Výlety po Vysočině: Poznejte muzea a zámky

Dovolenou na Vysočině by měl zpestřit nějaký ten rodinný výlet. Proto vás dnes vezmeme na prohlídku Horácké galerie v Novém Městě na Moravě, do zámku ve Žďáru nad Sázavou a do hradu a zámku Polná.
Kraj Vysočina
  • Na kole
  • Autem

Prázdniny na Vysočině by neměly být jen o houbaření a o poklidném lenošení na chatě. Alespoň den si vyčleňte i na výlet po památkách. Garantujeme vám, že je všechny ještě neznáte.

První zastávka: Zámek Nové Město na Moravě

Když se řekne Nové Město na Moravě, většina z nás si automaticky vybaví biatlon. Ačkoliv je to jedna z nejvýznamnějších věcí, kterou se město může v rámci republiky pochlubit, rozhodně to není zdaleka všechno, co je v něm během roku k vidění.
V průběhu letní turistické sezóny rozhodně neuděláte chybu, když s rodinou zamíříte do Horácké galerie, která sídlí na zámku. V její stálé expozici uvidíte především sochařinu, která se dotýká prací Vincence Makovského, Josefa Václava Myslbeka nebo místního rodáka Jana Štursy. Nepřijdete ale ani o umělecká díla regionálních malířů Oldřicha Blažíčka nebo Josefa Jambory. V galerii také probíhají krátkodobé výstavy a další kulturní akce (například letní kino), takže vás rozhodně nebude ohrožovat nuda. 

Druhá zastávka: Zámek Žďár nad Sázavou

Jakmile s prohlídkou Horácké galerie skončíte, nasedněte do auta (nebo na kolo) a přesuňte se do blízkého Žďáru nad Sázavou. V něm vás vyšleme do zdejšího zámku v majetku rodiny Kinských, který je, co by kamenem dohodil od poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. (Jak víme, ten je na seznamu UNESCO.)
K němu se ale vydejte až po návštěvě Muzea nové generace, které získalo ocenění Živa award za nejkreativnější muzeum ve střední Evropě. Při jeho prohlídce se vrátíte zpět v čase do dob vzniku kláštera a pozdějšího zámku. Také se dopodrobna seznámíte se stavbou kostela na Zelené hoře. V areálu se pravidelně konají i krátkodobé výstavy a jiné společenské akce, které vám pomohou ozvláštnit váš den.

Třetí zastávka: Hrad a zámek Polná

Jakmile se nabažíte vědění a záhad, nechte se okouzlit hradem a zámkem Polná (sídlo Městského muzea Polná), který je odtud vzdálený asi půl hodiny cesty. Ačkoliv jde o multifunkční společenské centrum s letní divadelní scénou, kinem, restaurací a hotelem, prohlédnete si v něm také dochované interiéry původního zámku. (Speciální pozornost věnujte Kunštátskému sálu s gotickými klenbami a renesanční malbou.) Na své si ale přijdou i milovníci řemesel, hodinářství a historie vzdělávání. 
V průběhu roku se v Polné konají ale i další (krátkodobé) výstavy a akce, jako jsou komentované prohlídky, hradní slavnosti a podobně. 
Komu se ještě nebude chtít domů, ten se může podívat i do Regionálního židovského muzea, nebo ke kapličce u rybníka Peklo.

Délka dnešní trasy je nenáročných 35 km.

Fotogalerie