Zámek Žerotínů - baroko v srdci Valašska

Zavítejte do malebného města na Valašsku a navštivte místní zámek nedaleko náměstí.

Zlínský kraj
  • Vsetín
  • Valašsko
  • Autem
  • Vlakem
  • Na kole

Zámek Žerotínů ve Valašském Meziříčí patří mezi nejstarší památky v kraji. Jeho historie se začíná psát v roce 1538, kdy Jan z Pernštejna požádal Ferdinanda I. Habsburského, aby mohl zbořit starý hrad Rožnov a místo něj si postavit nový zámek v nedalekém Meziříčí. Nedlouho poté se však Pernštejnova panství ujímá rod pánů ze Žerotína, který jej dále rozšířil a zámeckému areálu dal dnešní podobu. V roce 1815 koupili zámek Kinští, avšak už v roce 1854 jej prodali státu, který zde následně zřídil ženskou trestnici. V současné době slouží zámecký areál jako kulturní zařízení města, které zájemcům nabízí bohatý program po celý rok.

Zámecké patro - trocha historie

Život na zámku v průběhu staletí mohou návštěvníci poznat během prohlídky stálé expozice v prvním patře, kterou lze projít jak s průvodcem, tak i samostatně. Prohlídka začíná v zámeckých komnatách, které jsou zařízené podle barokní módy 17. a 18. století, kdy meziříčský zámek zažíval dobu největší slávy. Druhá část expozice je věnována počátkům města Valašské Meziříčí a příběhu mocného rodu Žerotínů, který ve zdejším kraji vládl bezmála tři staletí. Na konci prohlídky se návštěvníkům otevírá pohled do nově zrekonstruované barokní kaple, kterou na zdejším zámku vymaloval slavný malíř Josef Ignác Sadler.

Zámecký areál - centrum kultury

V zámeckém areálu se kromě stálé expozice nachází i čtyři další galerie, kde mohou zájemci navštívit umělecké, herní a různé jiné výstavy podle aktuálního programu. V severním zámeckém křídle je také divadelní sál a v suterénu slavný hudební M-Klub. Kromě výstav, divadel a koncertů se zde pořádají různé tematické festivaly, přednášky se známými osobnostmi a další zajímavé programy.

Dovolená na Valašsku? Vše na jednom místě!

Valašsko patří k vyhledávaným turistickým lokalitám nejen díky krásné přírodě, ale také díky místní kultuře a bohatému folkloru. Pokud se sem chystáte na dovolenou nebo třeba jen na kratší výlet, pak je zámek Žerotínů ideálním místem, kde začít. Ubytovat se lze přímo na zámku v zámeckém penzionu a turistické informační centrum s bohatou nabídkou služeb se nachází přímo na nádvoří. Hned za městem se zvedají malebné beskydské kopce s krásnými výhledy, které jistě potěší každého turistu, zatímco cyklisté mohou využít hustou síť cyklostezek. Zámek Žerotínů tak nabízí kompletní služby včetně prohlídky zámku, kulturních programů, ubytování i atraktivního okolí, které má návštěvníkům co nabídnout.