Novinky na nestátních památkách v roce 2024

Právě začala turistická sezona na hradech, zámcích i dalších kulturních a technických památkách. Přinášíme vám přehled zajímavých novinek, které pro vás připravily nestátní památky zapojené do 7. ročníku projektu Objevuj památky.

Hlavní město Praha
Jihočeský kraj
Jihomoravský kraj
Karlovarský kraj
Kraj Vysočina
Královéhradecký kraj
Liberecký kraj
Moravskoslezský kraj
Olomoucký kraj
Pardubický kraj
Plzeňský kraj
Středočeský kraj
Ústecký kraj
Zlínský kraj
  • Autem
  • Kulturní akce
  • Pro rodiny
  • Výstava
  • Zábava
  • Kulturní akce
  • Pro rodiny
  • Zábava
  • Výstava

Blansko – zámek – Muzeum Blanenska: výstava Apolenka z modrotisku.

Blovice – zámek Hradiště – Muzeum jižního Plzeňska: od 1. 5. do 29. 9. zveme na výstavu „Dotkněte se středověku“, která prostřednictvím ukázek různých řemesel přiblíží každodenní život lidí od doby vlády Lucemburků.

Bor – zámek: výstava dobových kostýmů ve Velkém sále.

Brno – letohrádek Mitrovských: vydali jsme první komiks na památkových objektech v ČR "Z historie letohrádku Mitrovských", který ilustroval Dalibor Nesnídal. Do 28. 4. trvá jedinečná výstava Záhady světa, které fascinují, od 7. 5. začne interaktivní dětská výstava Nejkrásnější pohádky a v závěru roku – od 30. 11. - se uskuteční výstava Zahraniční a exotické betlémy.

Brno – Augustiniánské opatství – Mendlovo muzeum: od léta nové zážitkové prohlídky, ve kterých se vrátíme do doby královny Elišky Rejčky.

Čechy p. Kosířem – zámek: QR stezka Zámek Čechy p. Kosířem ve starých fotografiích.

Červená Řečice – zámek: výstavy Planeta malého prince (léto), České korunovační klenoty na dosah (podzim).

Červený Hrádek – zámek: oprava fasády zámku, získání hodin z původního mobiliáře zámku.

Český Dub – Podještědské muzeum: prohlídka Johanitské komendy je do odvolání možná, z technických důvodů se však návštěvníci nedostanou do nejspodnější části objektu.

Dalešice – pivovar: multimediální prohlídka muzea výroby piva.

Dobrohoř – zámek: divadelní přestavení pro děti i dospělé.

Havlíčkův Brod – Galerie výtvarného umění: letní výstava o vývoji památkové péče v českých zemích a osobě Z. Wirtha „Památky a jejich lidé – boj o malé město“.

Hošťálkovy – zámek: další rozšíření zámecké expozice.

Chlumec n. Cidlinou – zámek Karlova Koruna: prohlídkový okruh Kopytem sem, kopytem tam v nově opravené jízdárně, konírně a kočárovně.

Kašperk – hrad: nový komentovaný okruh, nové prohlídky pro děti, divadlo Král Lear.

Klenová – hrad a zámek: na purkrabství jsou zpřístupněny dvě nové místnosti.

Kolín – Bartolomějské návrší: výstava fotografií z cyklu „Chrám sv. Bartoloměje v Kolíně“ od Jaromíra Funkeho (od května v horním patře zvonice u chrámu sv. Bartoloměje v bývalém bytě zvoníka). Jeruzalém na Labi: v kolínské synagoze se představí 2 nové výstavy „Ve službách spravedlnosti. Kolínští židovští právníci v 19. a 20. století“ a „Antonín Kalina a děti Buchenwaldu“ (od 26. 4.).

Kostelec n. Orlicí – Nový zámek: komentované prohlídky zaměřené na architekturu „Perla aristokratického klasicismu a měšťanského biedermeieru rodiny Kinských“. Besedy s Fr. Kinským a historiky Z. Hazdrou a J. Županičem „Modrá krev na křižovatkách 20. století“.

Kozí hrádek u Sezimova Ústí – zřícenina hradu: v červnu představíme novou QR hru O poklad Kozího hrádku, během které se návštěvníci dozví buď krátké informace spojené s konkrétním místem, kde právě stojí, nebo delší zapomenuté příběhy a zajímavosti, vztahující se k celému objektu, v červenci uctíme výročí upálení mistra Jana Husa, letos spojené s oslavami 100 let Sokolské mohyly.

