Památky lákají malé i velké návštěvníky

Během léta vám budeme přinášet tipy na výlety po nestátních památkách - napříč českými a moravskými kraji. Neseďte doma a vypravte se za poznáním a zábavou...

Kraj Vysočina
Jihočeský kraj
Středočeský kraj
Jihomoravský kraj
Plzeňský kraj
  • Autem
  • Na kole

Sklárna Huť Jakub Tasice

Kraj Vysočina

Sklárna Tasice byla uvedena do provozu roku 1796. Jde o jedinečný soubor historických budov stavěných od konce 18. st. do konce 20. st., o jednu z nejstarších dochovaných skláren v České republice a zároveň střední Evropě. Sklárna je v současnosti provozována soukromníkem především jako jedinečný sklářský skanzen. Je také Národní kulturní památkou České republiky. Kromě prohlídek sklárny s průvodcem nabízí atraktivní prostory například pro pořádání svatebních obřadů či motoristických srazů a jiných akcí.

Městský pivovar v Široké ul. v Českém Krumlově

Jihočeský kraj

Pivovar se nachází na místě čtyř středověkých domů, byl přestavěn zednickým mistrem Hansem Haasem v letech 1606-1608 dle návrhu Dominika Cometty z Eckthurnu. Dnes slouží památka jako mezinárodní kulturní centrum a zaměřuje se na výstavy současného moderního umění.

Egon Schiele Art Centrum zve na stálou expozici - výstavu o životě a díle Egona Schieleho (1890-1918), paralelně jsou přístupné výměnné výstavy současného umění: Jiří Kolář (1914-2002) – výstava ke 110. výroční narození umělce, 110 děl ze všech jeho tvůrčích období; Vladimír Franz (nar. 1959) – výstava velkoformátových obrazů výtvarníka a hudebního skladatele reflektující umělcův vztah k přírodě a krajině; Ida Saudková (nar. 1966) – výstava fotografií, portrétů a pohledů do ateliéru umělce Vladimíra Franze.

Klášter Votice

Středočeský kraj

Klášter sv. Františka z Assisi založil roku 1627 hrabě Sezima z Vrtby. Jeho současná barokní podoba pochází z 18. století. Františkánský řád působil v klášteře až do roku 1950, kdy byli mniši donuceni klášter opustit, a do objektu se nastěhoval národní podnik Tesla. Od roku 2012 je majitelem klášterního konventu město Votice. Klášter se po rekonstrukci stal kulturním a komunitním centrem města, kde se konají kulturní akce, výstavy a koncerty. Citlivě zrekonstruovaný interiér kláštera si lze prohlédnout díky komentovaným prohlídkám. Dále je zde možné navštívit Vlastivědné muzeum a stálé expozice Ze života františkánů, Kolektivizace na Voticku a Kočárky a panenky. Jednu z klášterních chodeb zdobí obrazy malíře Vladislava Kasky. Z výstav můžete navštívit např. Historická rádia nebo Svět kostiček, přes prázdniny probíhá promítání letního kina.

Augustiniánské opatství v Brně

Jihomoravský kraj

Klášter cisterciaček založila roku 1323 královna Eliška Rejčka, která je ve zdejší bazilice pochována se svým druhem Jindřichem z Lipé. Roku 1782 byl císařským výnosem klášter zrušen a majetek připadl státu. Následujícího roku byl předán augustiniánům jako náhrada za objekt jejich původního konventu u kostela sv. Tomáše v centru města. Dnes se v části rozsáhlého areálu nachází Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity, které představuje výjimečnou osobnost vědce a opata G. J. Mendela a rovněž i Muzeum starobrněnského opatství (MUSO), které přibližuje téměř sedmsetletou historii kláštera. Expozice "Gregor Johann Mendel - příběh skromného génia" představuje zakladatele genetiky v moderním pojetí a zdůrazňuje osobnost Mendela především jako všestranného člověka. Pro skupiny 4-5 hráčů je připravena hra Staň se meteorologem.

Zámek Hradiště v Blovicích

Plzeňský kraj

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích sídlí v novogotickém zámku Hradiště a nabízí návštěvníkům prohlídky stálých expozic (František Raušar, zakladatel muzea, Měšťanský a Šlechtický interiér, Národopis - Lidová architektura a lidový kroj, Z tvorby Milana Knížáka, Velké prádlo našich babiček - historie praní prádla – od necek a valch po veliký funkční mandl, Stará škola aneb škamna, kalamář a rákoska a ložnice z přelomu 19. a 20. st. v expozici Jak si kdo ustele…, kterou doplňuje vývoj spodního prádla), aktuálních výstav (Dotkněte se středověku, Zmenšený svět aneb Kouzlo hraček) a doprovodných programů pro všechny věkové kategorie (Blovické vycházky, Prázdninové otevřené dílny ad.). Chloubou celého objektu je zámecká kaple sv. Ondřeje. Doporučujeme procházku v zámeckém parku s naučnou stezkou.