Krásy Kroměříže a Uherského Ostrohu

Dnes vám představíme dva nádherné zámky ve Zlínském kraji, které by rozhodně neměly ujít vaší pozornosti.

Zlínský kraj
  • Kroměříž
  • Slovácko
  • Autem
  • Na kole
  • Vlakem

První zastávka: Arcibiskupský zámek v Kroměříži

Arcibiskupský zámek patří mezi nejvýznamnější kulturní památky na Moravě z období baroka. Po staletí je majetkem olomouckých biskupů a arcibiskupů, kterým sloužil jako reprezentativní letní sídlo a místo pro významná jednání i setkání. V roce 1998 byly zámek a zámecké zahrady slavnostně zapsány na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Současný vzhled je výsledkem radikální přestavby z 2. poloviny 17. století z původně renesančního zámku na barokní. Po ničivém požáru získaly barokní interiéry podobu pozdně barokní a rokokovou. Na zámku můžete navštívit prohlídkový okruh Via Residentia neboli Reprezentační sály a dále zámeckou věž. Okruh nabízí ucelený obraz o jedinečnosti kroměřížské rezidence olomouckých knížecích biskupů a arcibiskupů. Prohlédnete si nejkrásnější sály zámku včetně Carského pokoje a budete mít příležitost nahlédnout také do Sněmovního sálu. Výstup na 84 m vysokou zámeckou věž zpestřují každoročně sezónní výstavy. Dalším okruhem je Zámecká obrazárna, která je po Národní galerii v Praze druhou nejvýznamnější a největší obrazovou sbírkou středoevropské malby od počátku 15. do konce 18. století v ČR. Nenechte si ujít ani Sala terrenu neboli sál se vstupem do zahrad. Má jedinečnou výmalbu a sochy znázorňující výjevy z antické mytologie. Po prohlídce zámku ještě doporučujeme navštívit Podzámeckou zahradu, která byla založena po roce 1509 a prošla během staletí různými formami po sobě jdoucích historických stylů. Její impozantní rozloha je 53 hektarů s řadou vzácných dřevin. Na zámku si nezapomeňte říct o razítko do našeho motivačního programu Třetí za polovic, sedmá zdarma.

V Kroměříži je toho k vidění podstatně více - na náměstí plném kaváren a restaurací sídlí také Muzeum Kroměřížska s poutavými stálými expozicemi. Nás velmi zaujaly Poklady staré půdy nebo Památník Maxe Švabinského. Za návštěvu stojí také "nemuzejní" expozice Karla Kryla na Prusinovského ulici. Mimo centrum se nachází věhlasná Květná zahrada.

Druhá zastávka: zámek v Uherském Ostrohu

Nejvýznamnější renesanční památkou a kulturním centrem Uherského Ostrohu je místní zámek, který se nachází v samém srdci města. Jedná se o původně středověký obranný hrad, který byl v 16. století přestavěn na zámek. Původní hrad byl vybudovaný Přemyslem Otakarem II., což dosvědčuje první písemná zmínka z roku 1275. Jeho přestavba na renesanční zámek ve 2. polovině 16. století se uskutečnila za vlastnictví pánů z Kunovic. Zámek byl roku 1625 prodán pánům z Lichtenštejna a v jejich majetku zůstal až do roku 1945. Historická prohlídka vede nejstaršími prostory s výstupem do zámecké věže, z níž se vám naskytne nádherný pohled na celé Ostrožsko. V nejstarší zámecké místnosti si můžete prohlédnout nedávno objevené vzácné gotické klenby s konzolami, které jsou zakončeny sochařsky ztvárněnými obličeji - jde o jeden z unikátů ostrožského zámku. Nově je také v galerii ve věži zpřístupněna expozice zdejšího rodáka Zdeňka Galušky, známého díky knihám Slovácko sa súdí a Slovácko sa nesúdí. V galerii ve věži jsou také umístěny současné sváteční ostrožské kroje, které nadchnou svou krásou, ale také propracovaností. Další unikátní expozici naleznete v podzemí ostrožského zámku. Ta se skládá z několika místností, kde mohou děti i dospělí zapomenout na vnější svět a mohou se nechat unést interaktivní hrou okamžiku. Ve 2. patře zámku se nachází Zámecká galerie. Každoročně realizuje několik výstav, které se zaměřují buď na umění, nebo mapují významné historické, folklórní a společenské události celého ostrožského regionu. I zde si řekněte o razítko Třetí za polovic, sedmá zdarma.

Přímo naproti zámku se nachází velmi zajímavé Moto - veteran muzeum ve funkcionalistickém obchodním domě / vile Adler. Návštěvu rozhodně doporučujeme!

Trasa jednodenního výletu po Zlínském kraji měří 49 km.

Budete-li hledat ubytování, inspirujte se na www.e-pobyty.cz.