Prozkoumejte s námi Břeclavsko

Okolí Břeclavi je mimořádně vhodné pro pořádání pohodových víkendových výletů. Na malé ploše se tu totiž koncentruje spousta krásných památek!

Jihomoravský kraj
  • Břeclav
  • Lednice
  • Mikulov
  • Pálava
  • Valtice
  • Autem
  • Na kole
  • Vlakem

Výlet do Lednicko-valtického areálu, který je na seznamu UNESCO, už podnikl kde kdo. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, že byste dali šanci i návštěvě dalších památek, které se nachází v jeho blízkém okolí? Uvidíte, že vás okouzlí svou historií i nevšední krásou.

První zastávka: Zámeček Pohansko

První zastávka vás zavede na katastrální území města Břeclavi. Nemusíte se ale bát, že vás čeká ruch a shon, který se s pobytem ve městě neodmyslitelně pojí. Na začátku vás zavedeme na periférii, kde se nachází malebný zámeček Pohansko. Tento empírový objekt patří již do Lednicko-valtického areálu, ale oproti jiným památkám v něm, je zatím turisty poněkud méně objeven.

Památka z počátku 19. století stojí u břehů několika jezer a rybníků. Jakmile se tedy podíváte do bohatých archeologických expozic, můžete se vydat na krátkou procházku. Tu můžete spojit také s prohlídkou nedalekého Muzea lehkého opevnění - Pohansko.

Druhá zastávka: Synagoga Břeclav

Na chvíli se ale do centra Břeclavi přeci jenom podíváme. Další zastávku totiž představuje místní synagoga, jejíž původ sahá až do 2. poloviny 19. století. Kromě toho, že si dozajista povšimnete její atraktivní architektury, měli byste se podívat i do jejích nákladně zdobených interiérů. Synagoga zároveň slouží jako výstavní prostor. Pokud budete chtít, během několika minut se pěšky přesunete k ultra modernímu kostelu sv. Václava. Můžete tedy porovnat tradiční židovskou a moderní křesťanskou architekturu na jednom místě.

Třetí zastávka: Lednicko-valtický areál

Když už jste zavítali na Břeclavsko, byla by velká škoda, abyste minuli zdejší největší atrakci, kterou je světově proslulý Lednicko-valtický areál. Je jen na vás a na vašich časových možnostech, jestli si chcete zajít na prohlídku výjimečných zámků nebo se projdete po jejich rozsáhlých zahradách. Při svých parkových toulkách můžete navštívit například minaret, umělou zříceninu Janův hrad, chrám Tří Grácií, kapli sv. Huberta, Dianin chrám či Hraniční zámeček, ve kterém se lze i občerstvit. Nezapomínejte ale na to, že na vás čekají ještě další dvě zastávky.

Po náročném poznávacím dni doporučujeme vyhledat vinotéku či vinný sklep - třeba v nedalekém Mikulově a (aspoň symbolicky) ochutnat víno, kterou tuto oblast proslavilo minimálně stejně jako památky, na které jsme vás chtěli dnes upozornit. 

 

Trasa výletu měří jen 20 km, zvládnete ji pohodlně na kole a když na věc přijde, tak i pěšky...