Humprecht, zámek

Lovecký zámeček v barokním stylu vystavěný na neobvyklém oválném půdorysu.

Zámek
Královéhradecký kraj
  • Humprecht-teaser.jpg

Parkoviště v objektu

Kola vítána

Zvířata vítána

Vlak v místě objektu

Humprecht vystavěl italský architekt Carlo Lurago v letech 1666-80 jako letní a lovecké sídlo pro Humprechta Jana Černína z Chudenic. Stavba byla vybudována ve stylu raného baroka s prvky pozdní renesance a manýrismu. V roce 1678 zámek několikrát zasáhl blesk a vyhořel. Během dvou let byl opraven, zvýšen a lze říci, že od roku 1680 až dodnes existuje téměř ve stejné podobě.

Humprecht je naprosto nezaměnitelný svou odlišností od jiných objektů. Oválný tvar jeho půdorysu, zajímavé řešení osvětlení horního sálu vystupující lucernou a netypická ozdoba vrcholu střechy – půlměsíc – z něj vytvářejí památku ojedinělou, kterou si s žádnou jinou nespletete.

Budovu zámku s celou oborou získalo roku 1926 (a znovu roku 1992) město Sobotka, které zahájilo nutné opravy a vytvořilo zde interiérové instalace. V roce 2008 byl zámek prohlášen za národní kulturní památku.

Otevírací doba

Duben - říjen: viz www
Listopad - březen:  na objednávku

Další památky v okolí

Při návštěvě zámku Humprecht vás v okolí čekají další zajímavé památky.

Hrubá Skála, zámek

DSC-5181-II-result.jpg

Původní hrad z roku 1353, postavený na skalním masivu, prošel mnohými slohovými přestavbami, z nichž novogotická navodila současný vzhled zámku.

Loučeň - zámek

DJI-0020-Edit-result.jpg

Barokní zámek postavil František Maxmilián Kaňka pro rodinu Valdštejnů. Od začátku 19. století byl zámek spojen s rodem Thurn - Taxis.

Valdštejn - hrad

Hrad-Valdstejn-400x300-01.jpg

Hrad Valdštejn z 2. poloviny 13. století stojí na okraji Hruboskalského skalního města a je jedním z nejstarších hradů Českého ráje.

Kam v okolí

Mapa vám pomůže najít užitečná i zajímavá místa v okolí zámku nebo naplánovat cestu.