Objevujte památky v Brně a blízkém okolí

Co na vás dnes čeká? Kromě prohlídky pevnosti s muzeem, také letohrádek, klášter a dva zámky. To vše v Brně a jeho bezprostřední blízkosti.

Jihomoravský kraj
  • Brno
  • Vyškov
  • Slavkov u Brna
  • Autem
  • Na kole
  • Vlakem

Brno sice není Praha, co se počtu památek týče, ale neznamená to, že by vám nemělo co nabídnout. Spíš naopak. I když se nám sem všechno nevejde, dáme vám pár tipů na výlet po Brně a Jihomoravském kraji. Jelikož jsou všechny objekty blízko u sebe, přesuny autem nebo hromadnou dopravou dobře zvládnete i s menšími dětmi.

První zastávka: Hrad a pevnost Špilberk

Hrad Špilberk se dost zásadně podílí na panoramatu města. Je totiž na vysokém kopci, na který je (skoro odevšad) dobře vidět. Pokud to v Brně neznáte, určitě se nenechte vyděsit jeho polohou. Ve skutečnosti je hrad jen pár kroků od centra. Jeho návštěvu vám i přes poněkud krkolomný výšlap do kopce vřele doporučujeme, protože v něm sídlí Muzeum města Brna. Starší děti vezměte do ponurých, ale zajímavých kasemat, ve kterých bývalo obávané vězení. V průběhu dne navíc hraje na hlavním nádvoří hradu zvonkohra. Takže něco zažijete i v případě, že se rozhodnete toulat po venkovních bastionech a po parku pod hradem, ve kterém na vás čeká kromě umělého vodopádu i několik altánků, vyhlídek a dětských hřišť. Při návštěvě Špilberku (kazemat) si nezapomeňte říct o razítko do bonusového programu “Třetí za polovic, sedmá zdarma”.

Druhá zastávka. Augustiniánské opatství

Cesta ze Špilberku vás povede kolem monumentální gotické baziliky, ve které jsou pohřbeni královna Eliška Rejčka a také její partner Jindřich z Lipé. V sousedním augustiniánském opatství se mj. nachází Mendelovo muzeum s moderní expozicí připomínající otce genetiky Gregora Johanna Mendela. Hned za vstupem do muzea najdete malou, ale velmi příjemnou kavárnu.

Třetí zastávka: Letohrádek Mitrovských

Ať už se rozhodnete jet MHD nebo jít pěšky, po osvěžující procházce přijdete k Letohrádku Mitrovských. Jedná se o unikátní stavbu ve stylu Ludvíka XVI., které dominuje nádherně vyzdobený freskový sál. Jelikož se ve zdejší zahradě dříve pěstovaly ananasy, všimněte si, že na střeše najdete hned tři jako ozdobu. V současné době Letohrádek Mitrovských slouží jako místo pro pořádání svateb. V průběhu roku jsou pro vás navíc připravené atraktivní krátkodobé výstavy všeho druhu. Od září do 17. listopadu to bude multimediální výstava Tajemný Rudolf II. - k výročí narození i úmrtí tohoto excentrického panovníka. Jelikož jde o pomyslné ústředí projektu Objevuj památky, určitě si zde nezapomeňte říct o razítko do motivačního programu.

Čtvrtá zastávka: Zámek Slavkov – Austerlitz

Je jen málo míst, která by byla v zahraničí tak známá jako právě Austerlitz. Tímto termínem se označuje bitva u Slavkova, ve které Napoleon Bonaparte v zimě roku 1805 dosáhl velkolépého vítězství. Zámek Slavkov patří k významným barokním objektům na Moravě i v celé ČR. Prohlédnete si v něm kapli sv. Kříže či Historický sál, ve kterém bylo podepsáno příměří mezí válčícími stranami. Během letních měsíců si mohou dokonce děti půjčit kostýmy, takže si návštěvu zámku o to více užijí. Jakmile budete mít po prohlídce, chvíli se zdržte a běžte se projít do zámeckých zahrad. Kromě soch zde najdete i nově zrekonstruovaný orientální altán a šestijamkové golfové hřiště. Zámek je taktéž zapojený do soutěžní hry, ve které lze získat razítko do cestovatelské karty.

Pátá zastávka: Zámek Vyškov

Zámek Vyškov možná není na první pohled tak architektonicky poutavý jako zámek ve Slavkově, zato vám nabídne plné hrsti vědění a poznání. V budově totiž sídlí Muzeum Vyškovska. To nabízí jak krátkodobé výstavy, tak stálé expozice, které se týkají pravěku a středověku na Vyškovsku, místní lidové keramiky a národopisu, přírody regionu nebo cestovatele Aloise Musila. Rozhodně se je na co koukat, takže má určitě smysl sem ve volné chvíli zavítat. Projít se můžete i v bývalé biskupské zahradě a potěšit se se zvířátky v nedalekém Zoo parku.

Šestá zastávka: Kaple sv. Anny a špitálek Vyškov

Muzeu Vyškovska patří i nepříliš vzdálená kaple sv. Anny a špitálek. Byla vybudována v 1. polovině 16. století a její prostory jsou vyzdobené vzácnou freskovou malbou. O vaši pozornost se dozajista přihlásí i strop, který evokuje období pozdní gotiky. Akutuální výstava představuje rozmanité podoby duchovního života a náboženských představ dávných civilizací.

Trasa výletu měří 52 km.