Pozvánka na šumavský hrad Kašperk

Místo, kde se historie snoubí s překrásnou přírodou...

Plzeňský kraj
  • Šumava
  • Autem
  • Na kole
  • Pěšky

Hrad Kašperk je nejvýše položený královský hrad v Čechách, jenž byl založen roku 1356 římským císařem a českým králem Karlem IV. Jedná se o autentický gotický hrad, jenž nebyl od dob pozdního středověku nijak přestavován, proto se na něm dochovala celá řada původních a velmi vzácných stavebních konstrukcí.

Dnes je Kašperk vyhledávaným cílem turistiky na Šumavě, svým návštěvníkům je otevřen pravidelně od začátku dubna do konce října. Absolvovat lze hodinovou komentovanou prohlídku s průvodcem nebo třeba jen vyhlídku z východní věže, odkud je výhled do vzdáleného českého vnitrozemí i do sousedního Bavorska. Nádvoří hradu je v otevírací době volně přístupné, skýtá možnost posezení pod střechou i pod širým nebem. Přímo na hradě je v provozu občerstvení s bohatou nabídkou od našich šumavských dodavatelů. K hradu se člověk nejlépe dostane po zpevněné cestě z velkého parkoviště vzdáleného od hradu 1,5 km. Za návštěvu stojí i sousední Pustý hrádek, předsunuté opevnění na návrší z pozdní gotiky.

Kašperk je dějištěm pravidelných kulturních akcí. Ať jsou to jarní koncerty těch nejvýznamnějších českých umělců nebo zejména divadelní představení Spolku Kašpar. Ten je s hradem spojen téměř 25 let, a pravidelně zde vystupuje zejména v létě na velké letní scéně pod širým nebem. Mezi další tradiční akce patří letní noční prohlídky nebo podzimní Stezka za šumavskými skřítky, jež ke určena dětem.