Na Zámek Svijany – za místní historií, hrami i pivem

Poučit se a pobavit se na Zámku Svijany...

Liberecký kraj
  • Liberec
  • Autem
  • Na kole
  • Pěšky
  • Vlakem
  • Pro rodiny
  • Zábava

Na začátek trochu historie...

Svijanský zámek zakoupil roku 2013 sousední Pivovar Svijany a zachránil jej tak, vzhledem k bezútěšnému stavu stavby, před takřka jistou demolicí. Za přispění evropských grantů a norských fondů byl zámek zrekonstruován do podoby, kterou se pyšnil v 17. století. Původně renesanční tvrz vystavěl v roce 1578 Jaroslav z Vartemberka. Mezi její významné historické vlastníky patřili Jáchym Ondřej Šlik či Albrecht z Valdštejna. Za 6 let od svého znovuotevření veřejnosti, které proběhlo v roce 2016, si zámek získal statut významného kulturního a společenského střediska regionu, které nabízí vyžití pro každého. Na zámku se pořádá celá řada akcí, svateb a teambuildingů, zároveň si můžete užít celou řadu aktivit i kdykoliv během zámecké sezóny.


Zajímá vás archeologie?


Nahlédnutí do té opravdu vzdálené historie, která vypovídá mnohé o našich předcích, je možné při zámecké prohlídce, kterou můžete absolvovat jak s průvodcem, tak po vlastní ose. Vzhledem k tomu, že se nedochovalo původní vybavení zámku, tvoří velkou část expozic exponáty nalezené při archeologických pracích v jeho okolí. Můžete se projít nad hroby s pohřebními nádobami, objevit taje pohřebního rituálu z doby bronzové nebo si prohlédnout netradiční bronzový poklad. Při prohlídce se samozřejmě dozvíte i informace o historii zámku a navíc nakouknete do zámeckého podzemí, kde má svůj příbytek zámecký skřítek Chmelík.


Chcete zámek navštívit i s dětmi?


Zámek Svijany je na děti více než připraven. Na zámecké zahradě je umístěno dětské hřiště s hracími panely a archeologické pískoviště, které skrývá kostru zvířete, jež je s obcí Svijany historicky spjato. Atraktivní jsou také panely s rozšířenou realitou rozmístěné po zahradě, které vám při použití aplikace v telefonu zobrazí namalované objekty v 3D podobě. V případě ošklivého počasí je v informačním centru zpřístupněn veřejnosti dětský hrací koutek.
Pro zabavení zvídavých dětí doporučujeme Zámecké kvízy, které je možné zakoupit za symbolický poplatek v informačním centru zámku. Zámecké kvízy kladou záludné otázky v prohlídkovém okruhu zámku nebo ve venkovním zámeckém areálu. Pokud vaše děti kvíz správně vyplní, sladká odměna je nemine. 


Máte rádi dobrodružné hry, které prozkouší váš důvtip?


Vyzkoušejte interaktivní hry Arcana, které si na zámku můžete zahrát hned ve 3 variantách. 
Hotelová Arcana, vám bude zpřístupněna pouze tehdy, pokud se na zámku ubytujete. Tajná schránka hotelové hry je totiž ukryta na vybraných hotelových pokojích. Skryté indicie potřebné k jejímu otevření sbírají hosté během prohlídky zámku a zámecké zahrady. 
Zámecká Arcana své hráče provádí prohlídkovým okruhem zámku. Úkoly hráčům zadává aplikace v mobilním telefonu či tabletu. Hra spojuje možnosti online her, tajných skrýší a reálných šifer.
Rodinná Putovní Arcana vám umožní poznat okolí Zámku Svijany (okruh cca 1,8 km). Jediné, co budete mít při sobě, je speciální batoh. V této hře děti za mírného dohledu rodičů plní úkoly a překonávají překážky, v cíli pak na ně čeká poklad skřítka Chmelíka.


Máte rádi pivo a chcete zažít opravdu něco výjimečného?


Zámek Svijany bezprostředně sousedí se svým vlastníkem Pivovarem Svijany. A to by bylo škoda nevyužít! Pivovar Svijany nabízí návštěvníkům exkurze, při nichž se přímo za reálného provozu projdete pivovarem a prohlédnete si všechny výrobní procesy a klasické spilky.
Největší novinkou areálu zámku pro rok 2022 jsou Pivní lázně Svijany, které byly otevřeny letos v únoru. Jejich návštěvníci si v nich mohou dopřát pivní koupel ve vířivých dubových vanách, konzumovat kroužkovaný ležák Svijanský Zámek a tradiční preclíky a relaxovat na slaměném lůžku. 

Zámek Svijany a jeho areál nabízí velké množství vyžití. Jeho poloha na okraji Českého ráje je navíc ideálním výchozím bodem pro milovníky aktivní turistiky a cykloturistiky. Návštěva Zámku Svijany vás rozhodně nezklame.