Blansko - ponořte se do historie

Blansko je nejen známou bránou pro objevování jeskyní a propastí Moravského krasu, ale také místem se zajímavou historií, se kterou vás seznámí v Muzeu Blanenska na zdejším zámku.

Jihomoravský kraj
  • Blansko
  • Moravský kras
  • Macocha
  • Autem
  • Na kole
  • Pěšky
  • Vlakem
  • Muzeum / galerie

Máme pro vás skvělý tip na výlet. Při své návštěvě Jihomoravského kraje nezapomeňte zavítat do Blanska – právem nazývaného Brána Moravského krasu a především na krásný blanenský zámek v renesančním slohu, ve kterém sídlí Muzeum Blanenska. Město Blansko se nachází necelých 30 km severně od Brna a rozkládá se po obou březích říčky Svitavy, která jím protéká.

Budova blanenského zámku představuje výsledek dlouhodobého stavebního vývoje, počínajícího zřejmě koncem 14. století. Při jeho prohlídce se vydáte za významnými osobnostmi, které na zámku žily, seznámíte se s tím, kdo byly a jaké dědictví zanechaly příštím generacím. Navštívíte také několik historických interiérů z 19. století v zámeckém patře s překrásnými kazetovými stropy a dřevěným ostěním, místy doplněným textilními tapetami.

V budově zámku, jak již bylo zmíněno, sídlí Muzeum Blanenska, které se zaměřuje především na historii výroby blanenské umělecké litiny, pravěk, archeologii Blanenska a dějiny výzkumu Moravského krasu. Muzeum také pořádá během roku sezónní výstavy na různá témata. Některé výstavy jsou tvorbou kurátorů muzea a některé jsou zapůjčeny od jiných kulturních institucí. Pro dětské návštěvníky je připraveno několik her, které mohou absolvovat během prohlídky a také samostatná archeologická herna.

Blanenský zámek je obklopen krásným přírodně krajinářským parkem, s půvabným jezírkem a ostrůvkem uprostřed, který přímo vybízí k romantickým procházkám.

A protože zámek patří k těm památkám, které „nerespektují“ turistickou sezónu, zavítat sem můžete kdykoli během roku. Svoji návštěvu můžete spojit např. s listopadovým Vítáním sv. Martina, Historickým jarmarkem ke Dni dětí nebo s návštěvou Moravského krasu a prohlídkou Punkevních jeskyní s atraktivní vodní plavbou a procházkou po dně propasti Macocha. Tyto jeskyně, stejně jako zámek, jsou otevřeny celoročně. Zajímavostí je, že i v zimních měsících se teplota uvnitř pohybuje okolo příjemných 10 stupňů Celsia.

Z Punkevních jeskyní je možné vydat se přes Skalní mlýn, který je nejnavštěvovanějším místem Moravského krasu a zároveň nejvýznamnějším výchozím bodem pro návštěvníky jeskyní, do Domu přírody, což je moderní návštěvnické středisko s interaktivní vnitřní a venkovní expozicí a 3D kinem a určitě stojí za návštěvu.

Pokud byste chtěli svůj pobyt na Blanensku prodloužit na několik dní – žádný problém. Ubytovat se lze přímo v Blansku v Hotelu Zámecká sýpka, který se nachází u zámeckého parku nebo v některém z dalších penzionů v místě i v okolí.

Těšíme se na Vás!