Nová Horka - zámek

Zámek
Moravskoslezský kraj
  • nova-horka-zamek-uvod-01.jpg
  • nova-horka-zamek-uvod.jpg

Parkoviště u objektu

Kola vítána

Vlak v místě objektu

Zámek v Nové Horce u Studénky

Navštivte místo, kde se snoubí architektura s kulturní krajinou protkanou meandry řeky Odry. Odpočiňte si ve stínu lužních lesů i pod freskami novohorecké sala terreny.

Květnatá krajina obklopující zámek Nová Horka od jara až do podzimu doslova překypuje životem a její objevování je stejně inspirující jako hluboká minulost ukrytá ve zdech šlechtického sídla a až do roku 1945 domova hraběcího rodu Vetter von der Lilie. Zámek Nová Horka, dříve též Neuhübel (Neuer Hübel – Nový vrch či horka), se nachází na území města Studénka, v části Nová Horka.

Od 13. století je Nová Horka zmiňována jako statek patřící olomouckému biskupství. První připomínka místní tvrze se vztahuje k roku 1561, kdy panství držel Hanuš Haugvic z Biskupic. Stručně je tvrz popsána v lenním urbáři z roku 1605, kdy je zde jako majitel zmiňován Albrecht Sedlnický z Choltic, jako částečně zděná a částečně dřevěná stavba s několika světnicemi, komorami a sklepy a s přilehlým pivovarem se sladovnou. Poměrně rozsáhlý musel být ve své době také hospodářský dvůr stojící poblíž tvrze. Na počátku 17. století jej obklopovaly chlévy, stodoly, kůlny, ovčín a vepřín. Poblíž dvora se nacházely také čtyři zahrady a štěpnice s ovocnými stromy. V roce 1660 získává zdejší biskupský lenní statek Johann Balthasar Vetter von der Lilie a tento šlechtický rod, původem pocházející z Dolního Štýrska, se na Nové Horce usazuje na dlouhých 285 let.

Kontakt

Nejbližší památky v okolí

Kunín – zámek

kunin-zamek-nahled.jpg

Barokní perla od vídeňského stavitele Johanna Lucase von Hildebrandta.

Nový Jičín - Žerotínský zámek

novy-jicin-zerotinsky-zamek-nahled.jpg

Expozice klobouků a prohlídková trasa provede návštěvníky od středověkých kořenů až k moderním dějinám města.

Ostrava - Slezskoostravský hrad

Ostrava-slezkoostravsky-hrad-nahled.jpg

Po celkové rekonstrukci se původně gotický strážní hrad stal dějištěm mnoha kulturních akcí.

Další památky v kraji

×
Newsletter