Nádherné památky Moravskoslezského kraje

Pokud vás měsíce září a říjen stále lákají k výletům, vydejte se navštívit památky v Moravskoslezském kraji - budete mile překvapeni jejich rozmanitostí.

Moravskoslezský kraj
  • Karviná
  • Ostrava
  • Autem

První zastávka: Zámek Fryštát v Karviné

Empírový zámek Fryštát je jedinečnou památkou svého druhu a představuje opravdový unikát celého regionu. Historie zámku je spjata s jeho zakladateli - knížecí rodinou těšínských Piastovců, a s jeho posledními majiteli, hraběcím rodem Larisch-Mönnichů. Od roku 1997 je zámek po rozsáhlé rekonstrukci přístupný veřejnosti. V průběhu prohlídky stylově zařízených místností hlavní budovy zámku i budovy Lottyhausu, budete zasvěceni do života zdejší šlechty v období na přelomu 19. a 20. století. Prohlídky zámku zahrnují 3 stálé a 3 doplňkové trasy. Z jižní strany je zámek obklopen zámeckým parkem, kde se nachází dětský koutek ve stylu slovanského hradiště a rekreační areál „Loděnice“, kde je možné si půjčit loďky na projížďku slepým ramenem řeky Olše. Poblíž bývalých koníren najdete zookoutek s výběhem pro vysokou zvěř a drobným vodním ptactvem. Nenechte si ujít jízdu kočárem a také se můžete vyfotit ve vybraných prostorách zámku v replikách dobových šatů. Termíny vypisuje správa zámku.

Druhá zastávka: Slezskoostravský hrad v Ostravě

Původně gotický strážní hrad z 2. poloviny 13. století byl v 16. století přestavěn na renesanční zámek. Ten byl později významně poznamenán těžbou uhlí pod Slezskou Ostravou. Od 18. století klesnul hrad v důsledku důlní činnosti o neuvěřitelných 16 metrů a nezadržitelně chátral. Až v roce 2004 byla dokončena jeho rozsáhlá rekonstrukce. Na prohlídku se můžete jít podívat do Erbovny, kde najdete erby majitelů hradu a ukázky dobových kostýmů. V kapli nacházející se v hradním paláci je k vidění betlém s vyřezávanými figurkami, modlitebna, socha sv. Hedviky a skleněné olejové podmalby. V hradním paláci najdete také kovárnu, dobovou mučírnu pak naleznete v suterénu. Ve zbrojnici uvidíte ukázky středověké zbroje i zbraní a můžete se vyfotit v brnění. Dětem je na nádvoří určen dvouhlavý drak - pro hraní nebo fotografování.

Třetí zastávka: Zámek Kravaře

Vrcholně barokní zámek obklopený přírodně krajinářským parkem je nazýván perlou slezského baroka. V letech 1630-36 zámek obýval dvorní alchymista císaře Rudolfa II. Michal Sendivoj ze Skorska. Poté zámek vlastnil rod Eichendorffů. Mezi lety 1920-37 zde působila Hospodářská a hospodyňská škola. Roku 1990 přešla budova i s parkem pod správu Města Kravaře, které z ní vybudovalo své kulturní a společenské centrum a zřídilo Zámecké muzeum. V roce 1997 byla otevřena stálá barokní a etnografická expozice, která s určitými obměnami funguje dodnes. V rámci komentované prohlídky nahlédnete do života zámeckých pánů, ale i obyčejných lidí. Dozvíte se zajímavosti o slavném alchymistovi Michalu Sendivojovi, o rodu Eichendorffů, o časech Hospodyňsko-hospodářské školy a mnoho dalšího. Součástí okruhu je prohlídka zámecké kaple s jedinečnou stropní freskou. Kapli si můžete prohlédnout i samostatně bez průvodce. V parku o rozloze 21 hektarů si můžete na osmnácti jamkovém hřišti zahrát golf. Pro děti je připravena šifra zámeckého pána, stezka plná hádanek, která je je dlouhá cca 2 km a bez problémů ji projdete také s kočárkem. Po prohlídce zámku se můžete občerstvit v místní kavárničce. Nezapomeňte si říct o razítko do našeho motivačního programu Třetí za polovic, sedmá zdarma.

Čtvrtá zastávka: Zámek Hošťálkovy

Zámek byl postavený na místě bývalé renesanční tvrze a písemně doložený v roce 1582. Svou současnou podobu získala zámecká budova v 18. století a dále při opravách ukončených v roce 1831. Zámek sloužil v 1. polovině 20. století jako domov důchodců, následně jako ústav sociální péče pro mentálně postižené a neprošel zásadní generální opravou, pouze dílčími opravami za provozu ústavu. Tím byly dochovány interiéry v téměř původním autentickém stavu - jedná se o podlahy, dveře, štuky, výmalbu nebo krbová a kachlová kamna. Od roku 2007 je zámek v soukromých rukou a v roce 2015 byl zpřístupněn veřejnosti. V přízemí památky je nově otevřená kavárna JINAKafe, kde se můžete pochutnat na domácí limonádě a výborné kávě. Na zámku se lze také ubytovat. K zámecké stavbě dnes náleží park, také si můžete prohlédnout romantickou bránu s torzem staršího zdiva a faksimilemi erbů.  

Trasa jednodenního výletu po Moravskoslezském kraji měří 100 km.

Budete-li i tak hledat ubytování, inspirujte se na www.e-pobyty.cz.