O prázdninách na památky!

Během léta vám budeme přinášet tipy na výlety po nestátních památkách - napříč českými a moravskými kraji. Neseďte doma a vypravte se za poznáním a zábavou...

Kraj Vysočina
Plzeňský kraj
Moravskoslezský kraj
Středočeský kraj
Jihomoravský kraj
  • Autem

Kraj Vysočina

Zámek a synagoga Police

Goticko – renesanční zámek ze 16 století je nejvýznamnější a nejvzácnější památka v tomto přechodném stavebním stylu v kraji Vysočina a podle odborníků i v celé ČR. Zámecké interiéry jsou zpřístupněné každoročně vždy přes letní měsíce. Původní sály, kaple, terasa a věž s vyhlídkou, Muzeum historických motorek, Muzeum Waldemara Matušky, výstava RAF (Spolek Čeští RAFáci), zámecký park. V klidné obci se nachází obnovená židovská synagoga, která rovněž stojí za vaši návštěvu!

Plzeňský kraj 

Hrad, zámek a loreta Bor

Původně vodní gotický hrad vystavěný v první polovině 13. století, později přestavěný a při rekonstrukci v 19. století upravený novogoticky. Hradní kaple sv. Vavřince s renesanční výmalbou, sklípkové klenby v kapli a v gotickém sále, knížecí salónky s klasicistní výmalbou, věž a naproti zámku barokní loretánská kaple s ambitem z roku 1668.

Moravskoslezský kraj

Zámek Hošťálkovy

Původní renesanční tvrz ze 16. století přebudoval roku 1686 Jan Kryštof Skrbenský z Hříště na trojkřídlý raně barokní zámek. V roce 1767 jej Karel Traugott Skrbenský upravil, dostavěl kapli, hlavní schodiště, nechal zámek vyzdobit štuky a nástěnnými malbami J. F. Jablonského. Zámek je přístupný veřejnosti od roku 2019 a každý rok přibývají nově zrestaurované a vybavené prostory.

Středočeský kraj

Parostrojní pivovar Lobeč

Pivovar ze 16. století byl v posledních letech památkově obnoven a patří k nejcennějším ukázkám historických českých pivovarů. Nevšední přístup při rekonstrukci byl oceněn prestižními cenami. Čeká vás prohlídka s průvodcem, která začíná v renesanční sladovně a pokračuje ve staré varně. V patře si prohlédnete kancelář pana sládka a stálou výstavu na sladové půdě. Dále dvůr s technologií parního stroje a sklepy. Prohlídka končí návštěvou současné provozovny. Občerstvíte se v pivovarském výčepu a v podkrovních apartmánech se budete cítit jako na chalupě.

Jihomoravský kraj

Arnoldova vila v Brně

Druhá nejstarší stavba ve vilové kolonii v Černých Polích. Tento secesní skvost byl postaven v roce 1862 významným brněnským stavitelem a architektem Josefem Arnoldem. Sousedí se slavnými vilami Tugendhat a Löw Beer. Zahrady všech tří vil jsou propojené a volně přístupné. Ve vile se nachází zcela nová expozice Odkaz minulosti v plynutí času, která je v rámci pater rozdělena do tří částí: Genius loci, Josef Arnold a jeho dům a Židé v Brně.