Putujte za klenoty Moravskoslezského kraje!

Moravskoslezský kraj
  • Autem
  • Na kole

Dnešní tip na výlet po Moravskoslezském kraji vás nasměruje do Nového Jičína, Kunína a na okraj Studénky - do Nové Horky. Bude toho hodně, tak už na nic nečekejte a vydejte se na cestu!

Letošní výletní sezóna má trochu zpoždění. Zdá se ale, že stejně jako v pohádkách, i v reálném životě nakonec všechno dobře dopadne. Kdyby tomu tak nebylo, dnes bychom vás nemohli po měsících kulturního půstu pozvat na velký výlet po Moravskoslezském kraji. Jelikož má hodně zastávek, doporučujeme, abyste vyrazili na cestu už v brzkých ranních hodinách.

První zastávka: Žerotínský zámek v Novém Jičíně

Naši dnešní trasu začneme v Žerotínském zámku v Novém Jičíně, ve kterém sídlí Muzeum Novojičínska. Možná tomu nebudete chtít na první pohled věřit, ale dříve byl opevněným domem pánů z Kravař. V současné době se v zámku vystavují například klobouky (a to ne ledajaké!). A také se v něm dozvíte vše o zajímavé historii města. Aby bylo představení oblasti co nejvíce komplexní, je rozšířené také o historii Oder, Bílovce a Fulneku. Díky tomu lépe pochopíte proměnu zdejší krajiny, či kulturní a společenské zvyklosti, které se zde stále udržují.

Druhá zastávka: Zámek Kunín

Jen o pár kilometrů dál na vás čeká úchvatný zámek Kunín. Ten je považován za jednu z nejvýznamnějších barokních památek tohoto kraje. Jen považte - na jeho výstavbě se podílel vídeňský architekt Johann Lucas von Hildebrandt. To ale není jediná zajímavost, se kterou se při poznávání zámecké historie setkáte. Na přelomu 18. a 19. století v něm byl velmi moderní vzdělávací ústav. Najdete zde nejen zámecké pokoje, ale i expozici věnovanou právě této pokrokové "škole". Technicky zaměřené cestovatele určitě zaujme i prohlídka půdy s neobvykle řešeným systémem komínů. Před další cestou si pak nezapomeňte protáhnout nohy v hezky udržovaném zámeckém parku.

Třetí zastávka: Zámek Nová Horka

Když už jste v Regionu Poodří, byla by velká škoda minout Studénku, na jejímž okraji se nachází zámek Nová Horka. I když by tomu dneska někdo těžko věřil, tento architektonický skvost začínal jako tvrz, která zároveň zastávala i úlohu statku. Kdybyste se vrátili zpátky v čase, měli byste dokonce příležitost navštívit zdejší pivovar se sladovnou. Před rozsáhlou rekonstrukcí zde do roku 2016 sídlil sociální ústav. Dnes je v zámku expozice, která odkazuje na dlouhou, skoro 300letou, historii rodu Vetter von der Lilie. Pokud máte časovou rezervu, po prohlídce zámku můžete zamířit do Vagonářského muzea, které je na druhé straně města (a také na zámku).

Čtvrtá zastávka: Příbor

Jakmile prozkoumáte vše, co je ve Studénce k vidění, pokračujte do blízkého Příboru. Kromě rodného domu Sigmunda Freuda se v tomto malebném městě nachází komplex piaristického kláštera s přístupným Centrem tradičních technologií. Takže si i odtud odvezete spoustu nových poznatků.

Pátá zastávka: Štramberk

Náš výlet po Moravskoslezském kraji zakončíme ve Štramberku, který proslavila z daleka viditelná věž Trúba. Je z ní krásný výhled do blízkého i dalekého okolí tohoto nádherného městečka. Návštěva Štramberku by ale nebyla kompletní bez prohlídky Národního sadu s množstvím pomníků a památníku našich slavných osobností a především s jeskyní Šipka, která je významným archeologickým nalezištěm. Nezapomeňte ochutnat vyhlášené štramberské uši. :-)

Foto - sala terrena zámku Nová Horka

Trasa výletu měří 44 km.