Na podzim po památkách Olomouckého kraje

Slunné dny ještě lákají k výletům, proto vás dnes zavedeme na památky Olomouckého kraje, kam se můžete vydat, i kdyby náhodou začalo pršet.

Olomoucký kraj
  • Olomouc
  • Haná
  • Náměšť na Hané
  • Autem
  • Na kole

První zastávka: Klášter klarisek v Olomouci

V bývalém klášteře klarisek s kostelem sv. Kláry dnes sídlí Vlastivědné muzeum v Olomouci. Objekt pocházející ze 13. století byl radikálně přestavěn ve 2. polovině 18. století. V současné době má muzeum přes 1 000 000 sbírkových předmětů a z hlediska rozsahu své sbírky se řadí mezi největší muzea v České republice. Těšit se můžete na stálé expozice: Příroda OIomouckého kraje, Olomouc - patnáct století města, Od kolébky do hrobu, Příběh kamene - expozice geologie, archeologie a lapidária, Galerie osobností Olomouckého kraje. Vlastivědné muzeum v Olomouci můžete navštívit i virtuálně. Mají tak otevřeno 24 hodin 7 dní v týdnu.

Druhá zastávka: Pevnost poznání v Olomouci

Historicky unikátní stavba sloužila v dobách Františka Josefa I. jako dělostřelecký sklad. V roce 2015 se ale proměnila v interaktivní muzeum vědy pro všechny věkové kategorie. V polovině 18. století rozhodla Marie Terezie o stavbě císařsko-královské hraniční bastionové pevnosti v Olomouci. Pevnostní město bylo ze tří stran obklopeno vodou a volný přístup existoval pouze ze západní strany od Tabulového vrchu. Samotný areál Korunní pevnůstky, jenž je dnes hrdou součástí městské památkové rezervace, už tehdy sloužil jako hlavní vstup do Olomouce. V pevnosti na vás čekají čtyři bohaté expozice a především akční animátoři. V historických uniformách vás provedou pestrou historií Olomouce, odhalí vám všechny zázraky spojené s 3D tiskem nebo vás díky digitálnímu planetáriu nechají přenést přímo do vesmíru. Nezapomeňte si říct o razítko do našeho motivačního programu Třetí za polovic, sedmá zdarma.

Třetí zastávka: Zámek Čechy pod Kosířem

Klasicistní zámek obklopený anglickým parkem o rozloze 21,5 hektaru je spjatý se šlechtickým rodem Silva Tarouca. Přítelem hraběcí rodiny byl slavný český malíř Josef Mánes, který Čechy pod Kosířem pravidelně navštěvoval a tvořil zde v letech 1849–1870. V zámeckých interiérech je zakomponována největší sbírka jeho obrazů v republice. První zmínky o obci pochází z roku 1131. Ve 14. století zde stála vodní gotická tvrz obklopená dvěma rybníky. Dalšími majiteli zámku byli příslušníci významných moravských rodů - páni z Boskovic a z Pernštejna. Poté byl zámek přestavěn v barokním stylu. Při poslední úpravě byl zámek přebudován do současné pozdně klasicistní podoby. Od roku 2008 je jeho majitelem Olomoucký kraj (správa byla svěřena Vlastivědnému muzeu v Olomouci). Těšit se můžete na pět prohlídkových okruhů. První vás provede po zámku, další pak po zámeckém parku. Prohlédnout si můžete také Filmové expozice Zdeňka a Jana Svěrákových, Kresby Josefa Mánesa a Expozici historických kol. Přímo v srdci zámku naleznete Kafe V Parku, kde se po prohlídkách můžete občerstvit. I zde je k dispozici razítko do motivačního programu Třetí za polovic, sedmá zdarma.

Čtvrtá zastávka: Zámek Náměšť na Hané

V roce 1726 koupili panství Harrachové a vybudovali zde nové letní sídlo v tehdy nejmodernějším stylu raně klasicistního „moravského“ baroka s francouzskými architektonickými vlivy. Pro nový zámek se vžilo označení Horní zámek. Památka nabízí čtyři prohlídkové trasy a dvě samostatné výstavy. Interiéry jsou bohatě zdobeny, vybaveny dobovým nábytkem a sbírkami porcelánu (výjimečná je sbírka míšeňského porcelánu), najdete zde také dva arcibiskupské kočáry a výstavu dětských historických kočárků. V blízkém okolí zámku se nachází kaple Nejsvětější trojice, pozůstatky středověkého hradu a na naučnou procházku se můžete vydat do Terezského údolí. Zámek obepíná kruhový park a do všech světových stran vybíhají lipové aleje. V pokladně si řekněte o razítko do programu Třetí za polovic, sedmá zdarma.

Trasa jednodenního výletu po Olomouckém kraji měří 35 km.

Budete-li i tak hledat ubytování, inspirujte se na www.e-pobyty.cz.