Poznejte nejkrásnější památky Karlovarského kraje

Na tomto výletě si přijdou na své především milovníci hradů. Na trase jsou totiž k návštěvě hned tři.

Karlovarský kraj
  • Cheb
  • Sokolov
  • Františkovy Lázně
  • Mariánské Lázně
  • Povodí Ohře
  • Slavkovský les
  • Autem

Některé památky v Karlovarském kraji nejsou v ostatních koutech republiky příliš známé. To je velká škoda, protože mnohdy jde o opravdové skvosty, za kterými se vyplatí během volna vyrazit. Kdo ví - třeba vás k této delší cestě inspiruje náš dnešní víkendový výlet.

První zastávka: Goethův dům v Mariánských Lázních

Mariánské Lázně vám toho mohou v průběhu jednoho výletu nabídnout doopravdy hodně. Například velmi čistý vzduch, léčivé prameny, udržované parky nebo výlety po Slavkovském lese (CHKO). Určitě budete znát i Zpívající fontánu, která je jednou ze zdejších oblíbených atrakcí. Slyšeli jste ale někdy o Goethově domě? Pokud ne, určitě vás bude zajímat, že v něm sídlí Městské muzeum Mariánské Lázně. Tento nejstarší původní dům ve městě v sobě ukrývá Goethovu pracovnu se stolem a jeho dalšími osobními předměty. Koho zajímají významní lázenští hosté, tomu se bude určitě líbit v expozici “Slavní návštěvníci”. Kromě popisu setkání mocnářů se dozvíte mnoho perliček - např. kdo z hostů lázní byl nejbohatší. A líbit by se vám mohla i bohatá sbírka lázeňských pohárků.

Druhá zastávka: Hrad Seeberg

Ne, neocitli jste se před filmovou kulisou. Hrad Seeberg vás na první pohled okouzlí svou hrázděnou architekturou, která není pro české a moravské hrady ani trochu typická. Z toho důvodu bychom vám doporučili neobhlížet hrad jen zvenčí, ale jít se podívat i dovnitř. Tam na vás čeká například černá kuchyně nebo výstava “Ze života porcelánového šálku”. V okolních budovách se dozvíte o tradičních řemeslech, která byla rozšířená na chebském venkově. Také si tu nezapomeňte říct o razítko do návštěvnické karty bonusového programu “Třetí za polovic, sedmá zdarma”.

Třetí zastávka: Hrad Vildštejn ve Skalné

Jen o pár minut jízdy dál dorazíte do Skalné, ve které na vás čeká další po architektonické stránce velmi zajímavý hrad. Tentokrát ale nese jméno Vildštejn a je jedním z nejstarších fungujících hradů na našem území. Určitě vás zaujme, že v 19. století byl hrad přebudován na pivovar. Posléze zde byl dokonce i okresní soud. Jako spousta jiných památek hrad po 2. světové válce chátral, protože v něm byla zřízena ubytovna rumunských reemigrantů. Hrad se ale nakonec podařilo zachránit a dnes v něm najdete kromě expozic i stylovou restauraci a ubytování. Nezapomeňte si říct o razítko k soutěžní hře.

Čtvrtá zastávka: Hrad Loket

Cílovou zastávku naší cesty určitě znáte. Je jí hrad Loket, který má na kontě už víc než 800 let existence. Tento bývalý královský hrad vám ve svém nitru nabídne rozsáhlé Loketské sbírky, ale i prohlídku prostor věznice. Od letošního října do března příštího roku je na hradě k vidění putovní výstava České korunovační klenoty na dosah - Osudy 22 korunovaných panovníků. Po prohlídce hradního areálu a malebného městečka bychom vám doporučili pěší výlet k bývalému kostelu sv. Mikuláše, který stál pod vrcholkem hory Krudum. Na ní je rozhledna, takže pokud budete mít dost energie na výšlap, otevře se vám krásný výhled do okolní krajiny.

Za vidění stojí také přírodní útvar Svatošské skály nad řekou Ohří.

Z dalších zajímavostí na cestě vybíráme: městskou památkovou rezervaci Cheb s falcí, Františkovy Lázně, hrad Libá, poutní místo Chlum sv. Máří nebo zámek Sokolov...

Trasa měří 105 km.