Za krásami pohádkového Valdštejna

Hrad pro malé i velké návštěvníky...

Liberecký kraj
  • Český ráj
  • Na kole
  • Pěšky
  • Autem

Vydejte se do Českého ráje a navštivte jeden z jeho nejstarších hradů – hrad Valdštejn. Najdete ho nedaleko Turnova na okraji romantického hruboskalského skalního města a svůj název odvozuje z německého slova waldenstein neboli lesní kámen. Hrad byl založen ve 2. polovině 13. století rodem Markvarticů, předků pánů z Valdštejna. Jako šlechtické sídlo slouží do 16. století, kdy se z něj postupně stává zřícenina. Hrad vlastnil i generalissimus třicetileté války Albrecht z Valdštejna. Poslední majitelé Lexové z Aehrenthalu areál upravili pro potřeby turismu a otevřeli jej veřejnosti ve 30. letech 19. století. Současným majitelem je město Turnov. 

Valdštejn se rozprostírá na třech pískovcových skalních blocích a je tvořen několika objekty. Pozornost nejvíce přitahuje vstupní kamenný most s barokní sochařskou výzdobou. Most na první pohled připomíná zmenšenou kopii Karlova mostu. Hlavní dominantou hradu je kaple sv. Jana Nepomuckého z 18. století, která je i dějištěm mnoha kulturních akcí. V kapličce sv. Jana Křtitele na prvním nádvoří najdou návštěvníci malbu s údajnou podobou básníka Karla Hynka Máchy a klasicistní dům zase láká na bohatě vybavený Slavnostní sál s největší portrétní galerií šlechtického rodu Lexů z Aehrenthalu v ČR. Romantická podoba hradu neunikla ani pozornosti filmařů. Natáčely se zde scény z pohádkového seriálu Arabela, pohádky Kočičí princ, Anička s lískovými oříšky, Princ Bajaja nebo film Tajemství hradu v Karpatech.

Během sezóny probíhá řada kulturních a zážitkových akcí, které si užijí jak rodiny s dětmi, tak běžní návštěvníci. V programu nechybí velké víkendové celodenní akce s rytíři, oblíbené dětské prohlídky (s rytířem, princeznou a nově i s čertem) spojené s hledáním pokladu nebo hudební vystoupení napříč mnoha žánry. Na prvním nádvoří je pro návštěvníky k dispozici obchůdek se suvenýry, stánek s kávou a v předhradí hospůdka s občerstvením. Parkování je možné na centrálním parkovišti v obci Pelešany a po zelené značce je to k hradu necelý kilometr. Udělejte si pohodový výlet na pohádkový Valdštejn. Více informací na www.hrad-valdstejn.cz.