Osmý div světa v Ostrově

Zámecké expozice a krásný okolní park s letohrádkem.

Karlovarský kraj
  • Povodí Ohře
  • Autem
  • Vlakem

Za trochou historie

Zámek v Ostrově se nachází v nejstarší části města a nabízí svým návštěvníkům tři historické expozice mapující historii města. 

Expozice Šlikové na ostrovském panství – bohatství a moc Vám představí nejvýznamnější šlechtický rod, který v Ostrově nejen žil, ale také podnikal. Jáchym Ondřej Šlik začal v nedalekém Jáchymově razit vlastní mince tzv. jáchymovské tolary, předchůdce amerických dolarů. 

Multimediální expozice Zámecká zahrada v proměnách času Vás zanese do doby, kdy byla tehdejší zámecká zahrada pro svoji krásu a exkluzivitu nazývána osmým divem světa. Expozice Vás provede všemi vývojovými etapami přes vrcholy i pády budování velkolepé zahrady až po současnost. 

V samotném srdci zámku ve Dvoraně si můžete prohlédnout ucelenou sbírku porcelánu značky PULS z produkce bývalé ostrovské porcelánky Pfeiffer & Löwenstein Schlackenwerth. Repliku kávové a čajové soupravy Calais, kterou si oblíbil a pořídil do svého vlakového vozu i prezident T. G. Masaryk, je k prodeji na místním infocentru Na Zámku. 

Za procházkou v malebné scenerii zámeckého parku 

Po návštěvě expozice o Zámecké zahradě je téměř povinností si dnešní Zámecký park projít a prohlédnout. V Zámeckém parku narazíte na dominanty jako je Palác princů, Letohrádek či Pohledová zeď. V infocentru Na Zámku si můžete vypůjčit tablety a díky virtuální realitě Znovuoživené Krušnohoří okusit ostrovskou historii ještě o něco více. V Zámeckém parku je instalováno několik cedulí s QR kódy, které stačí zapůjčeným zařízením načíst a historie Ostrova a Zámecké zahrady se Vám objeví přímo před očima. 

Za odpočinkem na Staré náměstí

Po procházce doporučujeme navštívit přilehlé Staré náměstí s dominantou Staré radnice, kde jsou nainstalovány dvě stálé výstavy – Toskánští Habsburkové a Hodinové stroje a strojky. V prostorách Staré radnice se celoročně uskutečňují přednášky na různá témata a umělecké výstavy. Na Starém náměstí v příjemném prostředí navštivte vyhlášené cukrárny a kavárny. 

Za spánkem do apartmánů Myslivna

V bezprostřední blízkosti zámku a Zámeckého parku je nově k dispozici ubytování v historické budově Myslivna. Toto ubytování je skvělým výchozím bodem pro další výlety po Ostrově či okolí.