Vzhůru na památky do okolí Prahy

Venku se nám udělalo konečně hezky a to je ideální čas jet na výlet. Zkuste s námi prozkoumat okolí Prahy, kde najdete řadu atraktivních a nevšedních míst.

Středočeský kraj
Ústecký kraj
  • Kladno
  • Louny
  • České středohoří
  • Labe
  • Autem

První zastávka: Kladenský zámek

Kladenský zámek vyrostl na místě středověké tvrze, která byla radikálně přestavěna pro potřeby benediktinského břevnovského kláštera. Chloubou celého zámku je bezpochyby nádherná barokní kaple sv. Vavřince, ve které můžete obdivovat krásnou zachovalou výzdobu. Pro malé návštěvníky je připravena stálá expozice Zdeněk Miler - Nejen Krtek, ve které děti uvidí svého oblíbeného seriálového Krtečka. Její prohlídku je však potřeba rezervovat předem. Rozhodně zajímavá je i prohlídka autentické důlní štoly v zámeckém podzemí. Do ní ovšem můžete zavítat i samostatně a dozvědět se víc o práci horníků při dobývání uhlí na Kladensku. Dále Vás na zámku čeká pracovna břevnovského opata, kabinet fotografie nebo galerie Kladenského zámku. Než se vydáte na další cestu, můžete si odpočinout v zámecké zahradě, ve které najdete medvědárium s medvědicemi Míšou a Martou. Na zámku se pravidelně konají kulturní a společenské akce, proto se podívejte do kalendáře akcí, aby vám nic zajímavého neuteklo.

Druhá zastávka: Zámek Nový Hrad v Jimlíně

Za drakem se můžete vydat na honosný barokní zámek Nový Hrad v Jimlíně (nedaleko královského města Louny), ve kterém najdete mimo několika atraktivních prohlídkových okruhů s průvodcem i vyhlídkovou zámeckou věž. Ten, kdo má rád záhady a vše, co se točí okolo tajemna, by neměl vynechat prohlídku výstavy Největší záhady a tajemství světa, kde uvidíte křišťálovou lebku, Turínské plátno, Voynichův rukopis a mnoho dalších exponátů. Určitě se také na prvním nádvoří zámku zastavte občerstvit v Zámeckém šenku. Během roku se na zámku koná mnoho kulturních a společenských akcí. Zámek rovněž nabízí i ubytování, bohužel však pro sezónu 2022 není návštěvníkům z provozních důvodů k dispozici. Může to však být důvod, proč v budoucnu zámek znovu navštívit. Nezapomeňte si také říct o razítko na kartičku našeho Motivačního programu Třetí za polovic, sedmá zdarma.

Třetí zastávka: Roudnice nad Labem

Do galerie výtvarného umění v bývalé zámecké jízdárně, patřící k nádhernému zámku Lobkowicz, se můžete vydat v Roudnice nad Labem. Najdete zde stálou expozici, která obsahuje více než 3600 předmětů výtvarného umění. Orientuje se především na tvorbu významných českých umělců od konce 19.století po současnost. Mimo to jsou v galerii pořádány nejrůznější tematické výstavy a setkání. Výstavní sál je jedním z hlavních kulturních center města. Když už v Roudnici nad Labem budete, určitě se zastavte v nejstarším klášteře augustiniánů v českých zemích. Zdejší zajímavostí je vyvěrající rudný pramen z vnější klášterní zdi, podle kterého má dle pověsti Roudnice své jméno. Klášter je centrem farnosti a je stále obýván. Konají se zde komentované prohlídky středověkých interiérů kláštera. V případě, že se rozhodnete navštívit rotundu na nedaleké hoře Říp, máte do ní díky vstupence z kláštera vstup zdarma.

Čtvrtá zastávka: hora Říp

Památná hora Říp se tyčí nad Roudnicí nad Labem, a proto by bylo škoda ji při plánování výletu vynechat. Na Říp vedou čtyři značené stezky, ale nejsnazší přístup (vhodný i pro kočárky) je z obce Rovné. Na vrcholu kopce na Vás čeká odměna v podobě románské rotundy sv. Jiří a sv. Vojtěcha. Nejedná se však o rozhlednu, nýbrž o křesťanský kostel, který je zpřístupněný všem návštěvníkům. Z hory Říp byl rovněž vylomen základní kámen pro stavbu Národního divadla v Praze a na svátek sv. Jiřího se každoročně koná na úpatí hory Řípská pouť. Rozhodně tedy stojí za to se na tuto monumentální památku při nejbližší příležitosti vypravit.

Dnešní trasa měří 136 km, a když se nebudete příliš loudat, :-)  stihnete výlet za 1 den. 

V případě pomalejšího tempa si můžete ubytování vyhledat přes ubytovací portál E-pobyty.