Turnov - synagoga

Synagoga z počátku 18. století, která jako jediná na Liberecku přečkala nacistickou okupaci.

Církevní památka
Liberecký kraj
  • Synagoga-Turnov-00.jpg

Parkoviště v objektu

Kola vítána

Vlak v místě objektu

Turnovská synagoga pochází z roku 1719. Jedná se v pořadí již o čtvrtou turnovskou synagogu, ale první vystavěnou z kamene. Nachází se uvnitř bloku domů židovské čtvrti.

Během své existence prošla pouze dvěma stavebními úpravami, první na přelomu 19. a 20. století, aby lépe sloužila potřebám židovské obce na prahu 20. století, druhá koncem 60. let 20. století, aby budova synagogy odpovídala potřebám socialistické společnosti. V roce 2003 byla synagoga odkoupena městem, zrekonstruována a v roce 2008 slavnostně otevřena veřejnosti. V prostorách synagogy je pořádána řada zajímavých akcí.

Samotná synagoga je členěna na předsíň, modlitebnu pro muže a ženskou galerii. V modlitebně návštěvníky jistě zaujme svatostánek s oponou, dřevěné desky Desatera či vitrína s původními liturgickými předměty zapůjčenými ze Židovského muzea v Praze. Atmosféru místa dokresluje dekorativní barevná výmalba stropu.

Otevírací doba

Květen, červen, září:  Út–Ne 9–17 hod.
Červenec, srpen:  Po–Ne 9–17 hod.

V úterý v době prohlídek židovského hřbitova a bývalé židovské čtvrti (červenec a srpen, cca 10:45-11:30, 14:45-15:30) je synagoga uzavřena. Synagogu je možné navštívit i mimo sezónu po předchozí domluvě

Kontakt

DSC-143.JPG

Akce 2019

již brzy...

Další památky v okolí

Při návštěvě synagogy v Turnově vás v okolí čekají další zajímavé památky.

Český Dub, Johanitská komenda

PM-Komenda-1-result.jpg

Unikátní prostory johanitské komendy s ojedinělou historií ztraceného a znovunalezeného kláštera ze 13. století.

Hrubá Skála, zámek

DSC-5181-II-result.jpg

Původní hrad z roku 1353, postavený na skalním masivu, prošel mnohými slohovými přestavbami, z nichž novogotická navodila současný vzhled zámku.

Valdštejn - hrad

Hrad-Valdstejn-400x300-01.jpg

Hrad Valdštejn z 2. poloviny 13. století stojí na okraji Hruboskalského skalního města a je jedním z nejstarších hradů Českého ráje.

Kam v okolí

Mapa vám pomůže najít užitečná i zajímavá místa v okolí synagogy nebo naplánovat cestu.