Kravaře – zámek: večerní kostýmované prohlídky.

Kroměříž – Arcibiskupský zámek a zahrady: zpřístupnění dosud nepřístupných prostor nejstarší části zámku s pozdně středověkou síťovou klenbou – zejména prostoru tzv. "Klenotnice" se čtyřmi obrazy renesančního malíře Lucase Cranacha st. a sbírkou starých tisků, medailí, mincí, ale také drobných uměleckořemeslných prací zastoupených sakrálním uměním.

Lešany – zámek: výstava rytin spojená s prodejem historických bankovek.

Loket – hrad: změna data tradiční akce Středověké slavnosti purkrabího Půty, které se budou letos konat již v červnu a to 8. – 9. 6. na hradě i v podhradí.

Mariánská Týnice – poutní místo – Muzeum a galerie severního Plzeňska: Muzeum všemi smysly – interaktivní expoziční linka pro děti i slabozraké návštěvníky.

Náměšť na Hané – zámek: dva koncerty na nádvoří zámku – skupina FRAGILE (30. 6. od 17 hodin), v rámci Květin pro zámeckou paní pak 17. 8. od 17 hodin duo KAMELIE.

Nový Hrad v Jimléně – zámek: Unikátní záchrana malovaných stropů metodou termosanace.

Ostrov – zámek: historická expozice o významném rodu Šliků získala nové exponáty – historické zbraně, královské karty a jiné zajímavé artikly.

Plzeň – Masné krámy – Západočeská galerie: Od června bude k vidění mimořádná výstava s mezinárodním přesahem, připravovaná u příležitosti 100. výročí úmrtí Franze Kafky, která mapuje vztah Franze Kafky k vlastní kreslířské tvorbě, k přátelům malířům a malířkám, a k výtvarnému umění obecně.

Pohansko – zámeček: od 2.4. startuje návštěvnická sezóna s novou multimediální expozicí o životě na velkomoravském hradisku a archeologických vykopávkách.

Polička – rodná světnička B. Martinů + muzeum: Zažít Martinů – víkendový festival (srpen).

Praha – Chvalský zámek: výstavy – Helena Zmatlíková, Trnkova zahrada, Život k sežrání.

Račice – zámek: v letošním roce probíhá dokončení rekonstrukce vnější fasády zámku a předzámčí, zámecký areál tudíž bude již brzy lákat návštěvníky nejen na zajímavý a komfortní interiér, ale zároveň zaujme i svým vnějším reprezentativním vzhledem.

Světlá n. Sázavou – zámek: oranžerie s exotickým ptactvem.

Svijany – zámek: pro letošní sezónu jsme vylepšili interaktivní expozici Neolitu a E. Štorcha a instalovali novou Led obrazovku, na které se promítá podoba bojovníka z doby bronzové a do budoucna by obrazovka měla soužit jako možnost dalšího promítání či prostoru pro přednášky.

Šumperk – Pavlínin dvůr – Vlastivědné muzeum: interaktivní výstava pro děti – s Muzejíčkem kolem světa.

Tasice – sklárna, Huť Jakub: cyklus víkendů s ukázkovou výrobou skla v průběhu celé turistické sezóny.

Turnov – synagoga: komentovaná prohlídka Za židovstvím v Turnově.

Úsov – zámek: výstava pohádek, podkrovní expozice Safari na Úsově.

Valdštejn – hrad: speciální dětské prohlídky s čertem (léto).

Velké Opatovice – zámek – Moravské kartografické centrum: Kartograficko – geodetické dny (září).

Vyškov – zámek – Muzeum Vyškovska: na podzim zpřístupní novou stálou expozici Pravěk a středověk Vyškovska, za pozornost stojí také výstava 100. výročí narození rodáka Karla Kachyni, věnovaná životu a dílu významného filmového režiséra. V kapli sv. Anny je do konce roku k vidění výstava Musil mnoha tváříkterá připomíná tuto mimořádnou regionální osobnost, jejíž význam přesahuje hranice ČR.

Žďár n. Sázavou – zámek: rekonstrukce bývalého konventu na kulturní a kreativní centrum Vysočina (dokončení 2025).