Mezi ně patří především bazilika s klášterem Velehrad. Toto místo, které je někdejším cisterciáckým klášterem, je dokonce největším křesťanským poutním místem na Moravě. 

Zájem o poutě do kláštera přišel v průběhu 19. století. V té době byl vnímán jako místo, které odkazuje na poselství Cyrila a Metoděje. Tím pádem se stal i ohniskem národního obrození. Během nacismu a komunismu klášter stagnoval. Po revoluci však navázal na dřívější tradice a tak je tomu dodnes. Kromě prohlídky areálu doporučujeme návštěvu zdejších expozic, které se věnují dějinám Velehradu. Nebo prohlídku lapidária, které je vám k dispozici v podzemí. Také si zde nezapomeňte říct o razítko do bonusového programu "Třetí za polovic, sedmá zdarma."

Druhá zastávka: Arcibiskupský zámek Kroměříž

Nebyl by to výlet po památkách Zlínského kraje, kdybychom vás nepozvali do Arcibiskupského zámku v Kroměříži, který je obklopený rozsáhlou Podzámeckou zahradou. Zámek je znám jako rezidence olomouckých biskupů a arcibiskupů. O rozsáhlé sbírky a honosně vyzdobené sály a pokoje tu tedy není nouze. Dokonce je zde vystaveno úctyhodných 85 originálů od světových mistrů. (Tizian, van Dyck...) Určitě byste neměli opomenout ani výšlap na zámeckou věž, ze které budete mít krásný výhled na město a jeho okolí. Před odjezdem se také projděte po Podzámecké zahradě, jejíž součástí je i ZOO koutek. Opět si zde nezapomeňte říct o razítko do karty programu "Třetí za polovic, sedmá zdarma."

Třetí zastávka: Skanzen Rymice

Pokud chcete nahlédnout do života našich předků, bude se vám líbit ve skanzenu - Muzeu v přírodě - Rymice. Jde o rozsáhlý areál památek lidového stavitelství na východní Hané. Najdete v něm sedm domů, větrný mlýn, a dokonce i renesanční tvrz, která je obklopená hospodářským dvorem. Všechny domy jsou postavené za použití tradičních technologií. Také se podíváte do jejich interiérů, které jsou vybavené podle původních potřeb obyvatel a jejich zvyklostí. Jedná se tedy o poklidné zastavení, během kterého se dokonale přenesete v čase. A taktéž si nezapomeňte říct o razítko do karty bonusového programu.

Čtvrtá zastávka: Zámek Holešov

Tento výlet ukončíme ve velkém stylu - v zámku Holešov. Dříve na jeho místě stála gotická tvrz, která patřila pánům ze Šternberka. O jeho současnou podobu se ale zasadil až hrabě Jan z Rottalu, který ho nechal přestavět do současné velkolepé barokní podoby. V zámeckých interiérech si všimněte bohatých štukatur a pompézních nástropních maleb. Některé ze sálů dokonce slouží jako výstavní galerie (doporučujeme např. výstavu Největší záhady a tajemství světa - do konce srpna). Po získání razítka programu "Třetí za polovic, sedmá zdarma" si odpočiňte ve francouzském parku, který dotváří nápaditý systém vodních kanálů. Z výšky má tvar trojzubce boha Neptuna. Takže si dozajista zaslouží vaši plnou pozornost. Za návštěvu stojí i nedaleká židovská synagoga a hřbitov.

Bonus: Žerotínský zámek ve Valašském Meziříčí

Pokud vám ještě poznávání zajímavých míst nestačilo, pokračujte necelých 40 km do Valašského Meziříčí, kde se nachází Žerotínský zámek. Sídlí zde Kulturní zařízení města, které v areálu zámku pořádá množství kulturních akcí a výstav. Najdete zde také Turistické informační centrum. 

Trasa výletu (52 km do Holešova nebo + 38 km až do Valašského Meziříčí):