Objevuj památky s princeznou Arabelou VI.

Přinášíme Vám poslední tip na podzimní výlet s princeznou Arabelou. Tentokrát zamíříme do kraje Olomouckého, Pardubického, Jihomoravského a na Vysočinu.

 

Olomoucký kraj
Pardubický kraj
Jihomoravský kraj
Kraj Vysočina
  • Olomouc
  • Prostějov
  • Svitavy
  • Ústí nad Orlicí
  • Vyškov
  • Třebíč
  • Haná
  • Slavkov u Brna
  • Mohyla míru
  • Dukovany
  • Dalešice
  • Autem

Společně s herečkou Janou Nagovou (představitelkou legendární princezny Arabely) - patronkou 4. ročníku projektu Objevuj památky - připomínáme, že do 31. 10. můžete na všech níže uvedených památkách získat razítko do Motivačního programu Třetí za polovic, sedmá zdarma - a kromě výhod na vstupném se zapojit do soutěže o desítku hodnotných cen. Stačí zaslat fotografii plně orazítkované karty z vašich výletů na mail uvedený na hrací kartě. Také se můžete vyfotografovat na památce zapojené v našem projektu a poslat nám snímek přes FB nebo IG a opět lze v této soutěži vyhrát pěkné ceny spojené se seriálem Arabela.

První tip - zámek Čechy pod Kosířem

S portugalským šlechtickým rodem Silva-Tarouca je spjatý místní klasicistní zámek umístěný do přírodně krajinářského parku o rozloze 21,5 hektarů, který patří k nejcennějším areálům historické zeleně na Moravě. Přítelem uměnímilovné hraběcí rodiny byl slavný český malíř Josef Mánes, který Čechy pod Kosířem pravidelně navštěvoval a tvořil zde v letech 1849–1870. Unikátní sbírku jeho obrazů a kreseb najdete při prohlídce zámeckých interiérů. Zajímavá je také filmová expozice otce a syna Svěrákových. V obci naleznete také Muzeum kočárů a Hasičské muzeum.

Druhý tip - zámek Lanškroun

Nejstarší částí budovy zámku je trakt přiléhající ke kostelu sv. Václava (východní křídlo kláštera postaveného augustiniány po roce 1393). Klášter byl za husitských válek vypálen. Kostkové z Postupic jej ve 2. polovině 15. století upravili pro občasný pobyt. V roce 1507 byl získán rodem Pernštejnů a od té doby je nazýván zámkem. Adam Hrzán z Harasova přistoupil v roce 1588 k renesanční přestavbě a po ní objekt využíval jako letní sídlo a správu panství. V roce 1622 zakoupili zámek Lichtenštejnové. Za třicetileté války byl poškozen Švédy a velkým požárem v roce 1645. Jeho obnova byla ukončena až v roce 1716. Od r. 1928 je zámek v majetku města, které v něm, po dvou rekonstrukcích, zřídilo Městské muzeum se zajímavými expozicemi i krátkodobými výstavami.

Třetí tip - zámek Slavkov - Austerlitz

Zámek Slavkov - Austerlitz, dominanta města, patří k nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě. V současné době je veřejnosti přístupné téměř celé 1. patro zámku, které zahrnuje mimo jiné kapli sv. Kříže, jež prochází dvěma patry, či nádherný Historický sál, v němž bylo po bitvě u Slavkova podepsáno příměří mezi Rakouskem a Francií. V podzemí zámku je pro návštěvníky připravena expozice Právo útrpné, která ukazuje příběhy mučených a trestaných na Slavkovsku a kruté praktiky středověkého a novověkého soudnictví od 13. do 18. století. Nově zrekonstruovaný čínský pavilonek, zrestaurované barokní sochy a nádherně zbarvené listí letitých stromů můžete obdivovat v přilehlém 15,5 ha rozlehlém parku.

Čtvrtý tip - zámek Dukovany

Konečnou podobu získal původní statek v roce 1787 po koupi hraběnkou Marií Brigitou Malabaila Canal. Přestavba na její letní zámecké sídlo probíhala do roku 1791. Ve dvou sálech se nachází originální fresky vytvořené Josefem Winterhalderem a jeho dílnou. Zámek dnes - kromě prohlídek - nabízí ubytovací a stravovací služby, kulturní a společenské akce, stejně jako možnost uspořádání svatebního obřadu i hostiny.