Chomutov – starobylá radnice

Radnice / dvůr / dům
Ústecký kraj
  • Chomutov-radnice-uvod.jpg
  • Chomutov-radnice-uvod-01.jpg

Parkoviště u objektu

Kola vítána

Vlak v místě objektu

Muzeum / galerie

Starobylá radnice v Chomutově

Muzeum využívá historicky nejvýznamnější prostory starobylé radnice, vzniklé z původního sídla řádu německých rytířů, zakladatelů města. Stavební proměny gotického řádového domu s kostelem na zámek, v průběhu staletí několikrát přestavovaný, přinesly neopakovatelnou kombinaci stavebních slohů.

Líbezný Mnišský dvorek, prostor jako stvořený pro klidné posezení mezi kamennými plastikami uprostřed rušného města, připomíná prastarou pověst o strážci města. Původní muzejní prostory, užívané od 30. let 20. století, byly v nedávné době propojeny novým točitým schodištěm s gotickým kostelem sv. Kateřiny, nejstarší stavební památkou z doby kolem roku 1260. Kostel prošel nákladnou rekonstrukcí a jeho vnitřní prostor odkrývá jedinečné spojení gotického a renesančního uměleckého výrazu, umocněného duchovním obsahem prostoru, téměř již odsouzeného ke zkáze.

Ve Starobylé radnici města Chomutova najdeme stálou expozici Všemu světu na útěchu. Jedná se o expozici Sochařství a malířství na Chomutovsku a Kadaňsku (1350-1590), z velké části představuje expozice celou muzejní sbírku gotických a raně renesančních plastik a obrazů, deset exponátů pak představují zápůjčky z církevního majetku. Nejstarším dílem celé expozice je Madona z Březence. Jde o vzácný exponát, jelikož je nejstarší dochovanou dřevořezbou na území severozápadních Čech.

Nejbližší památky v okolí

Klášterec nad Ohří, zámek

zaEmek-cESelniE-pohled-result.jpg

V malebném údolí řeky Ohře pod Krušnými horami, v unikátním parku, se nachází novogotický zámek.

Červený Hrádek – zámek

Jirkov-zamek-cerveny-hradek-nahled.jpg

Raně barokní zámek z let 1655-1675 dnes slouží prohlídkám, kulturním a společenským akcím, stejně jako hotel.

Litvínov - zámek Valdštejnů

litvinov-zamek-valdstejnu-nahled.jpg

Barokní zámek rodu Valdštejnů z roku 1727, dnes v majetku města, slouží po rekonstrukci kulturním účelům.

Další památky v kraji

×
Newsletter