Prozkoumejte Blaschkovu vilu v Českém Dubu

“Velice zajímavé muzeum, komorní a s vlastní atmosférou,” ve kterém “si připadáte jako na zámku.” — tak popisují návštěvníci prohlídku Blaschkovy vily.

Liberecký kraj
  • Muzeum / galerie
  • Autem

Novorenesanční Blaschkova vila z druhé poloviny 19. století se nachází v historickém městečku Český Dub a je domovem rozmanitých sbírek Podještědského muzea. Původně rezidenční vila sloužila rodině textilního továrníka Konrada Blaschky a své návštěvníky ohromí honosnými secesními interiéry a původním vybavením stejně tak jako několika tematicky uspořádanými muzejními expozicemi. Při návštěvě se můžete těšit na příběhy původních majitelů vily, úseky věnované spisovatelce Karolině Světlé, Bedřichu Smetanovi nebo gotické malířské technice šablonování. Prohlédnete si osobní předměty včetně psacího stolu slavné spisovatelky, nebo původní gotickou skříň z 15. století. Odloučenou expozicí Podještědského muzea je cca 400 m vzdálená Johanitská komenda ze 13. století.

Podještědské muzeum je známé svým osobním přístupem k návštěvníkům, kterým poskytuje prohlídky s průvodcem nabízející bohatý výklad založený na dlouhodobém výzkumu, ale také osobním hlubokém vztahu k místu a jeho geniu loci. Kromě stálých expozic nabízí muzeum i příležitostné výstavy nebo také různé tematické prohlídky a speciální programy, například u příležitosti Muzejní noci a Dnů evropského dědictví. Díky komorní atmosféře je každá prohlídka jedinečná a šitá na míru návštěvníkům.

Město Český Dub se nachází v malebné krajině Podještědí, které svými romány proslavila spisovatelka Karolina Světlá. Výlet do Blaschkovy vily tak představuje dokonalou příležitost prozkoumat nejen historické památky, ale i okouzlující přírodu. Ubytování najdete v "Ubytování pod muzeem" přímo v srdci města nebo v penzionu “Vila Starý Mlýn" s jeho poklidnou atmosférou. Pro ty, kteří si chtějí pochutnat, je ideální volbou penzion “Svět pod Ještědem" ve Světlé pod Ještědem. Pro milovníky přírody a literatury je zde připravena naučná stezka, která vás provede po stopách Karoliny Světlé a nabídne nezapomenutelné zážitky z této krásné části severních Čech.